Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1956 – 100 m stylem grzbietowym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
100 m stylem grzbietowym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1956
1952 1960
Miejsce  Australia
Melbourne
Termin 4 grudnia 1956
(eliminacje)
5 grudnia 1956
(półfinały)
6 grudnia 1956
(finał)
Liczba ekip 14
Liczba sportowców 25
Obiekt rozgrywek Swimming and Diving Stadium
Złoty medal Złoty medal David Theile
 Australia
Srebrny medal Srebrny medal John Monckton
 Australia
Brązowy medal Brązowy medal Frank McKinney
 Stany Zjednoczone
Konkurencje pływackie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1956
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni   kobiety
400 m mężczyźni   kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni   kobiety
Styl klasyczny
200 m mężczyźni   kobiety
Styl motylkowy
100 m   kobiety
200 m mężczyźni
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m   kobiety
4 × 200 m mężczyźni  

100 m stylem grzbietowym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XVI Igrzysk Olimpijskich w Melbourne. Eliminacje odbyły się 4 grudnia, półfinały 5 grudnia, a finał 6 grudnia 1956 roku.

Mistrzem olimpijskim został reprezentant gospodarzy David Theile, który w finale ustanowił nowy rekord olimpijski (1:02,2). Później, po zmianie przepisów, mówiącej, że rekord świata może być pobity wyłącznie na basenie 50-metrowym, jego wynik stał się rekordem globu. Srebrny medal wywalczył Australijczyk John Monckton (1:03,2), a brąz Amerykanin Frank McKinney (1:04,5).

Dwa dni wcześniej, podczas eliminacji, rekord olimpijski poprawili kolejno: Francuz Robert Christophe (1:04,2) i John Monckton z Australii (1:03,4).

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata Francja Gilbert Bozon 1:02,1 Francja Troyes 27 lutego 1955 [1]
Rekord olimpijski Stany Zjednoczone Yoshi Oyakawa 1:05,4 Finlandia Helsinki 1 sierpnia 1952 [2]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Zawodnik Czas Rekord
4 grudnia wyścig eliminacyjny 1 Francja Robert Christophe 1:04,2 OR
4 grudnia wyścig eliminacyjny 4 Australia John Monckton 1:03,4 OR
6 grudnia finał Australia David Theile 1:02,2 OR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Wyścig Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 4 John Monckton  Australia 1:03,4 Q, OR
2. 1 Robert Christophe  Francja 1:04,2 Q
3. 3 David Theile  Australia 1:04,3 Q
4. 1 John Hayres  Australia 1:04,4 Q
5. 3 Yoshi Oyakawa  Stany Zjednoczone 1:05,2 Q
6. 4 Frank McKinney  Stany Zjednoczone 1:06,0 Q
7. 1 László Magyar  Węgry 1:06,1 Q
8. 1 Albert Wiggins  Stany Zjednoczone 1:06,2 Q
9. 2 Graham Sykes  Wielka Brytania 1:06,2 Q
10. 3 Keiji Hase  Japonia 1:06,3 Q
11. 2 Kazuo Tomita  Japonia 1:06,4 Q
12. 2 Gilbert Bozon  Francja 1:06,4 Q
13. 4 Dieter Pfeifer Niemcy Wspólna Reprezentacja Niemiec 1:06,7 Q
14. 1 Haydn Rigby  Wielka Brytania 1:06,9 Q
15. 4 Ladislav Bačík  Czechosłowacja 1:06,9 Q
16. 2 Ekkehard Miersch Niemcy Wspólna Reprezentacja Niemiec 1:07,5 Q
17. 2 Lincoln Hurring  Nowa Zelandia 1:07,5
18. 4 Gérard Coignot  Francja 1:07,5
19. 3 John Brockway  Wielka Brytania 1:07,7
20. 3 João Gonçalves Filho  Brazylia 1:07,9
21. 4 Hideo Ninomiya  Japonia 1:09,2
22. 1 Ahmed Nazir  Pakistan 1:10,7
23. 2 Pedro Cayco  Filipiny 1:11,6
24. 4 Lim Heng Chek  Federacja Malajska 1:12,4
25. 3 Cheung Kin Man  Hongkong 1:14,0

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. John Monckton  Australia 1:04,1 Q
2. David Theile  Australia 1:04,8 Q
3. Yoshi Oyakawa  Stany Zjednoczone 1:05,0 Q
4. Graham Sykes  Wielka Brytania 1:06,5 Q
5. Kazuo Tomita  Japonia 1:06,5
6. Dieter Pfeifer Niemcy Wspólna Reprezentacja Niemiec 1:07,6
7. László Magyar  Węgry 1:07,6
8. Ladislav Bačík  Czechosłowacja 1:07,9

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Robert Christophe  Francja 1:04,6 Q
2. John Hayres  Australia 1:05,0 Q
3. Frank McKinney  Stany Zjednoczone 1:05,3 Q
4. Albert Wiggins  Stany Zjednoczone 1:06,4 Q
5. Gilbert Bozon  Francja 1:06,5
6. Keiji Hase  Japonia 1:06,5
7. Ekkehard Miersch Niemcy Wspólna Reprezentacja Niemiec 1:06,6
8. Haydn Rigby  Wielka Brytania 1:07,6

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg David Theile  Australia 1:02,2 OR
Silver medal icon.svg John Monckton  Australia 1:03,2
Bronze medal icon.svg Frank McKinney  Stany Zjednoczone 1:04,5
4. Robert Christophe  Francja 1:04,9
5. John Hayres  Australia 1:05,0
6. Graham Sykes  Wielka Brytania 1:05,6
7. Albert Wiggins  Stany Zjednoczone 1:05,8
8. Yoshi Oyakawa  Stany Zjednoczone 1:06,9

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]