Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1948 – 100 m stylem grzbietowym kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
100 m stylem grzbietowym kobiet
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1948
1936 1952
Miejsce  Wielka Brytania
Londyn
Termin 4 sierpnia 1948
(eliminacje)
5 sierpnia 1948
(półfinały i finał)
Liczba ekip 16
Liczba sportowców 24
Obiekt rozgrywek Empire Pool
Złoty medal Złoty medal Karen Harup
 Dania
Srebrny medal Srebrny medal Suzanne Zimmerman
  Stany Zjednoczone
Brązowy medal Brązowy medal Judy-Joy Davies
 Australia
Konkurencje pływackie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1948
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni   kobiety
400 m mężczyźni   kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni   kobiety
Styl klasyczny
200 m mężczyźni   kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m   kobiety
4 × 200 m mężczyźni  

100 m stylem grzbietowym kobiet – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XIV Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Eliminacje odbyły się 4 sierpnia, a półfinały i finał 5 sierpnia 1948 roku.

Faworytką była Dunka Karen Harup, która rok wcześniej została mistrzynią Europy. Harup już w eliminacjach pobiła rekord olimpijski, który poprawiała jeszcze w półfinałach i finale. W ostatnim wyścigu uzyskała czas 1:14,4 i o 1,6 s wyprzedziła Suzanne Zimmerman ze Stanów Zjednoczonych. Brąz, z czasem 1:16,7, zdobyła Australijka Judy-Joy Davies.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Zawodniczka Czas Miejsce Data
Rekord świata Holandia Cor Kint 1:10,9 Holandia Rotterdam 22 września 1939 [1]
Rekord olimpijski Holandia Nida Senff 1:16,6 III Rzesza Berlin 11 sierpnia 1936 [2]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Zawodniczka Czas Rekord
4 sierpnia eliminacje Dania Karen Harup 1:15,6 OR
5 sierpnia półfinał 1 Dania Karen Harup 1:15,5 OR
finał Dania Karen Harup 1:14,4 OR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Do półfinałów zakwalifikowały się trzy najlepsze pływaczki z każdego wyścigu oraz pozostałe cztery zawodniczki z najlepszymi czasami.

Wyścig eliminacyjny 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. Ria van der Horst  Holandia 1:18,7 Q
2. Ngaire Lane  Nowa Zelandia 1:18,8 Q
3. Monique Berlioux  Francja 1:18,8 Q
4. Ingegerd Fredin  Szwecja 1:21,2 q
5. Kolbrún Ólafsdóttir  Islandia 1:25,6

Wyścig eliminacyjny 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. Karen Harup  Dania 1:15,6 Q, OR
2. Suzanne Zimmerman  Stany Zjednoczone 1:16,8 Q
3. Helen Yate  Wielka Brytania 1:18,3 Q
4. Beryl Marshall  Argentyna 1:20,9 q
5. Doris Gontersweiler-Vetterli  Szwajcaria 1:26,2
6. Joyce Court  Kanada 1:26,8

Wyścig eliminacyjny 3[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. Judy-Joy Davies  Australia 1:16,4 Q
2. Ilona Novák  Węgry 1:17,3 Q
3. Barbara Jensen  Stany Zjednoczone 1:18,8 Q
4. Dicky van Ekris  Holandia 1:19,3 q
5. Vera Ellery  Wielka Brytania 1:20,9 q
6. Liliana Gonzalias  Argentyna 1:26,9

Wyścig eliminacyjny 4[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. Greetje Gaillard  Holandia 1:18,2 Q
2. Muriel Mellon  Stany Zjednoczone 1:18,7 Q
3. Catherine Gibson  Wielka Brytania 1:19,7 Q
4. Magda Bruggemann  Meksyk 1:21,4
5. Bea Ballintijn  Norwegia 1:22,1
6. Edith de Oliveira  Brazylia 1:22,5
7. Ginette Jany-Sendral  Francja 1:22,7

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Do finału zakwalifikowały się trzy najlepsze pływaczki z każdego wyścigu oraz pozostałe dwie zawodniczki z najlepszymi czasami.

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. Karen Harup  Dania 1:15,5 Q, OR
2. Ilona Novák  Węgry 1:17,6 Q
3. Muriel Mellon  Stany Zjednoczone 1:18,2 Q
4. Dicky van Ekris  Holandia 1:18,2 q
5. Greetje Gaillard  Holandia 1:18,4 q
6. Catherine Gibson  Wielka Brytania 1:18,6
7. Ngaire Lane  Nowa Zelandia 1:19,0
8. Beryl Marshall  Argentyna 1:20,7

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. Suzanne Zimmerman  Stany Zjednoczone 1:16,8 Q
2. Judy-Joy Davies  Australia 1:17,8 Q
3. Ria van der Horst  Holandia 1:18,2 Q
4. Helen Yate  Wielka Brytania 1:18,6
5. Barbara Jensen  Stany Zjednoczone 1:19,1
6. Monique Berlioux  Francja 1:20,2
7. Vera Ellery  Wielka Brytania 1:20,8
Ingegerd Fredin  Szwecja DNS

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg Karen Harup  Dania 1:14,4 OR
Silver medal icon.svg Suzanne Zimmerman  Stany Zjednoczone 1:16,0
Bronze medal icon.svg Judy-Joy Davies  Australia 1:16,7
4. Ilona Novák  Węgry 1:18,4
5. Ria van der Horst  Holandia 1:18,8
6. Dicky van Ekris  Holandia 1:18,9
7. Muriel Mellon  Stany Zjednoczone 1:19,0
8. Greetje Gaillard  Holandia 1:19,1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]