Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920 – 4 × 200 m stylem dowolnym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
4 × 200 metrów stylem dowolnym mężczyzn
1912 1924
Miejsce  Belgia
Antwerpia
Termin 25 sierpnia - 1 września sierpnia 1920
Liczba ekip 7
Liczba sportowców 29
Obiekt rozgrywek Stade Nautique d’Antwerp
Złoty medal Złoty medal  Stany Zjednoczone
Srebrny medal Srebrny medal  Australia
Brązowy medal Brązowy medal  Wielka Brytania
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1920
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni kobiety
300 m kobiety
400 m mężczyźni
1500 m mężczyźni
4 × 100 m kobiety
4 × 200 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni
Styl klasyczny
200 m mężczyźni
400 m mężczyźni

Sztafeta na dystansie 4 × 200 metrów stylem dowolnym mężczyzn była jedną z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas VII Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii. W konkurencji wzięło 29 zawodników z siedmiu reprezentacji.

Drużyna amerykańska prowadzona przez Duka Kahanamoku i Normana Rossa była zdecydowanym faworytem do złota. Zdeklasowali oni rywali wygrywając wyścig eliminacyjny z piętnasto-, a finał z dwudziestosekundowym wyprzedzeniem. Ich czas osiągnięty w finale został nowym rekordem świata, bijąc w ten sposób ośmioletni rekord ustalony przez drużynę Austalazji na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Rekordy świata i olimpijskie przed rozegraniem konkurencji.

Rekord świata 10:11,2 Australia Cecil Healy
Nowa Zelandia Malcolm Champion
Australia Leslie Boardman
Australia Harold Hardwick
Szwecja Sztokholm (SWE) 15 lipca 1912
Rekord olimpijski 10:11,2 Australia Cecil Healy
Nowa Zelandia Malcolm Champion
Australia Leslie Boardman
Australia Harold Hardwick
Szwecja Sztokholm (SWE) 15 lipca 1912

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Do finału awansowały dwie najszybsze sztafety z każdego wyścigu i najszybsza ekipa z trzeciego miejsca.

Wyścig 1

Miejsce Zawodnicy Czas Uwagi
1 Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
(Pua Kealoha, Perry McGillivray, Norman Ross, Duke Kahanamoku)
10:20,4 Q
2 Australia Australia
(Henry Hay, William Herald, Ivan Stedman, Keith Kirkland)
10:23,0 Q
3 Szwecja Szwecja
(Robert Andersson, Frans Möller, Orvar Trolle, Arne Borg)
10:54,4 q
4 Francja Francja
(Albert Mayaud, Paul Vasseur, Georges Pouilley, Henri Padou)
11:53,0 b. d.

Wyścig 2

Miejsce Zawodnicy Czas Uwagi
1 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Wielka Brytania
(Leslie Savage, Edward Peter, Henry Taylor, Harold Annison)
10:51,0 Q
2 Królestwo Włoch (1861–1946) Włochy
(Mario Massa, Agostino Frassinetti, Antonio Quarantotto, Gilio Bisagno)
11:01,2 Q
3 Belgia Belgia
(Jean-Pierre Vermetten, Joseph Cludts, René Bauwens, Gérard Blitz)
11:12,2 b. d.

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnicy Czas
1 Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
(Perry McGillivray, Pua Kealoha, Norman Ross, Duke Kahanamoku)
10:04,4 WR
2 Australia Australia
(Henry Hay, William Herald, Ivan Stedman, Frank Beaurepaire)
10:25,4
3 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Wielka Brytania
(Leslie Savage, Edward Peter, Henry Taylor, Harold Annison)
10:37,2
4 Szwecja Szwecja
(Robert Andersson, Frans Möller, Orvar Trolle, Arne Borg)
10:50,2
5 Królestwo Włoch (1861–1946) Włochy
(Mario Massa, Agostino Frassinetti, Antonio Quarantotto, Gilio Bisagno)
b. d.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]