Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972 – 4 × 100 m stylem dowolnym kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
4 × 100 m stylem dowolnym kobiet
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1972
1968 1976
Miejsce  RFN
Monachium
Termin 30 sierpnia 1972 (eliminacje i finał)
Liczba ekip 16
Obiekt rozgrywek Olympia Schwimmhalle
Złoty medal Złoty medal  Stany Zjednoczone
Srebrny medal Srebrny medal  NRD
Brązowy medal Brązowy medal  RFN
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety

Sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym kobiet – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XX Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Eliminacje i finał odbyły się 30 sierpnia 1972 roku.

Mistrzyniami olimpijskimi zostały Amerykanki. Sztafeta w składzie: Sandra Neilson (58,98), Jennifer Kemp (58,99), Jane Barkman (59,03) i Shirley Babashoff (58,18) czasem 3:55,19 pobiła rekord świata. Reprezentantki NRD, które w eliminacjach wyrównały rekord globu, w finale zdobyły srebrny medal i poprawiły rekord Europy (3:55,55). Na najniższym stopniu podium znalazły się zawodniczki z RFN, ustanawiając rekord swojego kraju (3:57,93).

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Reprezentacja Czas Miejsce Data
Rekord świata  Stany Zjednoczone
Jane Barkman
Kim Peyton
Sandra Neilson
Shirley Babashoff
3:58,11 Stany Zjednoczone Santa Clara 18 sierpnia 1972 [1]
Rekord olimpijski  Stany Zjednoczone
Jane Barkman (1:01,2)
Linda Gustavson (1:00,5)
Susan Pedersen (1:01,3)
Jan Henne (59,5)
4:02,5 Meksyk Meksyk 26 października 1968 [2]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Reprezentacja Czas Rekord
30 sierpnia eliminacje  NRD
Andrea Eife (1:00,18)
Sylvia Eichner (59,81)
Elke Sehmisch (58,58)
Kornelia Ender (59,52)
3:58,11 = WR
30 sierpnia finał  Stany Zjednoczone
Sandra Neilson (58,98)
Jennifer Kemp (58,99)
Jane Barkman (59,03)
Shirley Babashoff (58,18)
3:55,19 WR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Wyścig Reprezentacja Zawodniczki Czas Uwagi
1. 1  NRD Andrea Eife (1:00,18)
Sylvia Eichner (59,81)
Elke Sehmisch (58,58)
Kornelia Ender (59,52)
3:58,11 Q, = WR
2. 2  Stany Zjednoczone Kim Peyton (1:00,12)
Lynn Skrifvars (1:00,60)
Jane Barkman (59,39)
Ann Marshall (58,81)
3:58,93 Q
3. 2  RFN Gudrun Beckmann (1:01,63)
Jutta Weber (1:00,62)
Angela Steinbach (59,96)
Heidemarie Reineck (59,40)
4:01,63 Q
4. 1  Holandia Enith Brigitha (59,37)
Anke Rijnders (1:01,14)
Hansje Bunschoten (1:00,71)
Josien Elzerman (1:01,47)
4:02,70 Q
5. 2  Szwecja Anita Zarnowiecki (1:01,08)
Eva Andersson (1:00,97)
Diana Olsson (1:00,40)
Irwi Johansson (1:01,53)
4:03,99 Q
6. 2  Węgry Andrea Gyarmati (1:00,77)
Judit Turóczy (1:01,55)
Edit Kovács (1:01,82)
Magdolna Patóh (1:00,13)
4:04,29 Q
7. 1  Australia Deborah Palmer (1:01,48)
Leanne Francis (1:01,37)
Sharon Booth (1:01,07)
Debra Cain (1:01,50)
4:05,44 Q
8. 1  Kanada Mary Beth Rondeau (1:02,95)
Judy Wright (1:01,68)
Leslie Cliff (1:00,72)
Wendy Cook (1:00,58)
4:05,95 Q
9. 1  ZSRR Tatjana Zołotnicka (1:02,03)
Jelena Timoszenko (1:01,83)
Nadieżda Matiuchina (1:01,56)
Iryna Ustymenko (1:02,12)
4:07,55
10. 2  Japonia Yoshimi Nishigawa (1:01,34)
Shigeko Kawanishi (1:01,64)
Eiko Goshi (1:01,88)
Yukari Takemoto (1:03,46)
4:08,34
11. 1  Francja Claude Mandonnaud (1:01,38)
Chantal Schertz (1:02,81)
Christine Petit (1:03,70)
Guylaine Berger (1:00,92)
4:08,82
12. 2  Wielka Brytania Diana Sutherland (1:03,36)
Judith Sirs (1:03,17)
Susan Edmondson (1:01,74)
Lesley Allardice (1:01,23)
4:09,51
13. 2  Włochy Laura Podestà (1:02,44)
Patrizia Lanfredini (1:02,62)
Laura Gorgerino (1:03,07)
Federica Stabilini (1:02,56)
4:10,70
14. 2  Szwajcaria Margrit Thomet (1:03,25)
Irène Debrunner (1:02,68)
Christiane Flamand (1:03,10)
Françoise Monod (1:01,68)
4:10,73
15. 1  Meksyk María Teresa Ramírez (1:01,79)
Virginia Anchestegui (1:03,96)
Laura Vaca (1:04,77)
Marcia Arriaga (1:04,42)
4:14,95
16. 1  Irlandia Ann O’Connor (1:06,15)
Christine Fulcher (1:05,53)
Brenda McGrory (1:08,05)
Aisling O’Leary (1:06,59)
4:26,34

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodniczki Czas Uwagi
Gold medal icon.svg  Stany Zjednoczone Sandra Neilson (58,98)
Jennifer Kemp (58,99)
Jane Barkman (59,03)
Shirley Babashoff (58,18)
3:55,19 WR
Silver medal icon.svg  NRD Gabriele Wetzko (59,23)
Andrea Eife (58,96)
Elke Sehmisch (59,08)
Kornelia Ender (58,27)
3:55,55 ER
Bronze medal icon.svg  RFN Jutta Weber (59,84)
Heidemarie Reineck (59,02)
Gudrun Beckmann (59,99)
Angela Steinbach (59,07)
3:57,93 NR
4.  Węgry Andrea Gyarmati (59,32)
Judit Turóczy (1:00,88)
Edit Kovács (1:01,12)
Magdolna Patóh (59,06)
4:00,39
5.  Holandia Enith Brigitha (59,46)
Anke Rijnders (1:00,85)
Hansje Bunschoten (59,93)
Josien Elzerman (1:01,24)
4:01,49
6.  Szwecja Anita Zarnowiecki (1:01,16)
Eva Andersson (1:00,25)
Diana Olsson (1:00,30)
Irwi Johansson (1:00,97)
4:02,69
7.  Kanada Wendy Cook (1:00,98)
Judy Wright (1:01,06)
Mary Beth Rondeau (1:01,37)
Leslie Cliff (1:00,41)
4:03,83
8.  Australia Deborah Palmer (1:02,02)
Leanne Francis (1:01,09)
Sharon Booth (1:00,70)
Shane Gould (1:01,00)
4:04,82

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]