Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972 – 200 m stylem klasycznym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
200 m stylem klasycznym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1972
1968 1976
Miejsce  RFN
Monachium
Termin 2 września 1972 (eliminacje i finał)
Liczba ekip 28
Liczba sportowców 41
Obiekt rozgrywek Olympia Schwimmhalle
Złoty medal Złoty medal John Hencken
 Stany Zjednoczone
Srebrny medal Srebrny medal David Wilkie
 Wielka Brytania
Brązowy medal Brązowy medal Nobutaka Taguchi
 Japonia
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety

200 m stylem klasycznym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XX Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Eliminacje i finał odbyły się 2 września 1972 roku.

Złoty medal zdobył Amerykanin John Hencken, poprawiając wynikiem 2:21,55 min własny rekord świata. Srebro wywalczył Brytyjczyk David Wilkie (2:23,67), a brąz Japończyk Nobutaka Taguchi, który uzyskał czas 2:23,88.

Kilka godzin wcześniej, w eliminacjach rekord olimpijski ustanawiali kolejno reprezentant NRD Klaus Katzur i Nobutaka Taguchi z Japonii.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata Stany Zjednoczone John Hencken 2:22,79 Stany Zjednoczone Chicago 5 sierpnia 1972 [1]
Rekord olimpijski Australia Ian O’Brien 2:27,8 Japonia Tokio 15 października 1964 [2]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Zawodnik Czas Rekord
2 września wyścig eliminacyjny 1 Klaus Katzur 2:26,32 OR
2 września wyścig eliminacyjny 2 Japonia Nobutaka Taguchi 2:23,45 OR
2 września finał Stany Zjednoczone John Hencken 2:21,55 WR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Wyścig Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 2 Nobutaka Taguchi  Japonia 2:23,45 Q, OR
2. 3 David Wilkie  Wielka Brytania 2:24,54 Q
3. 6 John Hencken  Stany Zjednoczone 2:24,88 Q
4. 4 Rick Colella  Stany Zjednoczone 2:25,40 Q
5. 2 Felipe Muñoz  Meksyk 2:25,99 Q
6. 5 Igor Czerdakow  ZSRR 2:26,21 Q
7. 1 Klaus Katzur  NRD 2:26,32 Q
8. 3 Walter Kusch  RFN 2:26,43 Q
9. 1 Bill Mahony  Kanada 2:26,71
10. 6 Nikołaj Pankin  ZSRR 2:26,71
11. 5 Brian Job  Stany Zjednoczone 2:26,91
12. 6 Paul Jarvie  Australia 2:27,83
13. 4 Władimir Kosinski  ZSRR 2:28,00
14. 2 Pedro Balcells  Hiszpania 2:29,29
15. 1 Roger-Philippe Menu  Francja 2:30,05
16. 2 Robert Stoddart  Kanada 2:30,08
17. 3 Steffen Kriechbaum  Austria 2:30,09
18. 5 José Fiolo  Brazylia 2:30,21
19. 4 Angeł Czakyrow  Bułgaria 2:30,27
20. 3 Malcolm O'Connell  Wielka Brytania 2:31,21
21. 3 Jean-Pierre Dubey  Szwajcaria 2:31,56
22. 1 Guðjón Guðmundsson  Islandia 2:32,40
23. 5 Rainer Hradetzky  NRD 2:32,48
24. 4 Andreas Hellmann  RFN 2:32,60
25. 3 Gustavo Salcedo  Meksyk 2:32,81
26. 4 Liam Ball  Irlandia 2:33,47
27. 6 Mike Whitaker  Kanada 2:33,47
28. 5 Amman Jaalmani  Filipiny 2:33,54
29. 4 Nigel Johnson  Wielka Brytania 2:34,37
30. 2 Cezary Śmiglak Polska 2:34,51
31. 1 Sokhon Yi Republika Khmerów Kambodża 2:34,77
32. 5 Michele di Pietro  Włochy 2:36,49
33. 6 Rudi Vingerhoets  Belgia 2:36,89
34. 6 Gregor Betz  RFN 2:36,96
35. 6 Alfredo Hunger  Peru 2:37,20
36. 1 János Tóth  Węgry 2:37,40
37. 4 Karl Christian Koch  Dania 2:38,47
38. 2 Morkal Faruk  Turcja 2:43,69
39. 2 Piero Ferracuti  Salwador 2:45,73
40. 6 Alejandro Cabrera  Salwador 2:56,60
3 Osvaldo Boretto  Argentyna 2:31,84 DSQ

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg John Hencken  Stany Zjednoczone 2:21,55 WR
Silver medal icon.svg David Wilkie  Wielka Brytania 2:23,67
Bronze medal icon.svg Nobutaka Taguchi  Japonia 2:23,88
4. Rick Colella  Stany Zjednoczone 2:24,28
5. Felipe Muñoz  Meksyk 2:26,44
6. Walter Kusch  RFN 2:26,55
7. Igor Czerdakow  ZSRR 2:27,15
8. Klaus Katzur  NRD 2:27,44

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]