Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964 – 200 m stylem motylkowym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
200 m stylem motylkowym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1964
1960 1968
Miejsce  Japonia
Tokio
Termin 16 października 1964 (eliminacje)
17 października 1964 (półfinały)
18 października 1964 (finał)
Liczba ekip 21
Liczba sportowców 35
Obiekt rozgrywek Yoyogi National Gymnasium
Złoty medal Złoty medal Kevin Berry
 Australia
Srebrny medal Srebrny medal Carl Robie
 Stany Zjednoczone
Brązowy medal Brązowy medal Fred Schmidt
 Stany Zjednoczone
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m kobiety
200 m mężczyźni
Styl klasyczny
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
100 m kobiety
200 m mężczyźni
Styl zmienny
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety

200 m stylem motylkowym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XVIII Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Eliminacje odbyły się 16 października, półfinały 17 października, a finał 18 października 1964 roku.

Mistrzem olimpijskim został Australijczyk Kevin Berry, poprawiając w finale własny rekord świata czasem 2:06,6. Pozostałe miejsca na podium zajęli Amerykanie. Carl Robie, który zarówno w eliminacjach i półfinałach pobił rekord olimpijski, zdobył srebrny medal (2:07,5). Brąz, z czasem 2:09,3, wywalczył Fred Schmidt.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata Australia Kevin Berry 2:06,9 Australia Sydney 29 marca 1964 [1]
Rekord olimpijski Stany Zjednoczone Michael Troy 2:12,8 Włochy Rzym 2 września 1960 [2]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Zawodnik Czas Rekord
16 października eliminacje Stany Zjednoczone Carl Robie 2:10,0 OR
17 października półfinał 1 Stany Zjednoczone Carl Robie 2:09,3 OR
18 października finał Australia Kevin Berry 2:06,6 WR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Wyścig Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 1 2 Carl Robie  Stany Zjednoczone 2:10,0 Q, OR
2. 2 6 Kevin Berry  Australia 2:11,0 Q
3. 2 4 Kosuke Sato  Japonia 2:12,4 Q
4. 4 3 Phil Riker  Stany Zjednoczone 2:12,6 Q
5. 5 3 Brett Hill  Australia 2:12,8 Q
6. 2 3 Daniel Sherry  Kanada 2:12,9 Q
7. 5 6 Fred Schmidt  Stany Zjednoczone 2:13,3 Q
8. 5 4 Yoshinori Kadonaga  Japonia 2:14,5 Q
9. 3 1 Luis Nicolao  Argentyna 2:15,0 Q
10. 1 1 Atsushi Obayashi  Japonia 2:15,1 Q
11. 3 6 John Stark  Australia 2:15,3 Q
12. 3 3 Walentin Kuzmin  ZSRR 2:15,5 Q
13. 4 7 Brian Jenkins  Wielka Brytania 2:15,5 Q
14. 2 7 David Gerrard  Nowa Zelandia 2:16,3 Q
15. 3 2 Werner Freitag Wspólna Reprezentacja Niemiec 2:16,9 Q
16. 5 2 Giampiero Fossati  Włochy 2:17,2 Q
17. 1 7 Antonio Rastrelli  Włochy 2:17,3
18. 4 1 Oleg Fotin  ZSRR 2:17,3
19. 4 4 Gabriel Altamirano  Meksyk 2:17,9
20. 1 5 Hermann Lotter Wspólna Reprezentacja Niemiec 2:18,2
21. 1 6 Vítor da Fonseca  Portugalia 2:18,3
22. 4 6 Wolfgang Platzeck Wspólna Reprezentacja Niemiec 2:18,7
23. 2 1 Avraham Melamed  Izrael 2:20,7
24. 5 7 Ralph Hutton  Kanada 2:20,8
25. 4 5 Volker Deckardt  Austria 2:21,3
26. 4 2 Dick Langerhorst  Holandia 2:22,5
27. 3 7 Juan Alanís  Meksyk 2:23,9
28. 2 2 Carlos Canepa  Peru 2:24,9
29. 3 5 Bernard Chan  Malezja 2:26,6
30. 2 5 Joaquín Pujol  Hiszpania 2:28,3
31. 5 1 Gustavo Ocampo  Peru 2:31,4
32. 1 4 Narong Chok-Umnuay  Tajlandia 2:32,5
1 Jean Pommat  Francja DNS
3 Karl Ingvar Eriksson  Szwecja DNS
1 John Thurley  Wielka Brytania DNS

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 4 Carl Robie  Stany Zjednoczone 2:09,3 Q, OR
2. 6 Fred Schmidt  Stany Zjednoczone 2:11,5 Q
3. 3 Brett Hill  Australia 2:11,9 Q
4. 1 Walentin Kuzmin  ZSRR 2:11,9 Q
5. 5 Kosuke Sato  Japonia 2:13,4
6. 8 Werner Freitag Wspólna Reprezentacja Niemiec 2:13,5
7. 2 Luis Nicolao  Argentyna 2:13,7
8. 7 John Stark  Australia 2:18,4

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 4 Kevin Berry  Australia 2:09,8 Q
2. 5 Phil Riker  Stany Zjednoczone 2:09,9 Q
3. 6 Yoshinori Kadonaga  Japonia 2:12,3 Q
4. 3 Daniel Sherry  Kanada 2:12,9 Q
5. 2 Atsushi Obayashi  Japonia 2:14,1
6. 1 David Gerrard  Nowa Zelandia 2:15,4
7. 7 Brian Jenkins  Wielka Brytania 2:15,5
8. 8 Giampiero Fossati  Włochy 2:18,1

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg 5 Kevin Berry  Australia 2:06,6 WR
Silver medal icon.svg 4 Carl Robie  Stany Zjednoczone 2:07,5
Bronze medal icon.svg 6 Fred Schmidt  Stany Zjednoczone 2:09,3
4. 3 Philip Riker  Stany Zjednoczone 2:11,0
5. 7 Walentin Kuzmin  ZSRR 2:11,3
6. 1 Yoshinori Kadonaga  Japonia 2:12,6
7. 2 Brett Hill  Australia 2:12,8
8. 8 Daniel Sherry  Kanada 2:14,6

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]