Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 – 100 m stylem grzbietowym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
100 m stylem grzbietowym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1952
1948 1956
Miejsce  Finlandia
Helsinki
Termin 30 lipca 1952
(eliminacje)
31 lipca 1952
(półfinały)
1 sierpnia 1952
(finał)
Liczba ekip 25
Liczba sportowców 38
Obiekt rozgrywek Pływalnia Olimpijska w Helsinkach
Złoty medal Złoty medal Yoshi Oyakawa
 Stany Zjednoczone
Srebrny medal Srebrny medal Gilbert Bozon
 Francja
Brązowy medal Brązowy medal Jack Taylor
 Stany Zjednoczone
Konkurencje pływackie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni   kobiety
400 m mężczyźni   kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni   kobiety
Styl klasyczny
200 m mężczyźni   kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m   kobiety
4 × 200 m mężczyźni  

100 m stylem grzbietowym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XV Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach. Eliminacje odbyły się 30 lipca, półfinały 31 lipca, a finał 1 sierpnia 1952 roku.

Mistrzem olimpijskim został Amerykanin Yoshi Oyakawa, który w finale poprawił swój rekord olimpijski z półfinału, uzyskawszy czas 1:05,4. Srebrny medal zdobył reprezentant Francji Gilbert Bozon (1:06,2). Brąz, z czasem 1:06,4, wywalczył Jack Taylor ze Stanów Zjednoczonych

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata Stany Zjednoczone Allen Stack 1:03,6 Stany Zjednoczone New Haven 4 lutego 1949 [1]
Rekord olimpijski Stany Zjednoczone Adolph Kiefer 1:05,9 III Rzesza Berlin 14 sierpnia 1936 [2]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Zawodnik Czas Rekord
31 lipca półfinał 1 Stany Zjednoczone Yoshi Oyakawa 1:05,7 OR
1 sierpnia finał Stany Zjednoczone Yoshi Oyakawa 1:05,4 OR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Do półfinałów zakwalifikowało się 16 pływaków z najlepszymi czasami.

Wyścig eliminacyjny 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Gilbert Bozon  Francja 1:07,8 Q
2. Allen Stack  Stany Zjednoczone 1:08,9 Q
3. Bert Wardrop  Wielka Brytania 1:09,9 QSO
4. Norihiko Kurahashi  Japonia 1:10,7
5. Vladimir Lopatin  ZSRR 1:10,8
6. Lucien Beaumont  Kanada 1:14,2
7. Khamlillal Shah  Indie 1:18,3

Wyścig eliminacyjny 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Pedro Galvão  Argentyna 1:08,1 Q
2. Yasumasu Nishino  Japonia 1:10,1
3. Clemente Mejía  Meksyk 1:10,7
4. Helmut Koppelstätter  Austria 1:11,9
5. Hermann Gericke  Szwajcaria 1:12,6
6. Jerzy Boniecki Polska Rzeczpospolita Ludowa Polska 1:13,4
7. Eurico Surgey  Portugalia 1:13,7

Wyścig eliminacyjny 3[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Jack Taylor  Stany Zjednoczone 1:07,2 Q
2. Boris Škanata  Jugosławia 1:07,5 Q
3. João Gonçalves Filho  Brazylia 1:09,7 Q
4. Ladislav Bačík  Czechosłowacja 1:10,2
5. Imre Nyéki  Węgry 1:10,6
6. Peter Salmon  Kanada 1:13,8
7. Tom Pettersen  Norwegia 1:15,4

Wyścig eliminacyjny 4[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Yoshi Oyakawa  Stany Zjednoczone 1:06,0 Q
2. Lin Meiring  Związek Południowej Afryki 1:08,5 Q
3. Fernando Pavan  Brazylia 1:09,1 Q
4. Jitse van der Veen  Holandia 1:09,1 Q
5. Bijoy Barman  Indie 1:27,3

Wyścig eliminacyjny 5[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. John Brockway  Wielka Brytania 1:08,8 Q
2. Lucien Zins  Francja 1:09,7 Q
3. Ilo da Fonseca  Brazylia 1:09,9 QSO
4. Leonid Sagayduk  ZSRR 1:11,4
5. Wu Chuanyu Chińska Republika Ludowa Chiny 1:12,3
6. Eduardo Barbeiro  Portugalia 1:13,0

Wyścig eliminacyjny 6[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Egidio Massaria  Włochy 1:08,8 Q
2. Viktor Solovyov  ZSRR 1:09,5 Q
3. Lincoln Hurring  Nowa Zelandia 1:09,6 Q
4. László Gyöngyösi  Węgry 1:10,0
5. Frank O’Neill  Australia 1:10,5
6. Erkki Marttinen  Finlandia 1:15,2

Dogrywka (swim-off)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Bert Wardrop  Wielka Brytania 1:07,8 Q
2. Ilo da Fonseca  Brazylia 1:09,5

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Yoshi Oyakawa  Stany Zjednoczone 1:05,7 Q, OR
2. Boris Škanata  Jugosławia 1:07,8 Q
3. Pedro Galvão  Argentyna 1:07,9 Q
4. Allen Stack  Stany Zjednoczone 1:08,0 Q
5. John Brockway  Wielka Brytania 1:09,0
6. Fernando Pavan  Brazylia 1:10,2
7. Lincoln Hurring  Nowa Zelandia 1:10,2
8. Lucien Zins  Francja 1:10,5

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Gilbert Bozon  Francja 1:06,6 Q
2. Jack Taylor  Stany Zjednoczone 1:07,0 Q
3. Lin Meiring  Związek Południowej Afryki 1:07,6 Q
4. Bert Wardrop  Wielka Brytania 1:08,6 Q
5. Viktor Solovyov  ZSRR 1:09,6
6. João Gonçalves Filho  Brazylia 1:09,7
7. Egidio Massaria  Włochy 1:09,7
8. Jitse van der Veen  Holandia 1:10,5

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg Yoshi Oyakawa  Stany Zjednoczone 1:05,4 OR
Silver medal icon.svg Gilbert Bozon  Francja 1:06,2
Bronze medal icon.svg Jack Taylor  Stany Zjednoczone 1:06,4
4. Allen Stack  Stany Zjednoczone 1:07,6
5. Pedro Galvão  Argentyna 1:07,7
6. Bert Wardrop  Wielka Brytania 1:07,8
7. Boris Škanata  Jugosławia 1:08,1
8. Lin Meiring  Związek Południowej Afryki 1:08,3

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1948 Olympic Champion, World Record Backstroker Dies At 71 (ang.). Swimmers World, 1999-09-21. [dostęp 2016-12-31].
  2. Berlin 1936 – 100 m stylem grzbietowym mężczyzn (finał) – wyniki (ang.). [dostęp 2016-12-31].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]