Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972 – 100 m stylem grzbietowym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
100 m stylem grzbietowym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1972
1968 1976
Miejsce  RFN
Monachium
Termin 28 sierpnia 1972 (eliminacje i półfinały)
29 sierpnia 1972 (finał)
Liczba ekip 26
Liczba sportowców 39
Obiekt rozgrywek Olympia Schwimmhalle
Złoty medal Złoty medal Roland Matthes
 NRD
Srebrny medal Srebrny medal Michael Stamm
 Stany Zjednoczone
Brązowy medal Brązowy medal John Murphy
 Stany Zjednoczone
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety

100 m stylem grzbietowym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XX Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Eliminacje i półfinały odbyły się 28 sierpnia, a finał 29 sierpnia 1972 roku.

Tytuł mistrza olimpijskiego obronił reprezentant NRD, Roland Matthes, ustanawiając nowy rekord olimpijski (56,58). Pozostałe miejsca na podium zajęli Amerykanie: srebro zdobył Michael Stamm (57,70), a brąz wywalczył John Murphy, który uzyskał czas 58,35 i o 0,07 s wyprzedził swojego rodaka Mitcha Iveya.

Dzień wcześniej, w eliminacjach rekord olimpijski poprawiali kolejno: Michael Stamm i Mitch Ivey, który kilka godzin później w półfinale także pobił rekord igrzysk.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata Roland Matthes 56,3 Moskwa 8 kwietnia 1972 [1]
Rekord olimpijski Roland Matthes 58,7 Meksyk Meksyk 22 października 1968 [2]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Zawodnik Czas Rekord
28 sierpnia wyścig eliminacyjny 4 Stany Zjednoczone Michael Stamm 58,63 OR
28 sierpnia wyścig eliminacyjny 5 Stany Zjednoczone Mitch Ivey 58,15 OR
28 sierpnia półfinał 2 Stany Zjednoczone Mitch Ivey 57,99 OR
29 sierpnia finał Roland Matthes 56,58 OR

4 września Roland Matthes ustanowił nowy rekord świata (56,30) na pierwszej zmianie sztafety 4 × 100 m stylem zmiennym[3].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Wyścig Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 5 Mitch Ivey  Stany Zjednoczone 58,15 Q, OR
2. 4 Michael Stamm  Stany Zjednoczone 58,63 Q
3. 3 John Murphy  Stany Zjednoczone 59,93 Q
4. 6 Roland Matthes  NRD 1:00,01 Q
5. 1 Igor Griwiennikow  ZSRR 1:00,05 Q
6. 4 Lutz Wanja  NRD 1:00,62 Q
7. 6 Jürgen Krüger  NRD 1:00,65 Q
8. 2 Bob Schoutsen  Holandia 1:00,76 Q
9. 5 Erik Fish  Kanada 1:00,81 Q
10. 3 Ejvind Pedersen  Dania 1:00,83 Q
6 Jean-Paul Berjeau  Francja Q
12. 3 Tadashi Honda  Japonia 1:00,89 Q
13. 5 Nenad Miloš  Jugosławia 1:00,94 Q
14. 6 Michael Richards  Wielka Brytania 1:01,03 Q
15. 5 Clive Rushton  Wielka Brytania 1:01,07 Q
16. 3 Ian MacKenzie  Kanada 1:01,11 Q
17. 1 Zoltán Verrasztó  Węgry 1:01,13
4 Pierre Baehr  Francja
19. 2 Lars Børgesen  Dania 1:01,23
20. 4 Colin Cunningham  Wielka Brytania 1:01,28
21. 4 Anders SandbergΖ  Szwecja 1:01,41
22. 3 Helmut Podolan  Austria 1:01,49
23. 2 László Cseh Sr.  Węgry 1:01,63
24. 1 Clay Evans  Kanada 1:01,69
25. 3 Piotr Dłucik Polska 1:01,94 NR
26. 6 Róbert Rudolf  Węgry 1:02,34
27. 2 José Santibáñez  Meksyk 1:02,46
28. 3 Andreas Weber  RFN 1:02,49
29. 2 Predrag Miloš  Jugosławia 1:03,02
30. 1 Rômulo Arantes  Brazylia 1:03,18
31. 1 Hsu Tung-hsiung  Republika Chińska 1:03,31
32. 2 Gustavo González  Argentyna 1:04,16
33. 6 Amin Ahmed Adel Youssef  Egipt 1:04,40
34. 4 Neil Martin  Australia 1:05,13
35. 1 Sergio Hasbún  Salwador 1:06,53
36. 2 Gerardo Rosario  Filipiny 1:06,85
37. 1 Sarun Van Republika Khmerów Kambodża 1:07,26
38. 6 Chiang Jin Choon  Malezja 1:07,65
39. 5 Mark Crocker  Hongkong 1:11,20

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Roland Matthes  NRD 58,44 Q
2. Michael Stamm  Stany Zjednoczone 58,74 Q
3. Lutz Wanja  NRD 59,83 Q
4. Tadashi Honda  Japonia 1:00,43 Q
5. Bob Schoutsen  Holandia 1:00,48
6. Jean-Paul Berjeau  Francja 1:00,59
7. Ian MacKenzie  Kanada 1:00,92
8. Michael Richards  Wielka Brytania 1:01,27

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. Mitch Ivey  Stany Zjednoczone 57,99 Q, OR
2. John Murphy  Stany Zjednoczone 58,64 Q
3. Igor Griwiennikow  ZSRR 59,15 Q
4. Jürgen Krüger  NRD 1:00,06 Q
5. Ejvind Pedersen  Dania 1:00,53
6. Erik Fish  Kanada 1:00,73
7. Clive Rushton  Wielka Brytania 1:01,25
8. Nenad Miloš  Jugosławia 1:01,29

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg Roland Matthes  NRD 56,58 OR
Silver medal icon.svg Michael Stamm  Stany Zjednoczone 57,70
Bronze medal icon.svg John Murphy  Stany Zjednoczone 58,35
4. Mitch Ivey  Stany Zjednoczone 58,48
5. Igor Griwiennikow  ZSRR 59,50
6. Lutz Wanja  NRD 59,80
7. Jürgen Krüger  NRD 59,80
8. Tadashi Honda  Japonia 1:00,41

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]