Otoczenie Przemysła II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Otoczenie Przemysła II

Uwaga: Daty oznaczają okres pojawiania się urzędników w źródłach z określonym tytułem. Rzeczywisty okres sprawowania urzędu jest w większości przypadków nieznany.

Biskupi[edytuj | edytuj kod]

Arcybiskupi gnieźnieńscy Biskupi poznańscy Biskupi krakowscy
Pełka
(12321258)
Janusz
(12581271)
Wolimir – nominat
(12711274)
Marcin z Opawy – nominat
(12781279)
Włościbor Bogumił – nominat
(12791280)
Henryk z Bremy – kandydat
(12801281)
Jakub Świnka
(12831314)
Bogufał III z Czerlina
(12541265)
Falęta
(12661267)
Mikołaj I
(12671278)
Jan Wyszkowic
(12781286)
Jan Gerbicz
(12861297)
Paweł z Przemankowa
(12661292)

Kanclerze[edytuj | edytuj kod]

Kanclerze poznańscy Kanclerze gnieźnieńscy Kanclerze krakowscy
Jan
(12571263)
Piotr
(12651274)
Wincenty Przedpełkowic
(12771288)
Andrzej Zaremba
(12901296)
Andrzej Zaremba
(12801296)
Prokop
(12901291)

Notariusze[edytuj | edytuj kod]

Notariusze
Tylon (Tilo)
(12731286)
Jaśko
(12861295)
Jakub
(12861294)
Erwin
(12881294)
Mikołaj
(12881295)
Piotr Szczeklica
(12901292)
Świętosław
(1288, 12951296)

Uwaga: Tylon, Jaśko, Jakub i Mikołaj byli rodzonymi braćmi.

Podskarbiowie[edytuj | edytuj kod]

Podskarbiowie poznańscy Podskarbiowie gnieźnieńscy Podskarbiowie lądzcy Podskarbiowie krakowscy
Trąba
(1283)
Grabia
(12831294)
Abraham
(1291)
Ozjasz
(1292)
Florian
(1290)

Wojewodowie[edytuj | edytuj kod]

Wojewodowie poznańscy Wojewodowie gnieźnieńscy Wojewodowie krakowscy Wojewodowie świeccy Wojewodowie gdańscy Wojewodowie tczewscy
Przedpełk
(12571267)
Janko
(12701273)
Beniamin Zaremba
(12741284, 12871296)
Tomisław Nałęcz
(12851293)
Dzierżykraj
(1257)
Arkembold Zaremba
(12581284)
Mikołaj Przedpełkowic
(12851295)
Mikołaj
(12901291)
Paweł
(1295)
Święca
(1295)
Mikołaj
(1295)

Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

Bez określenia terytorium Sędziowie gnieźnieńscy Sędziowie kaliscy Sędziowie poznańscy Podsędkowie poznańscy
Jarost
(12571262)
Eustachy
(12591263)
Andrzej Zaremba
(12611269)
Bodzęta
(1266)
Andrzej Zaremba
(12711287)
Beniamin
(12901292)
Tomisław
(12931294)
Bogusław
(1295)
Bierwołd
(1288)
Dierżykraj(12911293)
Bogusław
1295
Blizbor
(1275)
Mikołaj(12771284)
Gniewomir
(12851293)
Jan
(1287)
Jarosław (1295)
Piotrek
(1286)

Łowczowie[edytuj | edytuj kod]

Łowczowie:
łowczowie poznańscy łowczowie kaliscy łowczowie gnieźnieńscy łowczowie lądzcy łowczowie starogrodzcy
1268
Bodzęta z Białkowa Kościelnego
1266
Boguchwał
1271
Bodzęta
1279
Mroczek
1270
Świętomir
1273
Marcin
1269
Sykstus
12771285
Mikołaj
1284
Ubisław
1275
Mikołaj Przedpełkowic z Gostynia
12711282
Żegota
1293
Bogumił
1286
Bierwołd
12781286
Jan
1284
Bierwołd syn Alberta
1294
Żegota
1292
Bronisz
1288
Trojan
12841290, 12921296
Roszek syn Stojgniewa
12901291
Stojgniew syn Stojgniewa

Włodarze[edytuj | edytuj kod]

Włodarze:
włodarze poznańscy włodarze kaliscy włodarze gnieźnieńscy włodarze pyzdrowcy
12801299
Janko
1280, 1285
Chwalisz
12591267
Henryk ze Środy Śląskiej

1290
Piotr

1284, 12881291
Wiktor

Cześnicy[edytuj | edytuj kod]

Cześnicy:
cześnicy poznańscy podczaszowie poznańscy cześnicy gnieźnieńscy podczaszowie gnieźnieńscy cześnicy kaliscy podczaszowie kaliscy cześnicy lądzcy cześnicy krakowscy
12561271
Tomisław z Szamotuł
12791287
Janusz
12681277
Andrzej
1279
Wojciech
12641286
Ciechosław
1268
Bogusław
12761285
Bierwołd
1290
Żegota
1272
Wincenty z Szamotuł
12841292
Wit
12881299
Ubisław
1282
Mirosław Przedpełkowic
12781280
Chrosla
1288
Ozjasz
12801287
Piotrek syn Prędoty
1293
Michał Jankowic
1291
Sędziwój

Stolnicy[edytuj | edytuj kod]

Stolnicy:
stolnicy poznańscy stolnicy gnieźnieńscy podstolowie gnieźnieńscy stolnicy kaliscy podstolowie kaliscy stolnicy krakowscy stolnicy świeccy stolnicy księżnej
1275
Piotrek syn Prędoty
1278
Bogumił
12791291
Mikołaj
1259
Ciechosław
12801294
Mikołaj
1290
Siemon
1295
Gotard
1285
Jasiek
1290
Świętomir
1265
Syktus
1293
Łasz
1265
Żegota z Gołuchowa
1293
Janusz Pielgrzymowic

Podkomorzowie[edytuj | edytuj kod]

Podkomorzowie:
podkomorzowie poznańscy podkomorzowie gnieźnieńscy podkomorzowie kaliscy podkomorzowie tczewscy podkomorzowie świeccy podkomorzowie gdańscy podkomorzowie sławieńscy podkomorzowie księżnej
12661268
Mikołaj Przedpełkowic
1282
Sędziwój
12661271
Roszek syn Stojgniewa
1295
Andrzej
1295
Paweł
1295
Unisław
1295
Mateusz
1279
Przedpełk
12711272
Mrokota
12831285
Wojciech
12711282
Sędziwój
1294
Tomasz syn Unięty
1275, 12951297
Wojciech Krystynowic
1288
Mirosław
1288
Wolisław
12771278, 12841294
Bogusław Domaradzic
1290
Mikołaj
12891291
Ubisław
1282
Sędziwój Jankowic
1291
Sędziwój
12911299
Sędziwój
1295
Wojciech

Pozostałe urzędy[edytuj | edytuj kod]

Pozostałe urzędy:
konarscy kaliscy miecznicy gnieźnieńscy wojscy kaliscy wojscy krakowscy
12801282
Nosan
1286
Kiełcz syn Tomisława z Szamotuł
1282
Piotr
1290
Jan

Kasztelanie[edytuj | edytuj kod]

Za czasów Przemysła II było 22 kasztelanii w dzielnicy poznańskiej i 11 w dzielnicy kalisko-gnieźnieńskiej (w nawiasie pierwsza wzmianka o kasztelanii).

Kasztelanie:
Dzielnica poznańska Dzielnica kalisko–gnieźnieńska
1. Brody (1250) 1. Biechowo (1252)
2. Czarnków (1244) 2. Giecz (1252)
3. Drużyń (1286) 3. Nakło (1256)
4. Drezdenko (1251) 4. Przemęt (1244)
5. Dubin (1271) 5. Starygród (1244)
6. Korzec (1293) 6. Wilkowyja (1246)
7. Krobia (1258) 7. Ruda (1268)
8. Krzywiń (1256) 8. Kalisz (?)
9. Książ (1273) 9. Bnin (1244)
10. Międzyrzecz (1245) 10. Gniezno (?)
11. Obrzycko (1253) 11. Ląd (1261)
12. Ostrów Lednicki (1256)
13. Radzim (1256)
14. Rogoźno (1248)
15. Santok (1245)
16. Śrem (1245)
17. Ujście (1242)
18. Wleń (1249)
19. Wschowa (1289)
20. Zbąszyń (1245)
21. Żoń (1282)
22. Poznań (?)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]