Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 – 100 m stylem dowolnym kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
100 m stylem dowolnym kobiet
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1960
1956 1964
Miejsce  Włochy
Rzym
Termin 26 sierpnia 1960 (eliminacje)
27 sierpnia 1960 (półfinały)
29 sierpnia 1960
(finał)
Liczba ekip 19
Liczba sportowców 32
Obiekt rozgrywek Kompleks pływacki w Foro Italico
Złoty medal Złoty medal Dawn Fraser
 Australia
Srebrny medal Srebrny medal Chris von Saltza
 Stany Zjednoczone
Brązowy medal Brązowy medal Natalie Steward
 Wielka Brytania
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni   kobiety
400 m mężczyźni   kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni   kobiety
Styl klasyczny
200 m mężczyźni   kobiety
Styl motylkowy
100 m   kobiety
200 m mężczyźni
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m   kobiety
4 × 200 m mężczyźni
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety

100 m stylem dowolnym kobiet – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XVII Igrzysk Olimpijskich w Rzymie. Eliminacje odbyły się 26 sierpnia, półfinały 27 sierpnia, a finał 29 sierpnia 1960 roku.

Tytuł mistrzyni olimpijskiej obroniła Australijka Dawn Fraser, która w finale ustanowiła nowy rekord olimpijski (1:01,2). Srebrny medal zdobyła Amerykanka Chris von Saltza (1:02,8), a brąz Natalie Steward z Wielkiej Brytanii (1:03,1).

Wcześniej, w eliminacjach Chris von Saltza pobiła rekord olimpijski Fraser z 1956 roku, uzyskawszy czas 1:01,9. Następnego dnia, podczas półfinałów, Dawn Fraser poprawiła ten rekord czasem 1:01,4.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Zawodniczka Czas Miejsce Data
Rekord świata Australia Dawn Fraser 1:00,2 Australia Sydney 23 lutego 1960 [1]
Rekord olimpijski Australia Dawn Fraser 1:02,0 Australia Melbourne 1 grudnia 1956 [2]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Zawodnik Czas Rekord
26 sierpnia eliminacje Stany Zjednoczone Chris von Saltza 1:01,9 OR
27 sierpnia półfinał 2 Australia Dawn Fraser 1:01,4 OR
29 sierpnia finał Australia Dawn Fraser 1:01,2 OR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Wyścig Tor Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. 4 4 Chris von Saltza  Stany Zjednoczone 1:01,9 Q, OR
2. 2 4 Dawn Fraser  Australia 1:02,1 Q
3. 5 5 Natalie Steward  Wielka Brytania 1:03,5 Q
4. 2 5 Cocky Gastelaars  Holandia 1:03,9 Q
5. 1 4 Ilsa Konrads  Australia 1:04,2 Q
6. 5 4 Carolyn Wood  Stany Zjednoczone 1:04,3 Q
7. 1 5 Erica Terpstra  Holandia 1:04,4 Q
8. 5 6 Paola Saini  Włochy 1:04,4 Q
9. 3 4 Csilla Madarász-Bajnogel  Węgry 1:04,5 Q
10. 4 3 Ursel Brunner  Niemcy 1:04,6 Q
11. 3 3 Heidi Pechstein  Niemcy 1:05,1 Q
12. 1 6 Katalin Boros  Węgry 1:05,2 Q
13. 4 6 Héda Frost  Francja 1:05,8 Q
14. 4 5 Mary Stewart  Kanada 1:06,0 Q
15. 2 3 Inger Thorngren  Szwecja 1:06,1 Q
16. 1 3 Karin Larsson  Szwecja 1:06,3 Q
17. 2 6 Yoshiko Sato  Japonia 1:06,4
18. 5 3 Marina Szamal  ZSRR 1:06,4
19. 4 2 Ulvi Voog  ZSRR 1:06,7
20. 1 2 Maria Cristina Pacifici  Włochy 1:07,1
21. 2 7 Nora Novotny  Austria 1:07,4
22. 2 1 Ágústa Þorsteinsdóttir  Islandia 1:07,5
23. 3 6 Diana Wilkinson  Wielka Brytania 1:07,5
24. 3 5 Margaret Iwasaki  Kanada 1:07,6
25. 4 1 Haydée Coloso  Filipiny 1:07,8
26. 1 7 Blanca Barrón  Meksyk 1:07,9
27. 5 2 Marie-Laure Gaillot  Francja 1:08,0
28. 5 7 María Luisa Souza  Meksyk 1:08,4
29. 3 7 Anneliese Rockenbach  Wenezuela 1:08,5
30. 4 7 Dorothy Sutcliffe Federacja Rodezji i Niasy Rodezja 1:09,0
31. 3 2 Hitomi Jinno  Japonia 1:09,8
32. 3 1 Rita Pulido  Hiszpania 1:10,0

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. 4 Chris von Saltza  Stany Zjednoczone 1:02,5 Q
2. 5 Natalie Steward  Wielka Brytania 1:02,9 Q
3. 2 Csilla Madarász-Bajnogel  Węgry 1:03,0 Q
4. 3 Ilsa Konrads  Australia 1:04,7
5. 1 Héda Frost  Francja 1:05,4
6. 6 Paola Saini  Włochy 1:05,4
7. 8 Inger Thorngren  Szwecja 1:05,6
8. 7 Heidi Pechstein  Niemcy 1:05,6

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. 4 Dawn Fraser  Australia 1:01,4 Q, OR
2. 6 Erica Terpstra  Holandia 1:03,9 Q
3. 5 Cocky Gastelaars  Holandia 1:03,9 Q
4. 3 Carolyn Wood  Stany Zjednoczone 1:04,2 Q
5. 1 Mary Stewart  Kanada 1:04,2 Q
6. 2 Ursel Brunner  Niemcy 1:04,8
7. 7 Katalin Boros  Węgry 1:06,2
8. 8 Karin Larsson  Szwecja 1:06,5

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg 4 Dawn Fraser  Australia 1:01,2 OR
Silver medal icon.svg 5 Chris von Saltza  Stany Zjednoczone 1:02,8
Bronze medal icon.svg 3 Natalie Steward  Wielka Brytania 1:03,1
4. 1 Carolyn Wood  Stany Zjednoczone 1:03,4
5. 6 Csilla Madarász-Bajnogel  Węgry 1:03,6
6. 2 Erica Terpstra  Holandia 1:04,3
7. 7 Cocky Gastelaars  Holandia 1:04,7
8. 8 Mary Stewart  Kanada 1:05,5

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]