Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 – 400 m stylem dowolnym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
400 m stylem dowolnym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1952
1948 1956
Miejsce  Finlandia
Helsinki
Termin 28 lipca 1952
(eliminacje)
29 lipca 1952
(półfinały)
30 lipca 1952
(finał)
Liczba ekip 29
Liczba sportowców 51
Obiekt rozgrywek Pływalnia Olimpijska w Helsinkach
Złoty medal Złoty medal Jean Boiteux
 Francja
Srebrny medal Srebrny medal Ford Konno
 Stany Zjednoczone
Brązowy medal Brązowy medal Per-Olof Östrand
 Szwecja
Konkurencje pływackie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni   kobiety
400 m mężczyźni   kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni   kobiety
Styl klasyczny
200 m mężczyźni   kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m   kobiety
4 × 200 m mężczyźni  

400 m stylem dowolnym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XV Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach. Eliminacje odbyły się 28 lipca, półfinały 29 lipca a finał 30 lipca 1952 roku.

Mistrzem olimpijskim został reprezentant Francji Jean Boiteux, który w finale poprawił swój rekord olimpijski ustanowiony dzień wcześniej, uzyskawszy czas 4:30,7. Srebrny medal, ze stratą 0,6 s do Francuza, zdobył Amerykanin Ford Konno. Brąz, z czasem 4:35,2 wywalczył Per-Olof Östrand ze Szwecji. Wcześniej, w eliminacjach Östrand pobił rekord olimpijski.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata Australia John Marshall 4:26,9 Stany Zjednoczone New Haven 24 marca 1951
Rekord olimpijski Stany Zjednoczone Bill Smith 4:41,0 Wielka Brytania Londyn 4 sierpnia 1948 [1]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Zawodnik Czas Rekord
28 lipca eliminacje Szwecja Per-Olof Östrand 4:38,6 OR
29 lipca półfinał 1 Francja Jean Boiteux 4:33,1 OR
30 lipca finał Francja Jean Boiteux 4:30,7 OR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Do półfinałów zakwalifikowało się 24 pływaków z najlepszymi czasami.

Wyścig eliminacyjny 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Jack Wardrop  Wielka Brytania 4:43,7 Q
2. Yasuo Tanaka  Japonia 4:44,3 Q
3. Gotfryd Gremlowski Polska Rzeczpospolita Ludowa Polska 4:49,0 Q
4. Jo Bernardo  Francja 4:53,5 Q
5. Pentti Ikonen  Finlandia 4:55,7
6. Geoffrey Marks  Cejlon 5:15,2
7. Georg Mascetti  Protektorat Saary 5:31,2

Wyścig eliminacyjny 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Hironoshin Furuhashi  Japonia 4:43,3 Q
2. Wiktor Drobinskij  ZSRR 4:56,5
3. Neo Chwee Kok  Singapur 4:57,5
4. Eduardo Priggione  Urugwaj 5:12,1
5. Walter Bardgett  Bermudy 5:18,0
6. Sonny Monteiro  Hongkong 5:21,6

Wyścig eliminacyjny 3[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Jimmy McLane  Stany Zjednoczone 4:46,5 Q
2. Dennis Ford  Związek Południowej Afryki 4:50,2 Q
3. Allen Gilchrist  Kanada 4:52,5 Q
4. Enrique Granados  Hiszpania 4:53,7 Q
5. Federico Zwanck  Argentyna 4:56,4
6. Ricardo Esperard  Brazylia 5:09,5
7. Walter Schneider  Szwajcaria 5:27,3

Wyścig eliminacyjny 4[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Jean Boiteux  Francja 4:45,1 Q
2. Graham Johnston  Związek Południowej Afryki 4:52,3 Q
3. Anatolij Raznoczincew  ZSRR 4:56,8
4. Peter Steinwender  Austria 5:03,6
5. Peter Head  Wielka Brytania 5:04,2
6. Cheung Kin Man  Hongkong 5:11,4

Wyścig eliminacyjny 5[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. György Csordás  Węgry 4:45,7 Q
2. Ford Konno  Stany Zjednoczone 4:47,9 Q
3. Joris Tjebbes  Holandia 4:54,4 Q
4. Carlos Alberto Bonacich  Argentyna 5:06,3
5. Per Olsen  Norwegia 5:08,6
6. Pentti Paatsalo  Finlandia 5:09,3
7. Robert Cook  Bermudy 5:15,4

Wyścig eliminacyjny 6[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Per-Olof Östrand  Szwecja 4:38,6 Q, OR
2. Gusztáv Kettesi  Węgry 4:53,0 Q
3. Garrick Agnew  Australia 4:55,5 Q
4. Roar Woldum  Norwegia 5:14,4
5. Einari Aalto  Finlandia 5:15,8

Wyścig eliminacyjny 7[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Tetsuo Okamoto  Brazylia 4:46,1 Q
2. John Marshall  Australia 4:46,8 Q
3. Gerry McNamee  Kanada 4:53,5 Q
4. Alfredo Yantorno  Argentyna 4:54,5 Q
5. Ronald Burns  Wielka Brytania 4:55,2
6. Nguyễn Văn Phan  Wietnam Południowy 5:36,5

Wyścig eliminacyjny 8[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Wayne Moore  Stany Zjednoczone 4:43,2 Q
2. Peter Duncan  Związek Południowej Afryki 4:44,0 Q
3. Yoshio Tanaka  Japonia 4:54,0 Q
4. Angelo Romani  Włochy 5:05,1
5. René Million  Francja 5:07,0
6. Fernando Madeira  Portugalia 5:08,6
7. Muhammad Ramzan  Pakistan 5:45,7

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

W półfinałach udział wzięło 21 spośród 24 zakwalifikowanych pływaków.

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Jean Boiteux  Francja 4:33,1 Q, OR
2. Per-Olof Östrand  Szwecja 4:33,6 Q
3. Jack Wardrop  Wielka Brytania 4:41,1 Q
4. Jimmy McLane  Stany Zjednoczone 4:42,2 Q
5. Graham Johnston  Związek Południowej Afryki 4:45,5
6. Gotfryd Gremlowski Polska Rzeczpospolita Ludowa Polska 4:47,4
7. Yasuo Tanaka  Japonia 4:48,0
8. Joris Tjebbes  Holandia 5:01,9

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Wayne Moore  Stany Zjednoczone 4:42,0 Q
2. Yoshio Tanaka  Japonia 4:44,9
3. Gerry McNamee  Kanada 4:46,7
4. John Marshall  Australia 4:50,3
5. Dennis Ford  Związek Południowej Afryki 4:53,6
6. Jo Bernardo  Francja 4:56,0

Półfinał 3[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Ford Konno  Stany Zjednoczone 4:38,6 Q
2. Peter Duncan  Związek Południowej Afryki 4:41,7 Q
3. Hironoshin Furuhashi  Japonia 4:44,2 Q
4. Tetsuo Okamoto  Brazylia 4:46,2
5. Allen Gilchrist  Kanada 4:52,4
6. Gusztáv Kettesi  Węgry 4:54,3
7. Enrique Granados  Hiszpania 4:56,2

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg Jean Boiteux  Francja 4:30,7 OR
Silver medal icon.svg Ford Konno  Stany Zjednoczone 4:31,3
Bronze medal icon.svg Per-Olof Östrand  Szwecja 4:35,2
4. Peter Duncan  Związek Południowej Afryki 4:37,9
5. Jack Wardrop  Wielka Brytania 4:39,9
6. Wayne Moore  Stany Zjednoczone 4:40,1
7. Jimmy McLane  Stany Zjednoczone 4:40,3
8. Hironoshin Furuhashi  Japonia 4:42,1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]