Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 – 200 m stylem zmiennym kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2004
pływanie
200 m stylem zmiennym kobiet
Złoty medal Ukraina Jana Kłoczkowa
Srebrny medal Stany Zjednoczone Amanda Beard
Brązowy medal Zimbabwe Kirsty Coventry
Konkurencje pływackie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
50 m   mężczyźni   kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety

200 m stylem zmiennym kobiet – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się podczas XXVIII Igrzysk Olimpijskich. Eliminacje i półfinał miały miejsce 16 sierpnia, a finał 17 sierpnia.

Tytuł mistrzyni olimpijskiej z 2000 obroniła Ukrainka Jana Kłoczkowa, uzyskując czas 2:11,14. Srebrną medalistką w tej konkurencji została Amanda Beard ze Stanów Zjednoczonych, która pobiła rekord obu Ameryk (2:11,70). Brąz wywalczyła reprezentantka Zimbabwe Kirsty Coventry, ustanawiając nowy rekord Afryki (2:12,72).

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie godziny podane są w czasie greckim (UTC+03:00) oraz polskim (CEST).

Data Godzina rozpoczęcia
UTC+03:00 CEST
16 sierpnia 2004 10:46 09:46 Eliminacje[1]
20:53 19:53 Półfinały[2]
17 sierpnia 2004 20:43 19:43 Finał[3]

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco[1]:

Rekord Zawodniczka Czas Miejsce Data
Rekord świata Chińska Republika Ludowa Wu Yanyan 2:09,72 Chińska Republika Ludowa Szanghaj 17 października 1997
Rekord olimpijski Ukraina Jana Kłoczkowa 2:10,68 Australia Sydney 19 września 2000

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

[1]

Miejsce Wyścig Tor Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. 4 2 Kirsty Coventry  Zimbabwe 2:13,33 Q
2. 4 4 Jana Kłoczkowa  Ukraina 2:13,40 Q
3. 4 5 Katie Hoff  Stany Zjednoczone 2:14,03 Q
4. 3 4 Amanda Beard  Stany Zjednoczone 2:14,49 Q
5. 2 3 Hanna Shcherba  Białoruś 2:14,59 Q
6. 2 6 Beatrice Câșlaru  Rumunia 2:14,70 Q
7. 3 6 Ágnes Kovács  Węgry 2:15,17 Q
8. 2 5 Zhou Yafei  Chiny 2:15,56 Q
9. 3 5 Alice Mills  Australia 2:15,62 Q
10. 2 4 Teresa Rohmann  Niemcy 2:16,06 Q
11. 4 6 Lara Carroll  Australia 2:16,17 Q
12. 3 1 Joanna Melo  Brazylia 2:16,21 Q
13. 3 2 Oxana Verevka  Rosja 2:16,63 Q
14. 4 7 Georgina Bardach  Argentyna 2:16,68 Q
15. 4 3 Elizabeth Warden  Kanada 2:17,12 Q
16. 4 8 Helen Norfolk  Nowa Zelandia 2:17,27 Q
17. 2 7 Misa Amano  Japonia 2:17,88
18. 2 2 Alenka Kejžar  Słowenia 2:18,60
19. 4 1 Joscelin Yeo  Singapur 2:18,61
20. 2 8 Lin Man-hsu  Chińskie Tajpej 2:18,86
21. 2 1 Alessia Filippi  Włochy 2:19,21
22. 3 8 Siow Yi Ting  Malezja 2:19,52
23. 3 7 Athina Tzavella  Grecja 2:20,30
24. 1 2 Vered Borochovski  Izrael 2:20,62
25. 1 4 Petra Banović  Chorwacja 2:20,83
26. 1 5 Park Na-ri  Korea Południowa 2:21,48
27. 1 6 Lára Hrund Bjargardóttir  Islandia 2:22,00
28. 1 7 Marina Mulyayeva  Kazachstan 2:24,25
29. 3 3 Qi Hui  Chiny 2:26,02
30. 1 3 Louise Mai Jansen  Dania 2:27,08

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

[2]

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. 4 Jana Kłoczkowa  Ukraina 2:13,30 Q
2. 5 Amanda Beard  Stany Zjednoczone 2:13,51 Q
3. 3 Beatrice Câșlaru  Rumunia 2:14,25 Q
4. 2 Teresa Rohmann  Niemcy 2:14,47 Q
5. 7 Joanna Melo  Brazylia 2:15,43
6. 1 Georgina Bardach  Argentyna 2:15,73
7. 6 Zhou Yafei  Chiny 2:15,93
8. 8 Helen Norfolk  Nowa Zelandia 2:17,41

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. 5 Katie Hoff  Stany Zjednoczone 2:13,60 Q
2. 4 Kirsty Coventry  Zimbabwe 2:13,68 Q
3. 7 Lara Carroll  Australia 2:13,80 Q
4. 6 Ágnes Kovács  Węgry 2:14,68 Q
5. 3 Hanna Shcherba  Białoruś 2:14,92
6. 2 Alice Mills  Australia 2:14,95
7. 1 Oxana Verevka  Rosja 2:15,93
8. 8 Elizabeth Warden  Kanada 2:17,32

Finał[edytuj | edytuj kod]

[3]

Miejsce Tor Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg 4 Jana Kłoczkowa  Ukraina 2:11,14
Silver medal icon.svg 5 Amanda Beard  Stany Zjednoczone 2:11,70 AM
Bronze medal icon.svg 6 Kirsty Coventry  Zimbabwe 2:12,72 AF
4. 8 Ágnes Kovács  Węgry 2:13,58
5. 1 Teresa Rohmann  Niemcy 2:13,74
6. 2 Lara Carroll  Australia 2:13,74
7. 3 Katie Hoff  Stany Zjednoczone 2:13,97
8. 7 Beatrice Câșlaru  Rumunia 2:15,40

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ateny 2004 – 200 m stylem zmiennym kobiet (eliminacje) – wyniki (ang.). 2004-08-16. [dostęp 2016-10-03].
  2. a b Ateny 2004 – 200 m stylem zmiennym kobiet (półfinały) – wyniki (ang.). 2004-08-16. [dostęp 2016-10-03].
  3. a b Ateny 2004 – 200 m stylem zmiennym kobiet (finał) – wyniki (ang.). 2004-08-17. [dostęp 2016-10-03].