Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 – 4 × 200 m stylem dowolnym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
4 × 200 m stylem dowolnym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1952
1948 1956
Miejsce  Finlandia
Helsinki
Termin 28 lipca 1952 (eliminacje)
29 lipca 1952 (finał)
Liczba ekip 17
Liczba sportowców 74
Obiekt rozgrywek Pływalnia Olimpijska w Helsinkach
Złoty medal Złoty medal  Stany Zjednoczone
Srebrny medal Srebrny medal  Japonia
Brązowy medal Brązowy medal  Francja
Konkurencje pływackie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni   kobiety
400 m mężczyźni   kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni   kobiety
Styl klasyczny
200 m mężczyźni   kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m   kobiety
4 × 200 m mężczyźni  

Sztafeta 4 × 200 m stylem dowolnym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XV Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach. Eliminacje odbyły się 28 lipca, a finał 29 lipca 1952 roku.

Tytuł mistrzów olimpijskich obronili reprezentanci Stanów Zjednoczonych. Sztafeta amerykańska w składzie: Wayne Moore, William Woolsey, Ford Konno, Jimmy McLane poprawiła rekord olimpijski ustanowiony przez Japończyków dzień wcześniej, uzyskawszy czas 8:31,1. Srebrny medal wywalczyła reprezentacja Japonii (8:33,5), która została wyprzedzona na ostatniej zmianie. Brąz zdobyli Francuzi (8:45,9).

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Reprezentacja Czas Miejsce Data
Rekord świata  Stany Zjednoczone
Wayne Moore
Jimmy McLane
Don Sheff
Dick Thoman
8:29,4 Stany Zjednoczone New Haven 16 lutego 1952
Rekord olimpijski  Stany Zjednoczone
Wally Ris
Jimmy McLane
Wally Wolf
Bill Smith
8:46,0 Wielka Brytania Londyn 3 sierpnia 1948

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Reprezentacja Czas Rekord
28 lipca eliminacje  Japonia
Yoshihiro Hamaguchi (2:10,1)
Hiroshi Suzuki (2:08,5)
Toru Goto (2:14,0)
Teijiro Tanikawa (2:09,5)
8:42,1 OR
29 lipca finał  Stany Zjednoczone
Wayne Moore (2:08,7)
William Woolsey (2:09,3)
Ford Konno (2:06,9)
Jimmy McLane (2:06,2)
8:31,1 OR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Wyścig eliminacyjny 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Uwagi
1.  Francja Jo Bernardo (2:17,1)
Aldo Eminente (2:19,4)
Alex Jany (2:11,6)
Jean Boiteux (2:07,8)
8:55,9 Q
2.  Wielka Brytania Roy Botham (2:20,8)
Ronald Burns (2:14,2)
Thomas Welsh (2:15,2)
Jack Wardrop (2:09,5)
8:59,7 Q
3.  Australia Rex Aubrey (2:15,6)
Frank O’Neill (2:14,1)
Garrick Agnew (2:18,0)
John Marshall (2:13,7)
9:01,4
4.  ZSRR Wiktor Drobinskij (2:14,2)
Wasilij Karmanow (2:18,3)
Leonid Meszkow (2:15,3)
Lew Bałandin (2:14,1)
9:01,9
5.  Włochy Carlo Pedersoli (2:17,5)
Egidio Massaria (2:21,3)
Angelo Romani (2:21,6)
Giovanni Paliaga (2:17,5)
9:17,9
6.  Finlandia Pentti Ikonen (2:16,2)
Pentti Paatsalo (2:22,2)
Mauno Valkeinen (2:23,0)
Leo Telivuo (2:25,2)
9:26,6

Wyścig eliminacyjny 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Uwagi
1.  Stany Zjednoczone Wally Wolf (2:11,4)
Don Sheff (2:12,9)
Frank Dooley (2:14,7)
Burwell Jones (2:11,9)
8:50,9 Q
2.  Węgry György Csordás (2:13,2)
László Gyöngyösi (2:14,1)
Gusztáv Kettesi (2:15,0)
Imre Nyéki (2:12,3)
8:54,6 Q
3.  Związek Południowej Afryki Graham Johnston (2:15,3)
Dennis Ford (2:14,0)
John Durr (2:17,7)
Peter Duncan (2:11,7)
8:58,7 Q
4.  Brazylia Haroldo Lara (2:15,6)
Sylvio dos Santos (2:19,0)
Aram Boghossian (2:26,6)
João Gonçalves Filho (2:17,8)
9:09,0
5.  Belgia Kamiel Reynders (2:22,3)
Joseph Anthoon (2:25,5)
Marcel Anthoon (2:28,6)
Alfons Bierebeek (2:29,1)
9:45,5

Wyścig eliminacyjny 3[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Uwagi
1.  Japonia Yoshihiro Hamaguchi (2:10,1)
Hiroshi Suzuki (2:08,5)
Toru Goto (2:14,0)
Teijiro Tanikawa (2:09,5)
8:42,1 Q, OR
2.  Szwecja Rolf Olander (2:17,7)
Göran Larsson (2:12,1)
Olle Johansson (2:13,5)
Per-Olof Östrand (2:09,0)
8:52,3 Q
3.  Argentyna Federico Zwanck (2:18,0)
Marcelo Trabucco (2:14,0)
Pedro Galvão (2:12,9)
Alfredo Yantorno (2:14,4)
8:59,3 Q
4.  Kanada Gerry McNamee (2:16,6)
Lucien Beaumont (2:20,5)
Leo Portelance (2:17,9)
Allen Gilchrist (2:15,9)
9:10,9
5. Polska Rzeczpospolita Ludowa Polska Gotfryd Gremlowski (2:22,9)
Antoni Tołkaczewski (2:19,7)
Józef Lewicki (2:14,2)
Jerzy Boniecki (2:16,9)
9:13,7
6.  Meksyk Alberto Isaac (2:20,3)
Efrén Fierro (2:21,0)
César Borja (2:18,3)
Tonatiuh Gutiérrez (2:17,1)
9:15,7

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Uwagi
Gold medal icon.svg  Stany Zjednoczone Wayne Moore (2:08,7)
William Woolsey (2:09,3)
Ford Konno (2:06,9)
Jimmy McLane (2:06,2)
8:31,1 OR
Silver medal icon.svg  Japonia Hiroshi Suzuki (2:07,0)
Yoshihiro Hamaguchi (2:08,1)
Toru Goto (2:09,1)
Teijiro Tanikawa (2:09,3)
8:33,5
Bronze medal icon.svg  Francja Jo Bernardo (2:14,0)
Aldo Eminente (2:14,3)
Alex Jany (2:11,2)
Jean Boiteux (2:06,4)
8:45,9
4.  Szwecja Lars Svantesson (2:15,8)
Göran Larsson (2:10,4)
Per-Olof Östrand (2:09,4)
Olle Johansson (2:11,2)
8:46,8
5.  Węgry László Gyöngyösi (2:15,8)
György Csordás (2:12,9)
Géza Kádas (2:12,3)
Imre Nyéki (2:11,6)
8:52,6
6.  Wielka Brytania Roy Botham (2:15,9)
Ronald Burns (2:13,4)
Thomas Welsh (2:13,9)
Jack Wardrop (2:09,7)
8:52,9
7.  Związek Południowej Afryki Graham Johnston (2:14,7)
Dennis Ford (2:14,7)
John Durr (2:15,6)
Peter Duncan (2:10,1)
8:55,1
8.  Argentyna Federico Zwanck (2:14,6)
Marcelo Trabucco (2:14,6)
Pedro Galvão (2:13,9)
Alfredo Yantorno (2:13,8)
8:56,9

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]