Oude Kerk (Delft)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oude Kerk w Delfcie
Oude Kerk
Ilustracja
Państwo  Holandia
Miejscowość Delft
Wyznanie protestanckie
Kościół
Imię św. Bartłomieja
Położenie na mapie Holandii Południowej
Mapa lokalizacyjna Holandii Południowej
Oude Kerk w Delfcie
Oude Kerk w Delfcie
Położenie na mapie Holandii
Mapa lokalizacyjna Holandii
Oude Kerk w Delfcie
Oude Kerk w Delfcie
Ziemia52°00′45″N 4°21′19″E/52,012500 4,355278

Oude Kerk (Stary Kościół), nazywany Oude Jan (Stary Jan) – kościół gotycki w holenderskim mieście Delft. Jego charakterystycznym elementem jest 75-metrowa ceglana wieża, która jest odchylona dwa metry od pionu.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Oude Kerk ufundowano pod wezwaniem św. Bartłomieja w 1246 na miejscu poprzednich kościołów datujących się dwa stulecia wstecz. Kościół ma formę typowej bazyliki, z nawą główną flankowaną dwoma niższymi nawami bocznymi.

Pochyła wieża Oude Kerk

Wieża została dodana między 1325 a 1350 i dominowała nad pejzażem Delftu przez półtora stulecia, dopóki nie zbudowano wyższej wieży Nieuwe Kerk. Możliwe, iż aby uzyskać miejsce na budowę wieży Oude Kerk, przesunięto przylegający kanał, co spowodowało niestabilność podłoża i pochylenie wieży.

Do końca XIV w. rozbudowa naw bocznych przekształciła bryłę w typową dla kościoła halowego. Kościół odzyskał formę bazyliki wraz z podwyższeniem nawy środkowej w latach 1425-1440.

Pożar miasta z 1536, ikonoklazm, warunki atmosferyczne oraz wybuch magazynu prochu z 1654 przyczyniły się uszkodzeń kościoła, które były usuwane podczas wieloletnich prac renowacyjnych.

Nagrobki[edytuj | edytuj kod]

W Oude Kerk zostało pochowanych około 400 osób, m.in:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]