Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924 – 200 m stylem klasycznym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olympic rings without rims.svg
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1924

Pływanie
200 m stylem klasycznym mężczyzn
Złoty medal Stany Zjednoczone Bob Skelton
Srebrny medal Belgia Joseph De Combe
Brązowy medal Stany Zjednoczone Bill Kirschbaum
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni   kobiety
400 m mężczyźni   kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni   kobiety
Styl klasyczny
200 m mężczyźni   kobiety
Sztafeta - styl dowolny
4 x 100 m   kobiety
4 x 200 m mężczyźni  

200 m stylem klasycznym mężczyzn było jedną z konkurencji pływackich na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924. Zawody odbyły się w dniach 15-17 lipca. W zawodach uczestniczyło 28 zawodników z 16 państw.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Rekord świata 2:50.4 Republika Weimarska Erich Rademacher Magdeburg (GER) 7 kwietnia 1924
Rekord olimpijski 3:01.8 Cesarstwo Niemieckie Walter Bathe Sztokholm (SWE) 12 lipca 1912

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Dwóch najszybszych zawodników z każdego biegu i najszybszy z trzeciego miejsca awansowało do półfinału.

Bieg 1

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Bob Skelton 2:56.0 QQ OR
2 Szwecja Thor Henning 3:02.4 QQ
3 Królestwo Węgier (1920–1946) Zoltán Bitskey 3:05.4 qq
4 Australia Ivan Stedman 3:09.6
5 Wielka Brytania William Stoney 3:10.3
6 Francja Georges Vallerey 3:11.2

Bieg 2

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Belgia Joseph De Combe 3:02.0 QQ
2 Wielka Brytania Edward Maw 3:07.0 QQ
3 Królestwo Węgier (1920–1946) Márton Sipos 3:09.8
4 Finlandia Arvo Aaltonen 3:11.0
5 Francja Marius Zwiller 3:11.2

Bieg 3

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Bill Kirschbaum 3:01.0 QQ
2 Czechosłowacja Rudolf Piowatý 3:10.8 QQ
3 Szwecja Bo Johnsson 3:12.2
4 Finlandia Viljo Viklund 3:12.4
5 Królestwo Włoch (1861–1946) Luciano Trolli 3:23.0

Bieg 4

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Wielka Brytania Reginald Flint 3:05.2 QQ
2 Królestwo Węgier (1920–1946) Frigyes Hollósi 3:06.4 QQ
3 Francja Henri Bouvier 3:07.8
4 Holandia Gerlacus Moes 3:18.8
5 Królestwo Włoch (1861–1946) Emerico Biach 3:26.8
6 Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców Ivo Pavelić 3:28.4

Bieg 5

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Szwecja Bengt Linders 3:03.4 QQ
2 Szwajcaria Robert Wyss 3:03.6 QQ
3 Nowa Zelandia Clarrie Heard 3:09.0
4 Japonia Tsunenobu Ishida 3:09.2
5 Czechosłowacja Jaroslav Müller 3:22.0
6 Portugalia Mário Marques 3:32.4

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Dwóch najszybszych zawodników z każdego biegu i najszybszy z trzeciego miejsca awansowało do finału.

Półfinał 1

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Stany Zjednoczone Bob Skelton 3:00.2 QF
2 Stany Zjednoczone Bill Kirschbaum 3:02.6 QF
3 Szwajcaria Robert Wyss 3:04.2 qf
4 Królestwo Węgier (1920–1946) Frigyes Hollósi 3:05.6
5 Wielka Brytania Reginald Flint 3:06.8
6 Czechosłowacja Rudolf Piowatý 3:11.8

Półfinał 2

Miejsce Zawodnik Czas Kwal.
1 Belgia Joseph De Combe 3:00.2 QF
2 Szwecja Bengt Linders 3:01.4 QF
3 Szwecja Thor Henning 3:05.0
4 Wielka Brytania Edward Maw 3:07.0
5 Królestwo Węgier (1920–1946) Zoltán Bitskey 3:09.2

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Czas
1 Stany Zjednoczone Bob Skelton 2:56.6
2 Belgia Joseph De Combe 2:59.2
3 Stany Zjednoczone Bill Kirschbaum 3:01.0
4 Szwecja Bengt Linders 3:02.2
5 Szwajcaria Robert Wyss 3:05.6

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]