Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 – 100 m stylem dowolnym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
100 m stylem dowolnym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1952
1948 1956
Miejsce  Finlandia
Helsinki
Termin 26 lipca 1952
(eliminacje i półfinały)
27 lipca 1952
(finał)
Liczba ekip 33
Liczba sportowców 61
Obiekt rozgrywek Pływalnia Olimpijska w Helsinkach
Złoty medal Złoty medal Clarke Scholes
 Stany Zjednoczone
Srebrny medal Srebrny medal Hiroshi Suzuki
 Japonia
Brązowy medal Brązowy medal Göran Larsson
 Szwecja
Konkurencje pływackie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni   kobiety
400 m mężczyźni   kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni   kobiety
Styl klasyczny
200 m mężczyźni   kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m   kobiety
4 × 200 m mężczyźni  

100 m stylem dowolnym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XV Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach. Eliminacje i półfinały odbyły się 26 lipca, a finał 27 lipca 1952 roku.

W finale, po pierwszych 25 m prowadził Szwed Göran Larsson, ale to Amerykanin Clarke Scholes pierwszy wykonał nawrót. Scholes pozostał na pierwszym miejscu do końca wyścigu, uzyskując czas 57,4 s. Wicemistrzem olimpijskim został Hiroshi Suzuki z Japonii, który rywalizację również zakończył z czasem 57,4 s, ale sędziowie zdecydowali o przyznaniu złota Scholesowi. Brązowy medal zdobył Larsson (58,2).

Wcześniej, w pierwszym z półfinałów, Scholes ustanowił nowy rekord olimpijski (57,1).

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata Stany Zjednoczone Alan Ford 55,4 Stany Zjednoczone New Haven 29 czerwca 1948 [1]
Rekord olimpijski Stany Zjednoczone Wally Ris 57,3 Wielka Brytania Londyn 31 lipca 1948 [2]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Zawodnik Czas Rekord
26 lipca półfinał 1 Stany Zjednoczone Clarke Scholes 57,1 OR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Do półfinałów zakwalifikowało się 24 pływaków z najlepszymi czasami.

Wyścig eliminacyjny 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Yoshihiro Hamaguchi  Japonia 58,0 Q
2. Aldo Eminente  Francja 58,2 Q
3. Iosif Novac  Rumunia 1:00,5
4. René Muñiz  Meksyk 1:00,5
5. Leo Telivuo  Finlandia 1:02,0
6. Ricardo Conde  Hiszpania 1:02,6
7. Nahum Buch  Izrael 1:05,6

Wyścig eliminacyjny 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Ronald Roberts  Wielka Brytania 59,5 Q
2. Olle Johansson  Szwecja 1:00,5
3. Neo Chwee Kok  Singapur 1:00,6
4. Frank O’Neill  Australia 1:00,6
5. Francisco Monteiro  Hongkong 1:03,1
6. Robert Cook  Bermudy 1:04,1

Wyścig eliminacyjny 3[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Rex Aubrey  Australia 58,2 Q
2. Alex Jany  Francja 58,9 Q
3. Lew Bałandin  ZSRR 58,9 Q
4. John Durr  Związek Południowej Afryki 1:00,0 Q
5. Cheung Kin Man  Hongkong 1:00,3 Q
6. Hernán Avilés  Chile 1:02,8
7. Walter Bardgett  Bermudy 1:04,4

Wyścig eliminacyjny 4[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Dick Cleveland  Stany Zjednoczone 57,8 Q
2. Hiroshi Suzuki  Japonia 58,0 Q
3. Carlo Pedersoli  Włochy 58,8 Q
4. Federico Zwanck  Argentyna 1:01,2
5. Haroldo Lara  Brazylia 1:01,2
6. Fernando Madeira  Portugalia 1:02,6
7. Isaac Monsoor  Indie 1:10,8

Wyścig eliminacyjny 5[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Ronald Gora  Stany Zjednoczone 58,0 Q
2. György Ipacs  Węgry 59,1 Q
3. Juan Lanz  Meksyk 1:00,9
4. Michel Vandamme  Francja 1:00,9
5. Pentti Ikonen  Finlandia 1:01,1
6. Oscar Saiz  Wenezuela 1:01,7
7. Abdel Aziz El-Shafei  Egipt 1:02,0

Wyścig eliminacyjny 6[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Göran Larsson  Szwecja 57,5 Q
2. Clarke Scholes  Stany Zjednoczone 58,3 Q
3. Nicasio Silverio  Kuba 1:00,0 Q
4. Roberto Queralt  Hiszpania 1:01,6
5. Aram Boghossian  Brazylia 1:02,0
6. Mauno Valkeinen  Finlandia 1:02,5
7. Nguyễn Văn Phan  Wietnam Południowy 1:05,0

Wyścig eliminacyjny 7[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Jack Wardrop  Wielka Brytania 58,9 Q
2. Lucien Beaumont  Kanada 1:00,4 Q
3. Alberto Isaac  Meksyk 1:01,4
4. Marcello Trabucco  Argentyna 1:01,5
5. Dorri El-Said  Egipt 1:02,3
6. Guilherme Patroni  Portugalia 1:03,7
7. Michel Currat  Szwajcaria 1:07,2

Wyścig eliminacyjny 8[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Toru Goto  Japonia 58,3 Q
2. Joris Tjebbes  Holandia 59,1 Q
3. Endel Edasi  ZSRR 1:00,1 Q
4. Dennis Ford  Związek Południowej Afryki 1:01,3
5. Per Olsen  Norwegia 1:02,1
6. Alfonso Buonocore  Włochy 1:02,3
7. Geoffrey Marks  Cejlon 1:04,1

Wyścig eliminacyjny 9[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Géza Kádas  Węgry 58,4 Q
2. Thomas Welsh  Wielka Brytania 59,5 Q
3. Władimir Skomarowskij  ZSRR 1:00,0 Q
4. Peter Salmon  Kanada 1:01,0
5. Lars Svantesson  Szwecja 1:01,4
6. José Valdes  Gwatemala 1:04,5

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Clarke Scholes  Stany Zjednoczone 57,1 Q, OR
2. Göran Larsson  Szwecja 57,8 Q
3. Yoshihiro Hamaguchi  Japonia 58,3 QSO
4. Aldo Eminente  Francja 58,3 QSO
5. Carlo Pedersoli  Włochy 58,9
6. Jack Wardrop  Wielka Brytania 59,4
7. Endel Edasi  ZSRR 59,8
8. Nicasio Silverio  Kuba 59,9

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Géza Kádas  Węgry 57,8 Q
2. Hiroshi Suzuki  Japonia 58,0 Q
3. Dick Cleveland  Stany Zjednoczone 58,6
4. Lew Bałandin  ZSRR 58,8
5. Joris Tjebbes  Holandia 59,8
6. John Durr  Związek Południowej Afryki 1:00,2
7. Thomas Welsh  Wielka Brytania 1:00,3
8. Cheung Kin Man  Hongkong 1:00,9

Półfinał 3[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Ronald Gora  Stany Zjednoczone 57,7 Q
2. Rex Aubrey  Australia 57,8 Q
3. Toru Goto  Japonia 58,3 QSO
4. Alex Jany  Francja 58,9
5. Lucien Beaumont  Kanada 59,3
6. György Ipacs  Węgry 59,4
7. Ronald Roberts  Wielka Brytania 59,5
8. Władimir Skomarowskij  ZSRR 1:01,1

Dogrywka (swim-off)[edytuj | edytuj kod]

Do finału zakwalifikowało się dwóch zawodników z najlepszymi czasami.

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Toru Goto  Japonia 58,5 Q
2. Aldo Eminente  Francja 58,8 Q
3. Yoshihiro Hamaguchi  Japonia 59,1

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg Clarke Scholes  Stany Zjednoczone 57,4
Silver medal icon.svg Hiroshi Suzuki  Japonia 57,4
Bronze medal icon.svg Göran Larsson  Szwecja 58,2
4. Toru Goto  Japonia 58,5
5. Géza Kádas  Węgry 58,6
6. Rex Aubrey  Australia 58,7
7. Aldo Eminente  Francja 58,7
8. Ronald Gora  Stany Zjednoczone 58,8

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ford clips record for 100 free-style. „The New York Times”, s. 35, 1948-06-30. Associated Press (ang.). 
  2. Londyn 1948 – 100 m stylem dowolnym mężczyzn (finał) – wyniki (ang.). [dostęp 2016-11-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]