Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972 – 4 × 100 m stylem zmiennym kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
4 × 100 m stylem zmiennym kobiet
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1972
1968 1976
Miejsce  RFN
Monachium
Termin 3 września 1972 (eliminacje i finał)
Liczba ekip 16
Obiekt rozgrywek Olympia Schwimmhalle
Złoty medal Złoty medal  Stany Zjednoczone
Srebrny medal Srebrny medal  NRD
Brązowy medal Brązowy medal  RFN
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety

Sztafeta 4 × 100 m stylem zmiennym kobiet – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XX Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Eliminacje i finał odbyły się 3 września 1972 roku.

Złoty medal zdobyły Amerykanki. Sztafeta w składzie: Melissa Belote (1:06,24), Catherine Carr (1:13,99), Deena Deardruff (1:02,61) i Sandra Neilson (57,90) poprawiła o prawie pięć sekund rekord świata, uzyskawszy czas 4:20,75. Srebro wywalczyły reprezentantki NRD, które ustanowiły nowy rekord Europy (4:24,91). Trzecie miejsce zajęły reprezentantki gospodarzy, kończąc wyścig z rezultatem 4:26,46.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Reprezentacja Czas Miejsce Data Źródło
Rekord świata  Stany Zjednoczone
Susie Atwood
Lynn Vidali
Ellie Daniel
Jane Barkman
4:25,34 Stany Zjednoczone Knoxville 18 sierpnia 1972 [1]
Rekord olimpijski  Stany Zjednoczone
Kaye Hall (1:07,8)
Catie Ball (1:16,3)
Ellie Daniel (1:04,8)
Susan Pedersen (59,4)
4:28,3 Meksyk Meksyk 17 października 1968 [2]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Reprezentacja Czas Rekord
3 września eliminacje  Stany Zjednoczone
Susie Atwood (1:07,30)
Judy Melick (1:16,48)
Dana Shrader (1:04,71)
Shirley Babashoff (59,08)
4:27,57 OR
3 września finał  Stany Zjednoczone
Melissa Belote (1:06,24)
Catherine Carr (1:13,99)
Deena Deardruff (1:02,61)
Sandra Neilson (57,90)
4:20,75 WR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Wyścig Reprezentacja Zawodniczki Czas Uwagi
1. 2  Stany Zjednoczone Susie Atwood (1:07,30)
Judy Melick (1:16,48)
Dana Shrader (1:04,71)
Shirley Babashoff (59,08)
4:27,57 Q, OR
2. 2  NRD Christine Herbst (1:08,36)
Renate Vogel (1:16,38)
Roswitha Beier (1:03,98)
Gabriela Wetzko (58,84)
4:27,58 Q
3. 2  Japonia Suzuko Matsumura (1:09,21)
Yoko Yamamoto (1:18,30)
Mayumi Aoki (1:02,62)
Yoshimi Nishigawa (1:00,21)
4:30,34 Q
4. 1  ZSRR Tinatin Lekweiszwili (1:06,97)
Galina Prozumienszczikowa (1:16,01)
Iryna Ustymenko (1:06,93)
Tatjana Zołotnicka (1:00,42)
4:30,35 Q
5. 2  Kanada Wendy Cook (1:07,42)
Sylvia Dockerill (1:17,43)
Marilyn Corson (1:05,98)
Leslie Cliff (1:01,03)
4:31,87 Q
6. 1  Szwecja Diana Olsson (1:09,35)
Britt-Marie Smedh (1:17,00)
Eva Wikner (1:05,82)
Anita Zarnowiecki (59,70)
4:31,88 Q
7. 1  Holandia Enith Brigitha (1:07,02)
Alie te Riet (1:18,12)
Frieke Buys (1:06,66)
Anke Rijnders (1:00,39)
4:32,20 Q
8. 1  RFN Annegret Kober (1:08,46)
Verena Eberle (1:17,19)
Edeltraud Koch (1:06,83)
Jutta Weber (1:00,88)
4:33,37 Q
9. 1  Australia Sue Lewis (1:09,40)
Beverley Whitfield (1:16,74)
Sue Funch (1:06,73)
Sharon Booth (1:01,08)
4:33,96
10. 2  Wielka Brytania Pamela Bairstow (1:10,12)
Dorothy Harrison (1:16,39)
Jean Jeavons (1:06,65)
Lesley Allardice (1:01,43)
4:34,61
11. 2  Szwajcaria Susanne Niesner (1:09,46)
Margrit Thomet (1:16,19)
Erika Rüegg (1:06,96)
Françoise Monod (1:02,07)
4:34,69
12. 1  Węgry Ildikó Szekeres (1:11,08)
Ágnes Kaczander-Kiss (1:16,86)
Judit Turóczy (1:08,45)
Magdolna Patóh (1:00,13)
4:36,53
13. 2  Francja Sylvie Le Noach (1:08,69)
Martine Claret (1:20,16)
Josiane Castiau (1:08,86)
Claude Mandonnaud (1:00,90)
4:38,62
14. 1  Irlandia Christine Fulcher (1:10,70)
Ann O’Connor (1:20,35)
Brenda McGrory (1:08,49)
Aisling O’Leary (1:06,02)
4:45,56
15. 1  Włochy Alessandra Finesso (1:12,64)
Patrizia Miserini (1:23,06)
Donatella Talpo (1:10,36)
Laura Podestà (1:02,18)
4:48,25
16. 2  Meksyk María Teresa Ramírez (1:09,63)
Ana Elena de la Portilla (1:21,90)
Norma Amezcua (1:13,28)
Marcia Arriaga (1:04,41)
4:49,23

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodniczki Czas Uwagi
Gold medal icon.svg  Stany Zjednoczone Melissa Belote (1:06,24)
Catherine Carr (1:13,99)
Deena Deardruff (1:02,61)
Sandra Neilson (57,90)
4:20,75 WR
Silver medal icon.svg  NRD Christine Herbst (1:06,89)
Renate Vogel (1:16,58)
Roswitha Beier (1:03,34)
Kornelia Ender (58,09)
4:24,91 ER
Bronze medal icon.svg  RFN Silke Pielen (1:08,27)
Verena Eberle (1:15,47)
Gudrun Beckmann (1:03,64)
Heidemarie Reineck (59,05)
4:26,46
4.  ZSRR Tinatin Lekweiszwili (1:07,09)
Galina Prozumienszczikowa (1:14,46)
Iryna Ustymenko (1:06,19)
Tatjana Zołotnicka (1:00,05)
4:27,81
5.  Holandia Enith Brigitha (1:06,35)
Alie te Riet (1:18,17)
Anke Rijnders (1:05,77)
Hansje Bunschoten (59,68)
4:29,99
6.  Japonia Suzuko Matsumura (1:08,60)
Yoko Yamamoto (1:18,72)
Mayumi Aoki (1:02,47)
Yoshimi Nishigawa (1:00,39)
4:30,18
7.  Kanada Wendy Cook (1:07,06)
Sylvia Dockerill (1:18,41)
Marilyn Corson (1:05,02)
Leslie Cliff (1:01,07)
4:31,56
8.  Szwecja Diana Olsson (1:09,50)
Britt-Marie Smedh (1:16,89)
Eva Wikner (1:06,35)
Anita Zarnowiecki (59,85)
4:32,61

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]