Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 – 4 × 100 m stylem dowolnym kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
4 × 100 m stylem dowolnym kobiet
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1960
1956 1964
Miejsce  Włochy
Rzym
Termin 2 września 1960 (eliminacje)
3 września 1960 (finał)
Liczba ekip 13
Liczba sportowców 55
Obiekt rozgrywek Kompleks pływacki w Foro Italico
Złoty medal Złoty medal  Stany Zjednoczone
Srebrny medal Srebrny medal  Australia
Brązowy medal Brązowy medal Wspólna Reprezentacja Niemiec Wspólna Reprezentacja Niemiec
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni   kobiety
400 m mężczyźni   kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni   kobiety
Styl klasyczny
200 m mężczyźni   kobiety
Styl motylkowy
100 m   kobiety
200 m mężczyźni
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m   kobiety
4 × 200 m mężczyźni
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety

Sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym kobiet – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XVII Igrzysk Olimpijskich w Rzymie. Eliminacje odbyły się 2 września, a finał 3 września 1960 roku.

Złoty medal zdobyły reprezentantki Stanów Zjednoczonych. Sztafeta w składzie Joan Spillane (1:02,5), Shirley Stobs (1:03,5), Carolyn Wood (1:02,0) i Chris von Saltza (1:00,9) czasem 4:08,9 o ponad 7 sekund poprawiła rekord świata ustanowiony przez Australijki na miesiąc przed igrzyskami. Srebro wywalczyła sztafeta australijska, która również uzyskała czas lepszy od starego rekordu świata (4:11,3). Brąz przypadł zawodniczkom Wspólnej Reprezentacji Niemiec (4:19,7).

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Reprezentacja Czas Miejsce Data
Rekord świata  Australia
Ilsa Konrads
Lorraine Crapp
Dawn Fraser
Alva Colquhoun
4:16,2 Australia Townsville 6 sierpnia 1960 [1]
Rekord olimpijski  Australia
Dawn Fraser (1:04,0)
Faith Leech (1:05,3)
Sandra Morgan (1:04,7)
Lorraine Crapp (1:03,1)
4:17,1 Australia Melbourne 6 grudnia 1956 [2]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Reprezentacja Czas Rekord
3 września finał  Stany Zjednoczone
Joan Spillane (1:02,5)
Shirley Stobs (1:03,5)
Carolyn Wood (1:02,0)
Chris von Saltza (1:00,9)
4:08,9 WR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Wyścig Tor Państwo Zawodniczka Czas Uwagi
1. 2 4  Australia Sandra Morgan (1:05,5)
Alva Colquhoun (1:02,5)
Ruth Everuss (1:05,4)
Lorraine Crapp (1:04,2)
4:17,6 Q
2. 1 4  Stany Zjednoczone Donna de Varona (1:06,5)
Susan Doerr (1:04,3)
Sylvia Ruuska (1:05,2)
Molly Botkin (1:02,9)
4:18,9 Q
3. 2 2  Węgry Anna Temesvári (1:07,2)
Mária Frank (1:05,6)
Katalin Boros (1:06,0)
Csilla Madarász-Bajnogel (1:03,4)
4:22,2 Q
4. 2 3 Wspólna Reprezentacja Niemiec Wspólna Reprezentacja Niemiec Christel Steffin (1:06,5)
Heidi Pechstein (1:05,6)
Gisela Weiß (1:06,7)
Ursel Brunner (1:05,4)
4:24,2 Q
5. 1 3  Wielka Brytania Beryl Noakes (1:06,9)
Judy Samuel (1:07,5)
Christine Harris (1:05,7)
Natalie Steward (1:04,3)
4:24,4 Q
6. 1 6  Szwecja Inger Thorngren (1:05,5)
Karin Larsson (1:07,2)
Kristina Larsson (1:07,2)
Bibbi Segerström (1:07,4)
4:27,3 Q
7. 1 2  Włochy Daniela Beneck (1:09,3)
Rosanna Contardo (1:08,6)
Maria Cristina Pacifici (1:08,1)
Paola Saini (1:05,8)
4:31,8 Q
8. 2 6  ZSRR Irina Lachowskaja (1:09,0)
Ulvi Voog
Galina Sosnowa
Marina Szamal (1:05,9)
4:31,9 Q
9. 2 7  Francja Héda Frost (1:07,3)
Annie Caron (1:10,1)
Colette Libourel (1:09,8)
Marie-Laure Gaillot (1:08,0)
4:35,2
10. 1 7  Japonia Yoshiko Sato (1:05,9)
Eiko Wada (1:09,4)
Kimiko Ezaka (1:09,1)
Hitomi Jinno (1:11,5)
4:35,9
11. 1 1  Meksyk Eulalia Martínez (1:09,2)
Silvia Belmar (1:11,7)
Blanca Barrón (1:13,2)
María Luisa Souza (1:09,0)
4:43,1
2 5  Holandia Hennie van der Velde
Jopie Troost
Sieta Posthumus
Cocky Gastelaars
DSQ
1 5  Kanada DNS

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Państwo Zawodniczka Czas Uwagi
Gold medal icon.svg 5  Stany Zjednoczone Joan Spillane (1:02,5)
Shirley Stobs (1:03,5)
Carolyn Wood (1:02,0)
Chris von Saltza (1:00,9)
4:08,9 WR
Silver medal icon.svg 4  Australia Dawn Fraser (1:00,6)
Ilsa Konrads (1:03,2)
Lorraine Crapp (1:04,7)
Alva Colquhoun (1:02,8)
4:11,3
Bronze medal icon.svg 6 Wspólna Reprezentacja Niemiec Wspólna Reprezentacja Niemiec Christel Steffin (1:05,6)
Heidi Pechstein (1:04,7)
Gisela Weiß (1:05,4)
Ursel Brunner (1:04,0)
4:19,7
4. 3  Węgry Anna Temesvári (1:07,1)
Mária Frank (1:05,0)
Katalin Boros (1:05,9)
Csilla Madarász-Bajnogel (1:03,2)
4:21,2
5. 2  Wielka Brytania Natalie Steward (1:05,3)
Beryl Noakes (1:06,2)
Judy Samuel (1:06,5)
Christine Harris (1:06,6)
4:24,6
6. 7  Szwecja Inger Thorngren (1:05,5)
Karin Larsson (1:06,1)
Kristina Larsson (1:07,6)
Bibbi Segerström (1:05,9)
4:25,1
7. 1  Włochy Paola Saini (1:05,5)
Anna Cechi (1:06,8)
Rosanna Contardo (1:07,8)
Maria Cristina Pacifici (1:06,7)
4:26,8
8. 8  ZSRR Irina Lachowskaja (1:08,4)
Ulvi Voog (1:07,0)
Galina Sosnowa (1:08,2)
Marina Szamal (1:05,4)
4:29,0

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]