Oswald Mateja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oswald Mateja
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 9 lutego 1936
Kosorowice
Data i miejsce śmierci 16 kwietnia 1983
Opole
Zawód, zajęcie inżynier budownictwa, wykładowca akademicki
Tytuł naukowy profesor doktor habilitowany
Alma Mater Politechnika Śląska
Uczelnia Wyższa Szkoła Inżynieryjna w Opolu
Stanowisko profesor zwyczajny,
nauczyciel akademicki
Odznaczenia
POL Polonia Restituta Kawalerski BAR.svg POL Medal KEN BAR.svg POL Order Sztandaru Pracy 1 klasy BAR.svg

Oswald Mateja (ur. 9 lutego 1936 r. w Kosorowicach, zm. 16 kwietnia 1983 r. w Opolu) – polski matematyk, nauczyciel akademicki, specjalista w dziedzinie inżynierii budowlanej i teorii konstrukcji, drugi rektor Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1936 roku w Kosorowicach na Opolszczyźnie, jako dwunaste dziecko urodzone w srebrne wesele rodziców Andrzeja Matei i jego żony Fran­ciszki z domu Datko. Ukończył miejscową szkołę podstawową, a po­tem technikum budowlane w Opolu, w którym zdawał egzamin maturalny. W 1960 roku ukończył Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Następnie pracował w charakterze asystenta na macierzystej uczelni. Jednocześnie podjął studia doktoranckie z zakresu matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim, uzyskując w 1964 roku stopień naukowy doktora matematyki. Awansował wtedy na adiunkta w swojej uczelni i kierownika jednego z zakładów Wydziału Budownictwa PŚ[1].

W 1968 roku podjął pracę na Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, otrzymując stanowisko docenta w 1970 roku. Trzy lata później uzyskał stopień naukowy Doktora habilitowanego na Politechnice Wrocławskiej. Na opolskiej uczelni pełnił kolejno funkcję: dziekana Wydziału Bu­dowlanego (1973-1974), a następnie prorektora ds. nauki (1974-1975). Jako stypendy­sta Fundacji Humboldta wykładał na Uniwersytecie Ruhry w Bochum[2].

W latach 1975-1981 byt rektorem opolskiej WSI. W międzyczasie w 1977 roku Rada Państwa PRL mianowała go profesorem nad­zwyczajnym. Był jedną z pierwszych osób na opolskiej WSI, które uzyskały ten tytuł. Prowadził szeroką współpracę z uczelniami oraz instytucjami w kraju i za granicą. Był organizatorem, a także przewodniczącym konferencji naukowych z dziedziny metod komputerowych w mechanice konstrukcji, które odbywały się pod auspicjami PAN. Powołał pierwsze krajowe studium podyplomowe z zakresu budowli wieżowych. Stworzył liczące się w kraju laboratorium w dziedzinie mechaniki doświadczalnej. Od 1970 roku nieprzerwanie kierował Zakładem Konstrukcji Budowlanych[3].

Współpracował bezpośrednio z Przedsiębiorstwem Budowy Chłodni Chłodnie Kominowe w Gliwicach, Zjednoczeniem Budowy Pieców Przemysłowych w Gliwicach oraz licznymi przedsiębiorstwami przemysłowymi województwa opolskiego. W ramach tej współpracy wykonał kilkadziesiąt ekspertyz oraz brał udział w projektowaniu kilkunastu powłokowych chłodni kominowych i kominów przemysłowych, zbudowanych również za granicą. Był członkiem Rady Głów­nej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przewodniczącym Rady Na­ukowej Wojewody Opolskiego, wiceprezesem Rady Woje­wódzkiej Naczelnej Organizacji Technicznej w Opolu. Zmarł nagle, na zawał serca w 1983 roku w Opolu. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Półwsi w Alei Za­służonych[2].

Żonaty z Barbarą Piechaczek, z którą miał dwoje dzieci Kornelię i Waldemara. Za swą działalność został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem KEN, Odznaką Zasłużonemu Opolszczyźnie za zasługi dla Miasta Opola, oraz Srebrną i Złotą Odznaką PZITB. Był wielokrotnym laureatem Nagród Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Sztandaru Pracy I klasy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biografia Oswalda Matei na stronie wsi Kosorowice [on-line] [dostęp: 9.03.2012]
  2. a b Wrocławskie Środowisko Akademickie. Twórcy i ich uczniowie, pod red. A. Chmielewskiego, Wrocław 2007, s. 233.
  3. a b J. Kubik, Profesor Oswald Mateja (9.2.1936- 16.4.1983), artykuł na stronie Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej [on-line] [dostęp: 8.03.2012]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wrocławskie Środowisko Akademickie. Twórcy i ich uczniowie, pod red. A. Chmielewskiego, wyd. Ossolineum, Wrocław 2007.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]