Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920 – 200 m stylem klasycznym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olympic rings without rims.svg
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920

Pływanie
200 m stylem klasycznym mężczyzn
Złoty medal Szwecja Håkan Malmrot
Srebrny medal Szwecja Thor Henning
Brązowy medal Finlandia Arvo Aaltonen
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni kobiety
300 m kobiety
400 m mężczyźni
1500 m mężczyźni
4 × 100 m kobiety
4 × 200 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni
Styl klasyczny
200 m mężczyźni
400 m mężczyźni

200 m stylem klasycznym mężczyzn była jedną z konkurencji w pływackich na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920. Zawody odbyły się w dniach 26-29 sierpnia. W zawodach uczestniczyło 24 zawodników z 11 państw.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Rekordy świata i olimpijskie przed rozegraniem konkurencji.

Rekord świata 2:56,6 Wielka Brytania Percy Courtman Garston (GBR) 28 lipca 1914
Rekord olimpijski 3:01,8 Niemcy Walter Bathe Sztokholm (SWE) 12 lipca 1912

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Runda 1[edytuj | edytuj kod]

Do półfinału awansowało dwóch najszybszych zawodników z każdego biegu i najszybszy z trzeciego miejsca.

Bieg 1

Miejsce Zawodnicy Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Jack Howell 3:09,8 Q
2 Szwecja Per Cederblom 3:12,2 Q
3 Belgia Édouard Henry 3:18,0
4 Wielka Brytania Rex Lassam
5 Kanada Sidney Gooday

Bieg 2

Miejsce Zawodnicy Czas Kwal.
1 Szwecja Olle Dickson 3:16,0 Q
2 Stany Zjednoczone Mike McDermott 3:16,4 Q
3 Belgia Paul Neeckx 3:16,6 q
4 Luksemburg Théodore Michel
5 Francja Émile Arbogast
6 Wielka Brytania Ernest Parker

Bieg 3

Miejsce Zawodnicy Czas Kwal.
1 Szwecja Håkan Malmrot 3:04,0 Q
2 Finlandia Arvo Aaltonen 3:11,6 Q
3 Belgia Édouard Van Haelen 3:22,6
4 Stany Zjednoczone Stephen Ruddy
5 Czechosłowacja Eduard Stibor
6 Wielka Brytania George Robertson

Bieg 4

Miejsce Zawodnicy Czas Kwal.
1 Szwecja Thor Henning 3:12,8 Q
2 Australia Ivan Stedman 3:18,8 Q
3 Wielka Brytania William Stoney 3:20,8
4 Stany Zjednoczone Herbert Taylor
5 Francja Lucien Lebaillif
6 Hiszpania Luis Balcells
7 Belgia Félicien Courbet

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Do finału awansowało dwóch najszybszych zawodników z każdego półfinału i najszybszy z trzeciego miejsca, Z racji tego iż obaj zawodnicy z trzecich miejsc uzyskali taki sam czas, oboje awansowali do finału.

Półfinał 1

Miejsce Zawodnicy Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Jack Howell 3:10,8 Q
2 Szwecja Per Cederblom 3:14,6 Q
3 Szwecja Thor Henning 3:16,0 q
4 Szwecja Olle Dickson
5 Belgia Paul Neeckx

Półfinał 2

Miejsce Zawodnicy Czas Kwal.
1 Szwecja Håkan Malmrot 3:09,0 Q
2 Finlandia Arvo Aaltonen 3:12,4 Q
3 Australia Ivan Stedman 3:16,0 q
4 Stany Zjednoczone Mike McDermott

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnicy Czas
1 Szwecja Håkan Malmrot 3:04,4
2 Szwecja Thor Henning 3:09,2
3 Finlandia Arvo Aaltonen 3:12,2
4 Stany Zjednoczone Jack Howell
5 Australia Ivan Stedman
Szwecja Per Cederblom DNF

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]