Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 – 50 m stylem dowolnym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2004
pływanie
50 m stylem dowolnym mężczyzn
Złoty medal Stany Zjednoczone Gary Hall Jr.
Srebrny medal Chorwacja Duje Draganja
Brązowy medal Południowa Afryka Roland Mark Schoeman
Konkurencje pływackie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004
Swimming pictogram.svg
Styl dowolny
50 m   mężczyźni   kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety

50 m stylem dowolnym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się podczas XXVIII Igrzysk Olimpijskich. Eliminacje i półfinał miały miejsce 19 sierpnia, a finał 20 sierpnia.

Tytuł mistrza olimpijskiego z 2000 roku obronił Amerykanin Gary Hall Jr., uzyskując czas 21,93, który był zaledwie 0,02 s wolniejszy od rekordu olimpijskiego ustanowionego przez Aleksandra Popowa na igrzyskach w 1992 roku. Srebrny medal, ze stratą 0,01 s do zwycięzcy, zdobył reprezentant Chorwacji Duje Draganja. Brąz z czasem 22,02 wywalczył Roland Schoeman z Republiki Południowej Afryki.

W półfinale popłynął Polak Bartosz Kizierowski, który uzyskał czas 22,22 i zajął dziewiąte miejsce.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie godziny podane są w czasie greckim (UTC+03:00) oraz polskim (CEST).

Data Godzina rozpoczęcia
UTC+03:00 CEST
19 sierpnia 2004 10:00 09:00 Eliminacje[1]
19:30 18:30 Półfinały[2]
20 sierpnia 2004 20:09 19:09 Finał[3]

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco[1]:

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata Rosja Aleksandr Popow 21,64 Rosja Moskwa 16 czerwca 2000
Rekord olimpijski Aleksandr Popow 21,91 Hiszpania Barcelona 30 lipca 1992

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

[1]

Miejsce Wyścig Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 11 4 Gary Hall Jr.  Stany Zjednoczone 22,04 Q
2. 10 8 Frédérick Bousquet  Francja 22,24 Q
3. 9 3 Bartosz Kizierowski  Polska 22,26 Q
11 8 Salim Iles  Algieria Q, NR
5. 8 5 Duje Draganja  Chorwacja 22,28 Q
6. 9 6 Julien Sicot  Francja 22,30 Q
7. 9 4 Jason Lezak  Stany Zjednoczone 22,33 Q
8. 11 5 Roland Mark Schoeman  Południowa Afryka 22,41 Q
11 2 Ołeksandr Wołyneć  Ukraina Q
10. 9 2 Brett Hawke  Australia 22,42 Q
11. 1 Stefan Nystrand  Szwecja Q
12. 8 4 Ricardo Busquets  Portoryko 22,45 Q
13. 8 2 Karel Novy  Szwajcaria 22,51 Q
14. 9 5 Javier Noriega  Hiszpania 22,52 Q
10 7 Fernando Scherer  Brazylia Q
16. 11 6 Lyndon Ferns  Południowa Afryka 22,53 Q
17. 11 3 Pieter van den Hoogenband  Holandia 22,56
18. 10 3 Johan Kenkhuis  Holandia 22,58
10 4 Aleksandr Popow  Rosja
8 6 Rafed El-Masri  Syria
21. 7 1 Rolandas Gimbutis  Litwa 22,59
22. 10 2 Lorenzo Vismara  Włochy 22,70
23. 10 5 Eduardo Lorente  Hiszpania 22,71
24. 7 3 Apostolos Tsagkarakis  Grecja 22,72
25. 9 1 Michele Scarica  Włochy 22,80
26. 11 7 Ashley Callus  Australia 22,82
27. 9 7 José Meolans  Argentyna 22,90
28. 10 6 Vyacheslav Shyrshov  Ukraina 22,96
29. 9 8 Andriej Kaprałow  Rosja 22,97
30. 10 1 Matthew Rose  Kanada 23,01
31. 7 6 Milorad Čavić  Serbia i Czarnogóra 23,05
32. 6 2 Krisztián Takács  Węgry 23,12
33. 6 1 Stanislau Neviarouski  Białoruś 23,13
34. 8 7 Marcos Hernández  Kuba 23,19
35. 7 2 Lee Chung-hee  Korea Południowa 23,20
36. 7 7 Camilo Becerra  Kolumbia 23,23
7 4 Pedro Silva  Portugalia
5 7 Ravil Nachaev  Uzbekistan
39. 6 8 Kaan Tayla  Turcja 23,26
40. 5 4 Carl Probert  Fidżi 23,31
41. 7 5 Jere Hård  Finlandia 23,33
42. 7 3 Chen Zuo  Chiny 23,41
43. 6 3 Julio Santos  Ekwador 23,43
5 6 Joshua Laban  Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych
45. 6 4 Chrysanthos Papachrysanthou  Cypr 23,51
46. 5 1 Allen Ong  Malezja 23,52
6 6 Arwut Chinnapasaen  Tajlandia
48. 6 7 Wang Shao-an  Chińskie Tajpej 23,54
49. 6 5 Danil Haustov  Estonia 23,56
50. 4 4 José Mafio  Urugwaj 23,58
51. 4 5 Jevon Atkinson  Jamajka 23,61
52. 5 2 Raichin Antonov  Bułgaria 23,67
53. 4 6 Rodrigo Díaz  Gwatemala 23,69
54. 5 5 Örn Arnarson  Islandia 23,84
55. 5 8 Oleg Shteynikov  Kazachstan 23,88
56. 4 3 Terrence Haynes  Barbados 23,90
57. 4 8 Abed Rahman Kaaki  Liban 24,68
58. 4 2 Gregory Arkhurst  Wybrzeże Kości Słoniowej 24,82
4 7 Mauricio Prudencio  Boliwia
60. 4 1 Alois Dansou  Benin 24,86
61. 1 4 Emile Rony Bakale  Kongo 25,07
62. 3 5 Chris Hackel  Mauritius 25,33
63. 1 3 Ahmed Mohamed Jewel  Bangladesz 25,47
64. 3 4 Cole Shade Sule  Kamerun 26,16
65. 3 3 Johnathan Steele  Grenada 26,40
66. 3 6 Kreshnik Gjata  Albania 26,61
5 3 Semen Danilov  Kirgistan
68. 2 4 Anderson Bonabart  Mikronezja 26,75
69. 1 2 Ibrahim Maliki  Niger 26,81
70. 3 8 Hem Kiri  Kambodża 27,49
71. 3 2 Khaled Ghezzawi  Libia 27,55
72. 2 3 Hojamamed Hojamamedov  Turkmenistan 27,68
73. 3 1 Hassan Mubah  Malediwy 27,71
74. 1 7 Donnie Defreitas  Saint Vincent i Grenadyny 27,72
75. 3 7 Edgar Luberenga  Uganda 27,77
76. 1 5 Abdourahamane Diawara  Gwinea 28,10
77. 2 5 Bounthanom Vongphachanh  Laos 28,17
78. 2 7 Leonce Sekama  Rwanda 28,99
79. 1 6 David Keita  Mali 29,96
80. 2 2 Mohamed Saad  Jemen 29,97
81. 2 6 Mamadou Ouedraogo  Burkina Faso 30,36
82. 2 8 Malique Williams  Antyle Holenderskie 32,86
83. 2 1 Yona Walesi  Malawi 34,11
8 1 Luis Rojas  Wenezuela DNS
8 3 Peter Mankoč  Słowenia DNS
8 8 George Bovell  Trynidad i Tobago DNS

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

[2]

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 6 Roland Mark Schoeman  Południowa Afryka 21,99 Q
2. 2 Brett Hawke  Australia 22,07 Q
3. 5 Salim Iles  Algieria 22,16 Q, NR
4. 3 Julien Sicot  Francja 22,26
5. 4 Frédérick Bousquet  Francja 22,29
6. 1 Javier Noriega  Hiszpania 22,36
7. 8 Lyndon Ferns  Południowa Afryka 22,46
8. 7 Ricardo Busquets  Portoryko 22,52

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 6 Jason Lezak  Stany Zjednoczone 22,12 Q
2. 2 Gary Hall Jr.  Stany Zjednoczone 22,18 Q
4 Stefan Nystrand  Szwecja Q
7 Ołeksandr Wołyneć  Ukraina Q
5. 3 Duje Draganja  Chorwacja 22,19 Q
6. 5 Bartosz Kizierowski  Polska 22,22
7. 8 Fernando Scherer  Brazylia 22,27
8. 1 Karel Novy  Szwajcaria 22,63

Finał[edytuj | edytuj kod]

[3]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg 2 Gary Hall Jr.  Stany Zjednoczone 21,93
Silver medal icon.svg 8 Duje Draganja  Chorwacja 21,94
Bronze medal icon.svg 4 Roland Mark Schoeman  Południowa Afryka 22,02
4. 1 Stefan Nystrand  Szwecja 22,08
5. 3 Jason Lezak  Stany Zjednoczone 22,11
6. 5 Brett Hawke  Australia 22,18
7. 7 Ołeksandr Wołyneć  Ukraina 22,26
8. 6 Salim Iles  Algieria 22,37

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ateny 2004 – 50 m stylem dowolnym mężczyzn (eliminacje) – wyniki (ang.). 2004-08-19. [dostęp 2016-09-18].
  2. a b Ateny 2004 – 50 m stylem dowolnym mężczyzn (półfinały) – wyniki (ang.). 2004-08-19. [dostęp 2016-09-18].
  3. a b Ateny 2004 – 50 m stylem dowolnym mężczyzn (finał) – wyniki (ang.). 2004-08-20. [dostęp 2016-09-18].