Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972 – 200 m stylem zmiennym kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
200 m stylem zmiennym kobiet
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1972
1968 1984
Miejsce  RFN
Monachium
Termin 28 sierpnia 1972 (eliminacje i finał)
Liczba ekip 26
Liczba sportowców 44
Obiekt rozgrywek Olympia Schwimmhalle
Złoty medal Złoty medal Shane Gould
 Australia
Srebrny medal Srebrny medal Kornelia Ender
 NRD
Brązowy medal Brązowy medal Lynn Vidali
 Stany Zjednoczone
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety

200 m stylem zmiennym kobiet – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XX Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Eliminacje i finał odbyły się 28 sierpnia 1972 roku.

Mistrzynią olimpijską została Shane Gould, która pobiła rekord świata, uzyskawszy czas 2:23,07. Srebrny medal zdobyła reprezentantka NRD Kornelia Ender, ustanawiając jednocześnie nowy rekord Europy (2:23,59). Brąz wywalczyła Amerykanka Lynn Vidali (2:24,06).

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Zawodniczka Czas Miejsce Data
Rekord świata Stany Zjednoczone Claudia Kolb 2:23,5 Stany Zjednoczone Los Angeles 25 sierpnia 1967 [1]
Rekord olimpijski Stany Zjednoczone Claudia Kolb 2:24,7 Meksyk Meksyk 20 października 1968 [2]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Zawodniczka Czas Rekord
28 sierpnia finał Australia Shane Gould 2:23,07 WR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Wyścig Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. 5 Lynn Vidali  Stany Zjednoczone 2:24,92 Q
2. 4 Kornelia Ender  NRD 2:25,39 Q
3. 2 Evelyn Stolze  NRD 2:25,45 Q
4. 2 Leslie Cliff  Kanada 2:25,59 Q
5. 3 Jenny Bartz  Stany Zjednoczone 2:25,83 Q
6. 6 Shane Gould  Australia 2:26,44 Q
7. 5 Yoshimi Nishigawa  Japonia 2:26,61 Q
8. 4 Carolyn Woods  Stany Zjednoczone 2:26,98 Q
9. 1 Nina Pietrowa  ZSRR 2:27,20
10. 2 Jaroslava Slavíčková  Czechosłowacja 2:27,33
11. 6 Ágnes Kaczander-Kiss  Węgry 2:28,05
12. 2 Hennie Penterman  Holandia 2:28,99
13. 1 Anita Zarnowiecki  Szwecja 2:29,08
14. 6 Yukari Takemoto  Japonia 2:29,41
15. 1 Gail Neall  Australia 2:29,64
16. 3 Brigitte Schuchardt  NRD 2:30,04
17. 4 Susan Hunter  Nowa Zelandia 2:30,29
18. 3 Martha Nelson  Kanada 2:30,51
19. 6 Susanne Niesner  Szwajcaria 2:30,87
20. 3 Shelagh Ratcliffe  Wielka Brytania 2:31,04
21. 5 Birutė Užkuraitytė  ZSRR 2:31,11
22. 6 Karin Bormann  RFN 2:31,19
23. 5 Susan Richardson  Wielka Brytania 2:31,24
24. 1 Karen James  Kanada 2:31,25
25. 1 Debra Cain  Australia 2:31,82
26. 4 Wijda Mazereeuw  Holandia 2:32,59
27. 5 Judit Turóczy  Węgry 2:32,63
28. 4 Avis Willington  Wielka Brytania 2:32,64
29. 2 Éva Kiss  Węgry 2:32,68
30. 3 Gerda Lassooij  Holandia 2:32,92
31. 4 Maria Isabel Guerra  Brazylia 2:32,95
32. 4 Kirsten Strange-Campbell  Dania 2:33,15
33. 3 Eva Sigg  Finlandia 2:33,61
34. 6 Helmi Boxberger  RFN 2:33,71
35. 3 Gisela Cerezo  Wenezuela 2:35,34
36. 2 Hsu Yue-yun  Republika Chińska 2:35,93
37. 5 Trine Krogh  Norwegia 2:36,27
38. 2 María Ballesteros  Meksyk 2:37,00
39. 5 Felicia Ospitaletche  Urugwaj 2:37,69
40. 1 Eleni Avlonitou Junta czarnych pułkowników Grecja 2:39,10
41. 1 Patricia López  Argentyna 2:42,08
42. 6 Roselina Angee  Kolumbia 2:45,46
43. 6 Ong Mei Lin  Malezja 2:48,13
3 Laura Vaca  Meksyk 2:34,35 DSQ

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg Shane Gould  Australia 2:23,07 WR
Silver medal icon.svg Kornelia Ender  NRD 2:23,59 ER
Bronze medal icon.svg Lynn Vidali  Stany Zjednoczone 2:24,06
4. Jenny Bartz  Stany Zjednoczone 2:24,55
5. Leslie Cliff  Kanada 2:24,83
6. Evelyn Stolze  NRD 2:25,90
7. Yoshimi Nishigawa  Japonia 2:26,35
8. Carolyn Woods  Stany Zjednoczone 2:27,42

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]