Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 – 100 m stylem grzbietowym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olympic rings without rims.svg
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1908

Pływanie
100 metrów stylem grzbietowym
Złoty medal Cesarstwo Niemieckie Arno Bieberstein
Srebrny medal Dania Ludvig Dam
Brązowy medal Wielka Brytania Herbert Haresnape

Konkurencja pływacka 100 metrów stylem grzbietowym na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 w Londynie odbyła się w dniach 16–17 lipca 1908 r. Uczestniczyło 21 pływaków z 11 państw.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Runda 1[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie biegi odbyły się 16 lipca 1908 r. Do półfinału awansowało 8 najszybszych zawodników i 1 przegrany z najlepszym czasem.

Bieg 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Cesarstwo Niemieckie Arno Bieberstein 1:25.6 QS OR
2 Wielka Brytania Frederick Unwin 1:30.0
3 Wielkie Księstwo Finlandii Hugo Jonsson b.d

Bieg 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Cesarstwo Niemieckie Max Ritter 1:33.4 QS
2 Wielka Brytania Sidney Willis 1:34.4
3 Wielkie Księstwo Finlandii John Henriksson b.d

Bieg 3[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Wielka Brytania Colin Lewis 1:30.2 QS
2 Holandia Bartholomeus Roodenburch 1:36.0
3 Kanada Robert Zimmerman b.d

Bieg 4[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Wielka Brytania Herbert Haresnape 1:26.2 QS
2 Dania Ludvig Dam 1:26.4 qs
3 Królestwo Włoch (1861–1946) Amilcare Beretta b.d

Bieg 5[edytuj | edytuj kod]

Parvin nie miał przeciwnika w swoim biegu.

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Wielka Brytania Stanley Parvin 1:35.2 QS

Bieg 6[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Wielka Brytania John Taylor 1:25.8 QS
2 Stany Zjednoczone Augustus Goessling 1:29.0
3 Szwecja Gustaf Wretman b.d
Belgia Oscar Grégoire DNF

Bieg 7[edytuj | edytuj kod]

Kugler wystartował przed sygnałem, co było powodem jego dyskwalifikacji.

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Cesarstwo Niemieckie Gustav Aurisch 1:27.4 QS
2 Holandia Johan Cortlever b.d
3 Wielka Brytania Eric Seaward b.d
Królestwo Węgier Sándor Kugler (1:27.0) DSQ

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinały odbyły się 16 lipca 1908 r. Dwóch najszybszych zawodników awansowało do finału.

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Cesarstwo Niemieckie Arno Bieberstein 1:25.6 QF, OR
2 Dania Ludvig Dam b.d QF
3 Cesarstwo Niemieckie Max Ritter b.d
4 Wielka Brytania Stanley Parvin b.d

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Cesarstwo Niemieckie Gustav Aurisch 1:28.2 QF
2 Wielka Brytania Herbert Haresnape 1:28.8 QF
3 Wielka Brytania John Taylor b.d
4 Wielka Brytania Colin Lewis b.d

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Czas
1 Cesarstwo Niemieckie Arno Bieberstein 1:24.6 WR
2 Dania Ludvig Dam 1:26.6
3 Wielka Brytania Herbert Haresnape 1:27.0
4 Cesarstwo Niemieckie Gustav Aurisch b.d

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]