Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 – 200 m stylem klasycznym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008
pływanie
200 m stylem klasycznym mężczyzn
Złoty medal Japonia Kōsuke Kitajima
Srebrny medal Australia Brenton Rickard
Brązowy medal Francja Hugues Duboscq

200 m stylem klasycznym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się podczas XXIX Igrzysk Olimpijskich. Eliminacje miały miejsce 12 sierpnia, półfinał 13 sierpnia, a finał konkurencji 14 sierpnia. Wszystkie etapy konkurencji przeprowadzone zostały na Pływalni Olimpijskiej w Pekinie.

Tytuł mistrza olimpijskiego z Aten obronił reprezentant Japonii Kōsuke Kitajima, który w finale ustanowił nowy rekord olimpijski (2:07,64). Srebrny medal zdobył Brenton Rickard z Australii, poprawiając rekord Australii i Oceanii (2:08,88). Trzecie miejsce z czasem 2:08,94 zajął Francja Hugues Duboscq, wyprzedzając o 0,09 s Mike'a Browna z Kanady.

Wcześniej, podczas eliminacji, najpierw reprezentant Włoch Paolo Bossini (2:08,98), a następnie Dániel Gyurta z Węgier (2:08,68) poprawili rekord olimpijski z Aten. W półfinale Kitajima pobił rekord Węgra, kiedy uzyskał czas 2:08,61.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie godziny podane są w czasie chińskim (UTC+08:00) oraz polskim (CEST).

Data Godzina rozpoczęcia
UTC+08:00 CEST
12 sierpnia 2008 19:22 13:22 Eliminacje[1]
13 sierpnia 2008 10:50 04:50 Półfinały[2]
14 sierpnia 2008 10:03 04:03 Finał[3]

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco[1]:

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata Japonia Kōsuke Kitajima 2:07,51 Japonia Tokio 8 czerwca 2008
Rekord olimpijski Japonia Kōsuke Kitajima 2:09,44 Grecja Ateny 18 sierpnia 2004

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Zawodnik Czas Rekord
12 sierpnia wyścig eliminacyjny 5 Włochy Paolo Bossini 2:08,98 OR
12 sierpnia wyścig eliminacyjny 7 Węgry Dániel Gyurta 2:08,68 OR
13 sierpnia półfinał 1 Japonia Kōsuke Kitajima 2:08,61 OR
14 sierpnia finał Japonia Kōsuke Kitajima 2:07,64 OR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

[1]

Miejsce Wyścig Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 7 6 Dániel Gyurta  Węgry 2:08,68 Q, OR, ER
2. 5 2 Paolo Bossini  Włochy 2:08,98 Q
3. 7 2 Loris Facci  Włochy 2:09,12 Q
4. 7 5 Hugues Duboscq  Francja 2:09,42 Q
5. 6 6 Mike Brown  Kanada 2:09,84 Q
6. 7 4 Kōsuke Kitajima  Japonia 2:09,89 Q
7. 6 3 Eric Shanteau  Stany Zjednoczone 2:10,29 Q
8. 6 2 William Diering  Południowa Afryka 2:10,39 Q, AF
9. 6 7 Neil Versfeld  Południowa Afryka 2:10,50 Q
10. 5 5 Scott Spann  Stany Zjednoczone 2:10,61 Q
11. 7 7 Vladislav Polyakov  Kazachstan 2:10,83 Q
12. 4 7 Andrew Bree  Irlandia 2:10,91 Q
13. 6 4 Brenton Rickard  Australia 2:11,00 Q
14. 7 1 Ihor Borysyk  Ukraina 2:11,08 Q
15. 5 3 Kristopher Gilchrist  Wielka Brytania 2:11,13 Q
16. 4 6 Glenn Snyders  Nowa Zelandia 2:11,19 Q
17. 6 5 Alexander Dale Oen  Norwegia 2:11,30
7 3 Yuta Suenaga  Japonia
19. 3 3 Thiago Pereira  Brazylia 2:11,40
20. 3 5 Tom Be'eri  Izrael 2:11,44 NR
21. 4 1 Hunor Mate  Austria 2:11,56
22. 7 8 Walerij Dymo  Ukraina 2:11,65
23. 5 4 Grigorij Falko  Rosja 2:11,88
24. 5 8 Michaił Aleksandrow  Bułgaria 2:11,94 NR
25. 4 5 Yevgeniy Ryzhkov  Kazachstan 2:12,44
26. 5 6 Christian Sprenger  Australia 2:12,56
27. 3 4 Melquíades Álvarez  Hiszpania 2:12,59
28. 4 8 Julien Nicolardot  Francja 2:12,76
29. 5 1 Mathieu Bois  Kanada 2:12,87
30. 6 1 Henrique Barbosa  Brazylia 2:12,99
31. 1 4 Edvinas Dautartas  Litwa 2:13,11
32. 2 4 Carlos Almeida  Portugalia 2:13,34
33. 6 8 Chris Christensen  Dania 2:13,92
34. 4 3 Sergio García  Hiszpania 2:14,30
35. 4 2 Maxim Podoprigora  Austria 2:14,43
36. 1 6 Sandeep Sejwal  Indie 2:15,24
37. 4 4 James Kirton  Wielka Brytania 2:15,25
38. 2 3 Jakob Jóhann Sveinsson  Islandia 2:15,58
39. 3 2 Jiří Jedlička  Czechy 2:15,79
40. 2 8 Laurent Carnol  Luksemburg 2:15,87
41. 3 8 Romanos Alyfantis  Grecja 2:16,04
42. 3 7 Sofiane Daid  Algieria 2:16,15
43. 2 5 Shin Su-jong  Korea Południowa 2:16,21
44. 3 6 Lai Zhongjian  Chiny 2:16,28
45. 5 7 Alexey Zinovyev  Rosja 2:16,40
46. 2 6 Martti Aljand  Estonia 2:16,52
47. 2 2 Miguel Molina  Filipiny 2:16,94
48. 3 1 Robin van Aggele  Holandia 2:17,14
49. 2 1 Wang Wei-wen  Chińskie Tajpej 2:17,20
50. 1 2 Leopoldo Andara  Wenezuela 2:17,77 NR
51. 1 5 Ömer Aslanoglu  Turcja 2:17,93
52. 1 3 Sergio Andres Ferreyra  Argentyna 2:20,10
2 7 Valentin Preda  Rumunia DNS

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

[2]

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 3 Kōsuke Kitajima  Japonia 2:08,61 Q, OR
2. 2 Scott Spann  Stany Zjednoczone 2:09,08 Q
3. 4 Paolo Bossini  Włochy 2:09,95 Q
4. 5 Hugues Duboscq  Francja 2:09,97 Q
5. 7 Andrew Bree  Irlandia 2:10,16 NR
6. 6 William Diering  Południowa Afryka 2:10,21
7. 1 Ihor Borysyk  Ukraina 2:10,99
8. 8 Glenn Snyders  Nowa Zelandia 2:12,07

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 3 Mike Brown  Kanada 2:08,84 Q, NR
2. 1 Brenton Rickard  Australia 2:09,72 Q
3. 4 Dániel Gyurta  Węgry 2:09,73 Q
4. 5 Loris Facci  Włochy 2:09,75 Q
5. 3 Neil Versfeld  Południowa Afryka 2:10,06 AF
6. 6 Eric Shanteau  Stany Zjednoczone 2:10,10
7. 8 Kristopher Gilchrist  Wielka Brytania 2:10,27 NR
8. 7 Vladislav Polyakov  Kazachstan 2:11,87

Finał[edytuj | edytuj kod]

[3]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg 4 Kōsuke Kitajima  Japonia 2:07,64 OR
Silver medal icon.svg 6 Brenton Rickard  Australia 2:08,88 OC
Bronze medal icon.svg 8 Hugues Duboscq  Francja 2:08,94 NR
4. 5 Mike Brown  Kanada 2:09,03
5. 2 Dániel Gyurta  Węgry 2:09,22
6. 3 Scott Spann  Stany Zjednoczone 2:09,76
7. 7 Loris Facci  Włochy 2:10,57
8. 1 Paolo Bossini  Włochy 2:11,48

Przypisy[edytuj | edytuj kod]