Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928 – 200 m stylem klasycznym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
200 m stylem klasycznym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1928
1924 1932
Miejsce  Holandia
Amsterdam
Termin 6 - 8 sierpnia 1928
Liczba ekip 13
Liczba sportowców 21
Obiekt rozgrywek Olympic Sports Park Swim Stadium
Złoty medal Złoty medal Yoshiyuki Tsuruta
 Japonia
Srebrny medal Srebrny medal Erich Rademacher
 Rzesza Niemiecka
Brązowy medal Brązowy medal Teófilo Yldefonso
 Filipiny
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni   kobiety
400 m mężczyźni   kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni   kobiety
Styl klasyczny
200 m mężczyźni   kobiety
Sztafeta - styl dowolny
4 x 100 m   kobiety
4 x 200 m mężczyźni  

Konkurencja pływacka 200 metrów stylem klasycznym na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928 w Amsterdamie odbyła się w dniach 6-8 sierpnia 1928. W zawodach wzięło udział 21 pływaków.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord świata Republika Weimarska Erich Rademacher (GER) 2:48,0 Belgia Bruksela (BEL) 11 marca 1927
Rekord olimpijski Stany Zjednoczone Robert Skelton (USA) 2:56,0 Francja Paryż (FRA) 15 lipca 1924

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Zawodnik Czas Rekord
6 sierpnia wyścig eliminacyjny 3 Republika Weimarska Erich Rademacher 2:52,0 OR
6 sierpnia wyścig eliminacyjny 4 Japonia Yoshiyuki Tsuruta 2:50,0 OR
7 sierpnia półfinał 1 Japonia Yoshiyuki Tsuruta 2:49,2 OR
8 sierpnia finał Japonia Yoshiyuki Tsuruta 2:48,8 OR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Dwóch najlepszych zawodników z każdego biegu oraz jeden zawodnik z pozostałych z najlepszym czasem awansowało do półfinałów.

Wyścig 1
Poz. Zawodnik Wynik Uwagi
1. Kanada Walter Spence 2:56,6 Q
2. Republika Weimarska Erwin Sietas 2:57,9 Q
3. Belgia Louis Van Parijs 3:00,0
4. Francja William Rozier b.d.
5. Wielka Brytania Hugh Smith b.d.
Wyścig 2
Poz. Zawodnik Wynik Uwagi
1. Szwecja Erik Harling 2:56,4 Q
2. Austria Karl Schäfer 2:56,6 Q
3. Filipiny Teófilo Yldefonso 2:57,4 q
4. Japonia Yuki Mawatari b.d.
4. Republika Weimarska Ernst Budig 2:58,6
Wyścig 3
Poz. Zawodnik Wynik Uwagi
1. Republika Weimarska Erich Rademacher 2:52,0 Q, OR
2. Stany Zjednoczone Tom Blankenburg 3:04,2 Q
3. Francja Léon Tallon 3:05,0
4. Kanada Jack Aubin b.d.
- Belgia Joseph De Combe nie ukończył
Wyścig 4
Poz. Zawodnik Wynik Uwagi
1. Japonia Yoshiyuki Tsuruta 2:50,0 Q, OR
2. Szwajcaria Robert Wyss 3:02,6 Q
3. Holandia Leen Korpershoek 3:04,0
4. Wielka Brytania Reggie Flint b.d.
5. Hiszpania José Francesch b.d.
6. Szwecja Tage Wissnell b.d.

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Trzech najlepszych zawodników półfinału kwalifikowało się do finału.

Półfinał 1
Poz. Zawodnik Wynik Uwagi
1. Japonia Yoshiyuki Tsuruta 2:49,2 Q, OR
2. Kanada Walter Spence 2:53,0 Q
3. Filipiny Teófilo Yldefonso 2:53,2 Q
4. Szwajcaria Robert Wyss b.d.
5. Stany Zjednoczone Tom Blankenburg b.d.
Półfinał 2
Poz. Zawodnik Wynik Uwagi
1. Republika Weimarska Erich Rademacher 2:56,6 Q
2. Szwecja Erik Harling 2:57,2 Q
3. Republika Weimarska Ernst Küppers 2:57,8 Q
4. Austria Karl Schäfer b.d.

Finał[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Wynik
1. Japonia Yoshiyuki Tsuruta 2:48,8 OR
2. Republika Weimarska Erich Rademacher 2:56,0
3. Filipiny Teófilo Yldefonso 2:56,4
4. Republika Weimarska Erwin Sietas 2:56,6
5. Szwecja Erik Harling 2:56,8
6. Kanada Walter Spence 2:57,2

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]