Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 – 100 m stylem dowolnym kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
100 m stylem dowolnym kobiet
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1952
1948 1956
Miejsce  Finlandia
Helsinki
Termin 26 lipca 1952
(eliminacje)
27 lipca 1952
(półfinały)
28 lipca 1952
(finał)
Liczba ekip 19
Liczba sportowców 41
Obiekt rozgrywek Pływalnia Olimpijska w Helsinkach
Złoty medal Złoty medal Katalin Szöke
 Węgry
Srebrny medal Srebrny medal Hannie Termeulen
 Holandia
Brązowy medal Brązowy medal Judit Temes
 Węgry
Konkurencje pływackie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni   kobiety
400 m mężczyźni   kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni   kobiety
Styl klasyczny
200 m mężczyźni   kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m   kobiety
4 × 200 m mężczyźni  

100 m stylem dowolnym kobiet – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XV Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach. Eliminacje odbyły się 26 lipca, półfinały 27 lipca, a finał 28 lipca 1952 roku.

Finał tej konkurencji był jednym z najbardziej zaciętych wyścigów igrzysk w Helsinkach. Jeszcze 10 metrów przed metą prowadziła reprezentantka Związku Południowej Afryki 16-letnia Joan Harrison, ale ostatecznie nie znalazła się na podium. Mistrzynią olimpijską, z czasem 1:06,8, została Węgierka Katalin Szőke. Srebrny medal zdobyła Hannie Termeulen z Holandii (1:07,0). Brąz wywalczyła Judit Temes reprezentująca Węgry, w finale uzyskując czas 1:07,1. Dwa dni wcześniej, Temes pobiła rekord olimpijski czasem 1:05,5.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Zawodniczka Czas Miejsce Data
Rekord świata Holandia Willy den Ouden 1:04,6 Holandia Amsterdam 27 lutego 1936
Rekord olimpijski Holandia Rie Mastenbroek 1:05,9 III Rzesza Berlin 10 sierpnia 1936 [1]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Zawodnik Czas Rekord
26 lipca eliminacje Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Judit Temes 1:05,5 OR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Do półfinałów zakwalifikowało się 16 pływaczek z najlepszymi czasami.

Wyścig eliminacyjny 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. Irma Heijting-Schuhmacher  Holandia 1:06,7 Q
2. Ilona Novák  Węgry 1:07,7 Q
3. Elisabeth Rechlin  Niemcy 1:08,5 Q
4. Mette Ove Petersen  Dania 1:09,6
5. Maria Nardi  Włochy 1:13,2
6. Sadako Yamashita  Japonia 1:13,2
7. Cynthia Eager  Hongkong 1:16,8

Wyścig eliminacyjny 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. Hannie Termeulen  Holandia 1:07,3 Q
2. Greta Andersen  Dania 1:08,0 Q
3. Judy Roberts  Stany Zjednoczone 1:08,2 Q
4. Marianne Lundquist  Szwecja 1:10,8
5. Vera Schäferkordt  Niemcy 1:10,9
6. Romana Calligaris  Włochy 1:11,0
7. Dolly Nazir  Indie 1:24,6

Wyścig eliminacyjny 3[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. Katalin Szőke  Węgry 1:07,1 Q
2. Koosje van Voorn  Holandia 1:07,4 Q
3. Josette Arène  Francja 1:09,1
4. Jean Botham  Wielka Brytania 1:10,5
5. Fumiko Sakaguchi  Japonia 1:14,6
6. Irene Strong  Kanada 1:15,1

Wyścig eliminacyjny 4[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. Joan Harrison  Związek Południowej Afryki 1:06,5 Q
2. Jody Alderson  Stany Zjednoczone 1:07,4 Q
3. Angela Barnwell  Wielka Brytania 1:07,6 Q
4. Ingegerd Fredin  Szwecja 1:08,0 Q
5. Denise Norton  Australia 1:11,8
6. Gladys Priestley  Kanada 1:13,4
7. Raili Riuttala  Finlandia 1:13,5

Wyścig eliminacyjny 5[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. Judit Temes  Węgry 1:05,5 Q, OR
2. Ragnhild Hveger  Dania 1:08,6 Q
3. Maud Berglund  Szwecja 1:09,8
4. Lillian Preece  Wielka Brytania 1:10,0
5. Ritva Järvinen  Finlandia 1:11,5
6. Sybille Verckist  Belgia 1:13,7
7. Shizue Miyabe  Japonia 1:16,6

Wyścig eliminacyjny 6[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. Marilee Stepan  Stany Zjednoczone 1:07,7 Q
2. Marjorie McQuade  Australia 1:07,9 Q
3. Ana María Schultz  Argentyna 1:10,6
4. Gaby Tanguy  Francja 1:10,6
5. Kay McNamee  Kanada 1:12,9
6. Susy Vaterlaus  Szwajcaria 1:16,8
7. Ritva Koivula  Finlandia 1:17,3

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. Jody Alderson  Stany Zjednoczone 1:06,6 Q
2. Irma Heijting-Schuhmacher  Holandia 1:06,7 Q
3. Hannie Termeulen  Holandia 1:07,1 Q
4. Marilee Stepan  Stany Zjednoczone 1:07,4 Q
5. Judit Temes  Węgry 1:07,4 Q
6. Ragnhild Hveger  Dania 1:07,7
7. Marjorie McQuade  Australia 1:08,2
8. Ingegerd Fredin  Szwecja 1:08,7

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. Joan Harrison  Związek Południowej Afryki 1:07,2 Q
2. Katalin Szőke  Węgry 1:07,2 Q
3. Angela Barnwell  Wielka Brytania 1:07,2 Q
4. Ilona Novák  Węgry 1:07,8
5. Koosje van Voorn  Holandia 1:08,1
6. Greta Andersen  Dania 1:08,2
7. Judy Roberts  Stany Zjednoczone 1:08,2
8. Elisabeth Rechlin  Niemcy 1:08,5

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg Katalin Szőke  Węgry 1:06,8
Silver medal icon.svg Hannie Termeulen  Holandia 1:07,0
Bronze medal icon.svg Judit Temes  Węgry 1:07,1
4. Joan Harrison  Związek Południowej Afryki 1:07,1
5. Jody Alderson  Stany Zjednoczone 1:07,1
6. Irma Heijting-Schuhmacher  Holandia 1:07,3
7. Marilee Stepan  Stany Zjednoczone 1:08,0
8. Angela Barnwell  Wielka Brytania 1:08,6

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]