Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 – 100 m stylem grzbietowym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
100 m stylem grzbietowym
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1908
1904 (100y) 1912
Miejsce  Wielka Brytania
Londyn
Termin 16-17 lipca 1908
Liczba sportowców 31 (21 wystartowało)
Obiekt rozgrywek White City Stadium
Złoty medal Złoty medal Cesarstwo Niemieckie Arno Bieberstein
Srebrny medal Srebrny medal Dania Ludvig Dam
Brązowy medal Brązowy medal Wielka Brytania Herbert Haresnape

Konkurencja pływacka 100 metrów stylem grzbietowym na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 w Londynie odbyła się w dniach 1617 lipca 1908. Zgłoszonych zostało 31 zawodników, jednak ostatecznie wystartowało 21 pływaków z 11 państw.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Runda 1[edytuj | edytuj kod]

Wyścigi eliminacyjne odbyły się 16 lipca 1908 o godzinie 17:00. Do półfinału awansowali zwycięzcy wyścigów (Q) i najszybszy zawodnik z drugiego miejsca (q).

Wyścig 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Kraj Wynik Uwagi
1. Arno Bieberstein  Niemcy 1:25,6 Q, OR
2. Frederick Unwin  Wielka Brytania 1:30,0
3. Hugo Jonsson  Finlandia
József Ónody  Węgry DNS
Axel Persson  Szwecja

Wyścig 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Kraj Wynik Uwagi
1. Max Ritter  Niemcy 1:33,4 Q
2. Sidney Willis  Wielka Brytania 1:34,4
3. John Henriksson  Finlandia
Sándor Ember  Węgry DNS
Al Gosnell  Stany Zjednoczone

Wyścig 3[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Kraj Wynik Uwagi
1. Colin Lewis  Wielka Brytania 1:30,2 Q
2. Bartholomeus Roodenburch  Holandia 1:36,0
3. Robert Zimmerman  Kanada
Walter Brack  Niemcy DNS
Sándor Ádám  Węgry

Wyścig 4[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Kraj Wynik Uwagi
1. Herbert Haresnape  Wielka Brytania 1:26,2 Q
2. Ludvig Dam  Dania 1:26,4 q
3. Amilcare Beretta  Włochy
Károly Fülöp  Węgry DNS

Wyścig 5[edytuj | edytuj kod]

Parvin nie miał przeciwnika w swoim biegu.

Miejsce Zawodnik Kraj Wynik Uwagi
1. Stanley Parvin  Wielka Brytania 1:35,2 Q
Edward Cooke  Australazja DNS
Franz Kellner  Austria
Herman Cederberg  Finlandia

Wyścig 6[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Kraj Wynik Uwagi
1. John Taylor  Wielka Brytania 1:25,8 Q
2. Augustus Goessling  Stany Zjednoczone 1:29,0
3. Gustaf Wretman  Szwecja
Oscar Grégoire  Belgia DNF

Wyścig 7[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Kraj Wynik Uwagi
1. Gustav Aurisch  Niemcy 1:27,4 Q
2. Johan Cortlever  Holandia
3. Eric Seaward  Wielka Brytania
Sándor Kugler  Węgry (1:27,0) DSQ

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinały odbyły się 17 lipca 1908 o godzinie 14:30. Dwóch najszybszych zawodników awansowało do finału (Q).

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Kraj Wynik Uwagi
1. Arno Bieberstein  Niemcy 1:25,6 Q, =OR
2. Ludvig Dam  Dania Q, 1y za 1.
3. Max Ritter  Niemcy 6y za 1.
4. Stanley Parvin  Wielka Brytania

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Kraj Wynik Uwagi
1. Gustav Aurisch  Niemcy 1:28,2 Q
2. Herbert Haresnape  Wielka Brytania 1:28,8 Q
3. John Taylor  Wielka Brytania
4. Colin Lewis  Wielka Brytania

Finał[edytuj | edytuj kod]

Finał odbył się 17 lipca 1908 o godzinie 17:00. Arno Bieberstein prowadził od startu do mety, a do około 70 metra drugie miejsce zajmował Herbert Haresnape, kiedy to wyprzedził go Ludvig Dam.

Miejsce Zawodnik Kraj Wynik Uwagi
Gold medal.svg Arno Bieberstein  Niemcy 1:24,6 WR
Silver medal.svg Ludvig Dam  Dania 1:26,6
Bronze medal.svg Herbert Haresnape  Wielka Brytania 1:27,0
4. Gustav Aurisch  Niemcy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]