Pływanie na Mistrzostwach Świata w Pływaniu 2013

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie na Mistrzostwach Świata w Pływaniu 2013
Ilustracja
Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2013
Barcelona
2011 2015
Miejsce Palau Sant Jordi
Data 28 lipca – 4 sierpnia 2013
Liczba konkurencji 40

Pływanie na Mistrzostwach Świata w Pływaniu 2013 odbyły się między 28 lipca a 4 sierpnia 2013 w Palau Sant Jordi w Barcelonie.

Minima kwalifikacyjne[edytuj | edytuj kod]

Jeśli federacja narodowa wystawia tylko jednego zawodnika w danej konkurencji, musi on wówczas spełnić tylko minimum B. Natomiast jeśli wystawiają dwóch zawodników muszą oni spełnić minimum A. Każda federacja mogła wystawić jedną sztafetę w danej konkurencji. Zawodnicy zdobywali minima kwalifikacyjne między 1 lipca 2012 a 1 lipca 2013[1].

Mężczyźni Konkurencja Kobiety
Minimum A
(2 zawodników)
Minimum B
(1 zawodnik)
Minimum A
(2 zawodniczki)
Minimum B
(1 zawodniczka)
22,33 23,11 50 m st. dowolnym 25,34 26,29
48,93 50,64 100 m st. dowolnym 54,86 56,78
1:48,42 1:52,21 200 m st. dowolnym 1:58,74 2:02,90
3:49,55 3:57,58 400 m st. dowolnym 4:09,81 4:18,55
7:59,06 8:15,83 800 m st. dowolnym 8:34,33 8:52,33
15:14,38 15:46,38 1500 m st. dowolnym 16:26,36 17:00,88
25,43 26,32 50 m st. grzbietowym 28,84 29,85
54,43 56,34 100 m st. grzbietowym 1:01,39 1:03,54
1:58,48 2:02,63 200 m st. grzbietowym 2:11,09 2:15,68
28,00 28,98 50 m st. klasycznym 32,00 33,12
1:00,86 1:02,99 100 m st. klasycznym 1:08,63 1:11,03
2:12,78 2:17,43 200 m st. klasycznym 2:27,88 2:33,06
23,96 24,80 50 m st. motylkowym 26,83 27,77
52,57 54,41 100 m st. motylkowym 58,89 1:00,95
1:57,03 2:01,13 200 m st. motylkowym 2:09,38 2:13,91
1:59,99 2:04,19 200 m st. zmiennym 2:14,97 2:19,69
4:18,99 4:28,05 400 m st. zmiennym 4:44,53 4:54,49

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1  Stany Zjednoczone 13 8 8 29
2  Chiny 5 2 2 9
3  Francja 4 1 4 9
4  Australia 3 10 0 13
5  Węgry 3 1 1 5
 Południowa Afryka 3 1 1 5
7  Rosja 2 3 3 8
8  Brazylia 2 0 3 5
9  Dania 1 3 0 4
10  Japonia 1 2 3 6
11  Szwecja 1 1 0 2
12  Litwa 1 1 0 2
13  Holandia 1 0 3 4
14  Hiszpania 0 3 1 4
15  Polska 0 2 1 3
16  Kanada 0 1 2 3
17  Włochy 0 1 1 2
18  Niemcy 0 1 0 1
19  Nowa Zelandia 0 0 3 3
20  Finlandia 0 0 1 1
 Wielka Brytania 0 0 1 1
 Trynidad i Tobago 0 0 1 1
Razem 40 41 39 120

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
Zawodnik Czas Zawodnik Czas Zawodnik Czas
Styl dowolny
50 metrów
(szczegóły)
Brazylia César Cielo 21,32 Rosja Władimir Morozow 21,47 Trynidad i Tobago George Bovell 21,51
100 metrów
(szczegóły)
Australia James Magnussen 47,71 Stany Zjednoczone Jimmy Feigen 47,82 Stany Zjednoczone Nathan Adrian 47,84
200 metrów
(szczegóły)
Francja Yannick Agnel 1:44,20 Stany Zjednoczone Conor Dwyer 1:45,32 Rosja Daniła Izotow 1:45,59
400 metrów
(szczegóły)
Chińska Republika Ludowa Sun Yang 3:41,59 Japonia Kōsuke Hagino 3:44,82 NR Stany Zjednoczone Connor Jaeger 3:44,85
800 metrów
(szczegóły)
Chińska Republika Ludowa Sun Yang 7:41,36 Stany Zjednoczone Michael McBroom 7:43,60 NR Kanada Ryan Cochrane 7:43,70
1500 metrów
(szczegóły)
Chińska Republika Ludowa Sun Yang 14:41,15 Kanada Ryan Cochrane 14:42,48 Włochy Gregorio Paltrinieri 14:45,37 NR
Styl grzbietowy
50 metrów
(szczegóły)
Francja Camille Lacourt 24,42 Francja Jérémy Stravius
Stany Zjednoczone Matt Grevers
24,52 [2]
100 metrów
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Matt Grevers 52,93 Stany Zjednoczone David Plummer 53,12 Francja Jérémy Stravius 53,21
200 metrów
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Ryan Lochte 1:53,79 Polska Radosław Kawęcki 1:54,24 ER Stany Zjednoczone Tyler Clary 1:54,64
Styl klasyczny
50 metrów
(szczegóły)
Południowa Afryka Cameron van der Burgh 26,77 Australia Christian Sprenger 26,78 OC Południowa Afryka Giulio Zorzi 27,04
100 metrów
(szczegóły)
Australia Christian Sprenger 58,79 Południowa Afryka Cameron van der Burgh 58,97 Brazylia Felipe Lima 59,65
200 metrów
(szczegóły)
Węgry Dániel Gyurta 2:07,23 CR, ER Niemcy Marco Koch 2:08,54 Finlandia Matti Mattsson 2:08,95 NR
Styl motylkowy
50 metrów
(szczegóły)
Brazylia César Cielo 23,01 Stany Zjednoczone Eugene Godsoe 23,05 Francja Frédérick Bousquet 23,11
100 metrów
(szczegóły)
Południowa Afryka Chad le Clos 51,06 NR Węgry László Cseh 51,45 NR Polska Konrad Czerniak 51,46
200 metrów
(szczegóły)
Południowa Afryka Chad le Clos 1:54,32 Polska Paweł Korzeniowski 1:55,01 Chińska Republika Ludowa Wu Peng 1:55,09
Styl zmienny
200 metrów
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Ryan Lochte 1:54,98 Japonia Kōsuke Hagino 1:56,29 Brazylia Thiago Pereira 1:56,30
400 metrów
(szczegóły)
Japonia Daiya Seto 4:08,69 Stany Zjednoczone Chase Kalisz 4:09,22 Brazylia Thiago Pereira 4:09,48
Sztafety
4 × 100  metrów stylem dowolnym
(szczegóły)
 Francja
Yannick Agnel
Florent Manaudou
Fabien Gilot
Jérémy Stravius
Amaury Leveaux (el.)
Grégory Mallet (el.)
William Meynard (el.)
3:11,18  Stany Zjednoczone
Nathan Adrian
Ryan Lochte
Anthony Ervin
James Feigen
Ricky Berens (el.)
Conor Dwyer (el.)
3:11,42  Rosja
Andriej Grieczin
Nikita Łobincew
Władimir Morozow
Daniła Izotow
Jewgienij Łagunow (el.)
Aleksandr Suchorukow (el.)
3:11,44
4 × 200  metrów stylem dowolnym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Conor Dwyer
Ryan Lochte
Charles Gipson Houchin
Ricky Berens
Matt McLean (el.)
Michael Klueh (el.)
7:01,72  Rosja
Daniła Izotow
Nikita Łobincew
Artiom Łobuzow
Aleksandr Suchorukow
7:03,92  Chiny
Wang Shun
Hao Yun
Li Yunqi
Sun Yang
Lü Zhiwu (el.)
7:04,74 NR
4 × 100  metrów stylem zmiennym
(szczegóły)
 Francja
Camille Lacourt
Giacomo Perez d'Ortona
Jérémy Stravius
Fabien Gilot
3:31,51  Australia
Ashley Delaney
Christian Sprenger
Tommaso D’Orsogna
James Magnussen
Kenneth To (el.)
Cameron McEvoy (el.)
3:31,64  Japonia
Ryōsuke Irie
Kōsuke Kitajima
Takurō Fuji'i
Shinri Shioura
3:32,26

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
Zawodnik Czas Zawodnik Czas Zawodnik Czas
Styl dowolny
50 metrów
(szczegóły)
Holandia Ranomi Kromowidjojo 24,05 Australia Cate Campbell 24,14 Wielka Brytania Francesca Halsall 24,30
100 metrów
(szczegóły)
Australia Cate Campbell 52,34 Szwecja Sarah Sjöström 52,89 Holandia Ranomi Kromowidjojo 53,42
200 metrów
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Missy Franklin 1:54,81 Włochy Federica Pellegrini 1:55,14 Francja Camille Muffat 1:55,72
400 metrów
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Katie Ledecky 3:59,82 AM Hiszpania Melanie Costa Schmid 4:02,47 NR Nowa Zelandia Lauren Boyle 4:03,89
800 metrów
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Katie Ledecky 8:13,86 WR Dania Lotte Friis 8:16,32 Nowa Zelandia Lauren Boyle 8:18,58 OC
1500 metrów
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Katie Ledecky 15:36,53 WR Dania Lotte Friis 15:38,88 ER Nowa Zelandia Lauren Boyle 15:44,71 OC
Styl grzbietowy
50 metrów
(szczegóły)
Chińska Republika Ludowa Zhao Jing 27,29 Chińska Republika Ludowa Fu Yuanhui 27,39 Japonia Aya Terakawa 27,53
100 metrów
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Missy Franklin 58,42 Australia Emily Seebohm 59,06 Japonia Aya Terakawa 59,23
200 metrów
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Missy Franklin 2:04,76 CR Australia Belinda Hocking 2:06,66 Kanada Hilary Caldwell 2:06,80 NR
Styl klasyczny
50 metrów
(szczegóły)
Rosja Julija Jefimowa 29,52 NR Litwa Rūta Meilutytė 29,59 Stany Zjednoczone Jessica Hardy 29,80
100 metrów
(szczegóły)
Litwa Rūta Meilutytė 1:04,42 Rosja Julija Jefimowa 1:05,02 NR Stany Zjednoczone Jessica Hardy 1:05,52
200 metrów
(szczegóły)
Rosja Julija Jefimowa 2:19,41 NR Dania Rikke Møller Pedersen 2:20,08 Stany Zjednoczone Micah Lawrence 2:22,37
Styl motylkowy
50 metrów
(szczegóły)
Dania Jeanette Ottesen Gray 25,24 Chińska Republika Ludowa Lu Ying 25,42 AS Holandia Ranomi Kromowidjojo 25,53
100 metrów
(szczegóły)
Szwecja Sarah Sjöström 56,53 Australia Alicia Coutts 56,97 Stany Zjednoczone Dana Vollmer 57,24
200 metrów
(szczegóły)
Chińska Republika Ludowa Liu Zige 2:04,59 Hiszpania Mireia Belmonte García 2:04,78 NR Węgry Katinka Hosszú 2:05,59
Styl zmienny
200 metrów
(szczegóły)
Węgry Katinka Hosszú 2:07,92 Australia Alicia Coutts 2:09,39 Hiszpania Mireia Belmonte García 2:09,45 NR
400 metrów
(szczegóły)
Węgry Katinka Hosszú 4:30,41 Hiszpania Mireia Belmonte García 4:31,21 Stany Zjednoczone Elizabeth Beisel 4:31,69
Sztafety
4 × 100  metrów stylem dowolnym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Missy Franklin
Natalie Coughlin
Shannon Vreeland
Megan Romano
Simone Manuel (el.)
Elizabeth Pelton (el.)
3:32,31 AM  Australia
Cate Campbell
Bronte Campbell
Emma McKeon
Alicia Coutts
Brittany Elmslie (el.)
Emily Seebohm (el.)
3:32,43 OC  Holandia
Elise Bouwens
Femke Heemskerk
Inge Dekker
Ranomi Kromowidjojo
Esmee Vermeulen (el.)
3:35,77
4 × 200  metrów stylem dowolnym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Katie Ledecky
Shannon Vreeland
Karlee Bispo
Missy Franklin
Chelsea Chenault (el.)
Madeline Dirado (el.)
Jordan Mattern (el.)
7:45,14  Australia
Bronte Barratt
Kylie Palmer
Brittany Elmslie
Alicia Coutts
Emma McKeon (el.)
Ami Matsuo (el.)
7:47,08  Francja
Camille Muffat
Charlotte Bonnet
Mylène Lazare
Coralie Balmy
Isabelle Mabboux (el.)
7:48,43
4 × 100  metrów stylem zmiennym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Missy Franklin
Jessica Hardy
Dana Vollmer
Megan Romano
Elizabeth Pelton (el.)
Breeja Larson (el.)
Claire Donahue (el.)
Shannon Vreeland (el.)
3:53,23  Australia
Emily Seebohm
Sally Foster
Alicia Coutts
Cate Campbell
Samantha Marshall (el.)
Emma McKeon (el.)
3:55,22  Rosja
Darja Ustinowa
Julija Jefimowa
Swietłana Czimrowa
Wieronika Popowa
Anna Biełousowa (el.)
3:56,47

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Barcelona 2013 – Swimming Qualifying Procedure (ang.). www.fina.org, 4 czerwca 2012. [dostęp 2013-07-24].
  2. Medalu nie przyznano.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]