Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1956 – 100 m stylem dowolnym kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
100 m stylem dowolnym kobiet
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1956
1952 1960
Miejsce  Australia
Melbourne
Termin 29 listopada 1956
(eliminacje)
30 listopada 1956
(półfinały)
1 grudnia 1956
(finał)
Liczba ekip 16
Liczba sportowców 35
Obiekt rozgrywek Swimming and Diving Stadium
Złoty medal Złoty medal Dawn Fraser
 Australia
Srebrny medal Srebrny medal Lorraine Crapp
 Australia
Brązowy medal Brązowy medal Faith Leech
 Australia
Konkurencje pływackie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1956
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni   kobiety
400 m mężczyźni   kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni   kobiety
Styl klasyczny
200 m mężczyźni   kobiety
Styl motylkowy
100 m   kobiety
200 m mężczyźni
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m   kobiety
4 × 200 m mężczyźni  

100 m stylem dowolnym kobiet – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XVI Igrzysk Olimpijskich w Melbourne. Eliminacje odbyły się 29 listopada, półfinały 30 listopada, a finał 1 grudnia 1956 roku.

Wszystkie miejsca na podium zajęły reprezentantki gospodarzy igrzysk. W finale dwie zawodniczki popłynęły w tempie lepszym od rekordu świata należącego do Australijki Lorraine Crapp, ale to Dawn Fraser została mistrzynią olimpijską, uzyskawszy czas 1:02,0. Crapp wywalczyła srebrny medal (1:02,3), a brąz zdobyła 15-letnia Faith Leech (1:05,1), która o 0,1 s wyprzedziła Amerykankę Joan Rosazzę.

Dwa dni wcześniej, podczas eliminacji, Lorraine Crapp pobiła rekord olimpijski (1:03,4), poprawiony kilkanaście minut później przez Dawn Fraser (1:02,4).

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Zawodniczka Czas Miejsce Data
Rekord świata Australia Lorraine Crapp 1:02,4 Australia Melbourne 25 października 1956
Rekord olimpijski Judit Temes 1:05,5 Finlandia Helsinki 26 lipca 1952 [1]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Zawodnik Czas Rekord
29 listopada wyścig eliminacyjny 1 Australia Lorraine Crapp 1:03,4 OR
29 listopada wyścig eliminacyjny 5 Australia Dawn Fraser 1:02,4 OR
1 grudnia finał Australia Dawn Fraser 1:02,0 WR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Wyścig Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. 5 Fraser, DawnDawn Fraser  Australia 1:02,4 Q, OR
2. 1 Crapp, LorraineLorraine Crapp  Australia 1:03,4 Q
3. 4 Leech, FaithFaith Leech  Australia 1:04,9 Q
4. 5 Myburgh, NatalieNatalie Myburgh  Związek Południowej Afryki 1:05,1 Q
5. 5 Grant, VirginiaVirginia Grant  Kanada 1:05,1 Q
6. 5 Mann, ShelleyShelley Mann  Stany Zjednoczone 1:05,4 Q
7. 1 Rosazza, JoanJoan Rosazza  Stany Zjednoczone 1:05,5 Q
8. 3 Roe, MarrionMarrion Roe  Nowa Zelandia 1:05,9 Q
9. 2 Simons, NancyNancy Simons  Stany Zjednoczone 1:06,5 Q
10. 4 Ördög, ZsuzsaZsuzsa Ördög  Węgry 1:06,5 Q
11. 3 Gyenge, ValériaValéria Gyenge  Węgry 1:06,6 Q
12. 1 Stewart, HelenHelen Stewart  Kanada 1:07,1 Q
13. 1 Myburgh, JeanetteJeanette Myburgh  Związek Południowej Afryki 1:07,1 Q
14. 4 Jobson, KateKate Jobson  Szwecja 1:07,3 Q
15. 3 Klomp, BirgitBirgit Klomp Niemcy Wspólna Reprezentacja Niemiec 1:07,7 Q
16. 4 Roberts, SusanSusan Roberts  Związek Południowej Afryki 1:07,9 Q
17. 2 Szőke, KatalinKatalin Szőke  Węgry 1:08,0
18. 4 Steffin, ChristelChristel Steffin Niemcy Wspólna Reprezentacja Niemiec 1:08,1
19. 2 Jansen, KatiKati Jansen Niemcy Wspólna Reprezentacja Niemiec 1:08,3
20. 1 Hellström, AnitaAnita Hellström  Szwecja 1:08,5
21. 5 Hogben, FrancesFrances Hogben  Wielka Brytania 1:08,5
22. 2 Vouaux, OdileOdile Vouaux  Francja 1:08,6
23. 2 Ewart, FearneFearne Ewart  Wielka Brytania 1:08,8
24. 3 Frost, HédaHéda Frost  Francja 1:08,8
25. 4 Jinno, HitomiHitomi Jinno  Japonia 1:08,8
26. 1 Sweyd, IrèneIrène Sweyd  Belgia 1:08,9
27. 4 Priestley, GladysGladys Priestley  Kanada 1:09,2
28. 3 Barrón, BlancaBlanca Barrón  Meksyk 1:09,5
29. 5 Jany-Sendral, GinetteGinette Jany-Sendral  Francja 1:09,9
30. 3 Sato, YoshikoYoshiko Sato  Japonia 1:10,3
31. 5 Riwner, SzoszannaSzoszanna Riwner  Izrael 1:10,3
32. 1 Griffin, WinifredWinifred Griffin  Nowa Zelandia 1:10,4
33. 2 Shimada, SetsukoSetsuko Shimada  Japonia 1:11,8
34. 1 Northrop, MargaretMargaret Northrop Kolonia Kenii Kenia 1:12,8
35. 3 Lozada, GertrudezGertrudez Lozada  Filipiny 1:13,7

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. Dawn Fraser  Australia 1:03,0 Q
2. Faith Leech  Australia 1:05,2 Q
3. Joan Rosazza  Stany Zjednoczone 1:05,9 Q
4. Natalie Myburgh  Związek Południowej Afryki 1:06,0 Q
5. Valéria Gyenge  Węgry 1:06,4
6. Zsuzsa Ördögh  Węgry 1:06,9
7. Helen Stewart  Kanada 1:06,9
8. Birgit Klomp Niemcy Wspólna Reprezentacja Niemiec 1:07,9

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. Lorraine Crapp  Australia 1:03,1 Q
2. Marrion Roe  Nowa Zelandia 1:05,3 Q
3. Virginia Grant  Kanada 1:05,5 Q
4. Shelley Mann  Stany Zjednoczone 1:05,5 Q
5. Nancy Simons  Stany Zjednoczone 1:06,1
6. Kate Jobson  Szwecja 1:06,1
7. Susan Roberts  Związek Południowej Afryki 1:06,6
8. Jeanette Myburgh  Związek Południowej Afryki 1:06,7

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg Dawn Fraser  Australia 1:02,0 WR
Silver medal icon.svg Lorraine Crapp  Australia 1:02,3
Bronze medal icon.svg Faith Leech  Australia 1:05,1
4. Joan Rosazza  Stany Zjednoczone 1:05,2
5. Virginia Grant  Kanada 1:05,4
6. Shelley Mann  Stany Zjednoczone 1:05,6
7. Marrion Roe  Nowa Zelandia 1:05,6
8. Natalie Myburgh  Związek Południowej Afryki 1:05,8

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]