Pływanie na Mistrzostwach Świata w Pływaniu 2015 – 200 m stylem dowolnym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olympic rings without rims.svg
Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2015

Pływanie
200 m stylem dowolnym mężczyzn
Złoty medal Wielka Brytania James Guy
Srebrny medal Chińska Republika Ludowa Sun Yang
Brązowy medal Niemcy Paul Biedermann
Ceremonia medalowa
Mistrzostwa Świata w Pływaniu
Kazań 2015
Skoki do wody
Indywidualne
1 m mężczyźni kobiety
3 m mężczyźni kobiety
10 m mężczyźni kobiety
Synchronicznie
3 m mężczyźni kobiety
10 m mężczyźni kobiety
Mieszane 3 m 10 m
zespół
Skoki z klifów
Pływanie na otwartym akwenie
5 km mężczyźni kobiety
10 km mężczyźni kobiety
25 km mężczyźni kobiety
Zespół zespół
Pływanie
Styl dowolny
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m mężczyźni kobiety
1500 m mężczyźni kobiety
Styl grzbietowy
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
Sztafety mieszane
4 × 100 m styl dowolny styl zmienny
Pływanie synchroniczne
Solo technicznie dowolnie
Duety technicznie dowolnie
Zespół technicznie dowolnie
kombinacja
Duety mieszane technicznie dowolnie
Piłka wodna

mężczyźnikobiety

Zawody na dystansie 200 m stylem dowolnym mężczyzn podczas 16. Mistrzostwa Świata w Pływaniu rozegrano w dniach 3-4 sierpnia 2015 r. na stadionie Kazań Ariena w Kazaniu. Na starcie stanęło 80 pływaków z 69 krajów[1]. Złoty medal zdobył reprezentant Wielkiej Brytanii, James Guy, srebrny Chińczyk Sun Yang, a brązowy Niemiec Paul Biedermann.[2]

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Konkurencja Godzina rozpoczęcia
Czas CEST Czas lokalny
3 sierpnia eliminacje[3] 9:27 10:27
półfinały[3] 17:42 18:42
4 sierpnia finał[2] 16:32 17:32

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Źródło:[1]

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata Niemcy Paul Biedermann 1:42,00 Włochy Rzym 28 lipca 2009
Rekord mistrzostw świata Niemcy Paul Biedermann 1:42,00 Włochy Rzym 28 lipca 2009

Tło[edytuj | edytuj kod]

Data Miejscowość Zwycięzca Drugi Trzeci Źródło
Wyniki konkurencji na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012
30 lipca Wielka Brytania Londyn Francja Yannick Agnel Korea Południowa Park Tae-hwan Chińska Republika Ludowa Sun Yang [4]
Wyniki konkurencji na Mistrzostwach Świata w Pływaniu 2013
30 lipca Hiszpania Barcelona Francja Yannick Agnel Stany Zjednoczone Conor Dwyer Rosja Daniła Izotow [5]
Wyniki konkurencji na Mistrzostwach Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2014
7 grudnia Katar Doha Południowa Afryka Chad le Clos Rosja Daniła Izotow Stany Zjednoczone Ryan Lochte [6]

Liderzy światowego rankingu[edytuj | edytuj kod]

W tabeli umieszczono zawodników z najlepszymi rezultatami uzyskanymi w 2015 r., do dnia rozpoczęcia mistrzostw świata.[7]

Poz. Zawodnik Narodowość Czas Miasto Data
1. Paul Biedermann  Niemcy 1:45,60 Niemcy Berlin 12 kwietnia
2. Sun Yang  Chiny 1:45,75 Chińska Republika Ludowa Baoji 9 kwietnia
3. Kōsuke Hagino  Japonia 1:45,82 Japonia Tokio 9 kwietnia
4. Cameron McEvoy  Australia 1:45,94 Australia Sydney 4 kwietnia
5. Yannick Agnel  Francja 1:45,97 Francja Limoges 1 kwietnia
6. Sebastiaan Verschuren  Holandia 1:46,07 Holandia Eindhoven 4 kwietnia
7. James Guy  Wielka Brytania 1:46,32 Wielka Brytania Londyn 18 kwietnia
8. David McKeon  Australia 1:46,33 Australia Sydney 4 kwietnia
9. Joao de Lucca  Brazylia 1:46,42 Kanada Toronto 15 lipca
10. Robbie Renwick  Wielka Brytania 1:46,64 Wielka Brytania Londyn 18 kwietnia

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje rozegrano 3 sierpnia o godzinie 10:27 czasu lokalnego.[8]

Miejsce Bieg Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 8 4 Sun Yang  Chiny 1:46,00 Q
2. 6 5 James Guy  Wielka Brytania 1:46,10 Q
3. 6 4 Paul Biedermann  Niemcy 1:46,20 Q
4. 7 4 Cameron McEvoy  Australia 1:46,39 Q
5. 8 6 Calum Jarvis  Wielka Brytania 1:46,61 Q
6. 6 1 Daniła Izotow  Rosja 1:46,65 Q
7. 6 3 Conor Dwyer  Stany Zjednoczone 1:46,73 Q
8. 7 5 Sebastiaan Verschuren  Holandia 1:46,88 Q
9. 7 2 Aleksandr Krasnych  Rosja 1:46,91 Q
10. 8 3 David McKeon  Australia 1:47,00 Q
11. 8 5 Velimir Stjepanović  Serbia 1:47,10 Q
12. 7 9 Chad le Clos  Południowa Afryka 1:47,17 Q
13. 7 6 Ryan Lochte  Stany Zjednoczone 1:47,18 Q
14. 7 3 Joao de Lucca  Brazylia 1:47,47 Q
15. 8 7 Myles Brown  Południowa Afryka 1:47,48 Q
16. 7 0 Federico Grabich  Argentyna 1:47,73 Q
17. 8 0 Marwan El-Kamash  Egipt 1:47,87
18. 8 2 Yuki Kobori  Japonia 1:48,09
19. 5 6 Kacper Majchrzak  Polska 1:48,12
20. 6 2 Filippo Magnini  Włochy 1:48,18
21. 5 3 Clemens Rapp  Niemcy 1:48,20
22. 7 7 Nicolas Oliveira  Brazylia 1:48,23
23. 5 1 Anders Lie  Dania 1:48,27
24. 6 7 Jeremy Bagshaw  Kanada 1:48,29
25. 6 6 Pieter Timmers  Belgia 1:48,43
26. 5 5 Alexander Haldemann  Szwajcaria 1:48,49
27. 8 9 Cristian Quintero  Wenezuela 1:48,55
28. 8 2 Matthew Stanley  Nowa Zelandia 1:48,67
29. 8 8 Felix Auböck  Austria 1:48,75
30. 6 9 Grégory Mallet  Francja 1:48,77
31. 5 4 Kyle Stolk  Holandia 1:48,96
32. 5 2 Miguel Durán  Hiszpania 1:49,05
33. 4 1 Henrik Christiansen  Norwegia 1:49,09
34. 6 8 Péter Bernek  Węgry 1:49,25
35. 3 5 Xu Qiheng  Chiny 1:49,32
36. 5 9 Liran Konowałow  Izrael 1:49,56
37. 5 8 Ben Hockin  Paragwaj 1:49,60
38. 4 3 Ilia Teslenko  Ukraina 1:49,87
39. 4 6 Povilas Strazdas  Litwa 1:49,91
40. 7 1 Tsubasa Amai  Japonia 1:50,04
41. 3 2 Aleksiej Szancow  Malediwy 1:50,18
42. 4 2 Doğa Çelik  Turcja 1:50,38
43. 4 7 Ahmed Mathlouthi  Tunezja 1:50,61
44. 4 9 Marcelo Acosta  Salwador 1:50,77
45. 3 1 Pavel Janeček  Czechy 1:50,95
46. 3 9 Khurshidjon Tursunov  Uzbekistan 1:50,98
47. 7 8 Matias Koski  Finlandia 1:51,00
48. 4 5 Christos Katrantzis  Grecja 1:51,01
49. 4 4 Yeo Kai Quan  Singapur 1:51,29
50. 3 6 Mateo de Angulo  Kolumbia 1:51,49
51. 4 8 Sim Wee Sheng Welson Sim  Malezja 1:51,65
52. 2 3 Khader Baqlah  Jordania 1:51,67
53. 3 4 Tomas Peribonio  Ekwador 1:51,78
54. 4 0 Jessie Lacuna  Filipiny 1:51,85
55. 3 7 Ensar Hajder  Bośnia i Hercegowina 1:51,96
56. 2 4 Aaron D’Souza  Indie 1:52,00
57. 2 6 Sean Gunn  Zimbabwe 1:52,05
58. 3 0 Pit Brandenburger  Luksemburg 1:52,12
59. 3 3 Huang Yen-hsin  Chińskie Tajpej 1:52,43
60. 2 2 Mario Montoya  Kostaryka 1:52,92
61. 2 7 Irakli Revishvili  Gruzja 1:53,68
62. 3 8 Yousef Al-Askari  Kuwejt 1:53,97
63. 5 0 Hoàng Quý Phước  Wietnam 1:54,31
64. 3 5 Wiktar Krasoczka  Białoruś 1:54,36
65. 2 0 Igor Mogne  Mozambik 1:55,59
66. 2 5 Lorenzo Loria  Meksyk 1:56,36
67. 2 8 Iacovos Hadjiconstantinou  Cypr 1:57,38
68. 2 1 Christian Selby  Barbados 1:57,74
69. 1 4 Brandon Schuster  Samoa 1:57,93
70. 1 3 Klavio Meca  Albania 1:58,32
71. 1 1 Sovijja Pou  Kambodża 1:58,41
72. 1 5 Ahmed Gebrel  Palestyna 1:58,54
73. 2 9 Bakr Al-Dulaimi  Irak 1:58,55
74. 1 7 Ismael Kane  Senegal 2:00,66
75. 1 6 Alexander Skinner  Namibia 2:01,01
76. 1 8 Andre van der Merwe  Botswana 2:01,77
77. 1 2 Yacop Al-Khulaifi  Katar 2:04,38
78. 1 0 Theo Chiabaut  Monako 2:04,59
79. 1 9 Eloi Imaniraguha  Rwanda 2:20,68
5 7 Clément Mignon  Francja DSQ

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Cameron McEvoy po pierwszym półfinałe
Chad le Clos po pierwszym półfinale
Ryan Lochte po drugim półfinale
James Guy i Ryan Lochte po finale

Półfinały rozegrano 3 sierpnia o godzinie 18:42 czasu lokalnego.[9]

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 4 James Guy  Wielka Brytania 1:45,43 Q
2. 5 Cameron McEvoy  Australia 1:46,09 Q
3. 7 Chad le Clos  Południowa Afryka 1:46,10 Q
4. 6 Sebastiaan Verschuren  Holandia 1:46,43 Q
5. 8 Federico Grabich  Argentyna 1:47,43
6. 2 David McKeon  Australia 1:47,60
7. 3 Daniła Izotow  Rosja 1:47,66
8. 1 Joao de Lucca  Brazylia 1:48,23

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 1 Ryan Lochte  Stany Zjednoczone 1:45,36 Q
2. 4 Sun Yang  Chiny 1:46,17 Q
3. 5 Paul Biedermann  Niemcy 1:46,20 Q
4. 2 Aleksandr Krasnych  Rosja 1:46,45 Q
5. 6 Conor Dwyer  Stany Zjednoczone 1:46,64
6. 7 Velimir Stjepanović  Serbia 1:46,85
7. 8 Myles Brown  Południowa Afryka 1:47,55
8. 3 Calum Jarvis  Wielka Brytania 1:47,64

Finał[edytuj | edytuj kod]

Finał został rozegrany 4 sierpnia o godzinie 17:32 czasu lokalnego.[10]

Pozycja Tor Zawodnik Narodowość Czas Uwagi
Gold medal icon.svg 5 James Guy  Wielka Brytania 1:45,14
Silver medal icon.svg 2 Sun Yang  Chiny 1:45,20
Bronze medal icon.svg 7 Paul Biedermann  Niemcy 1:45,38
4. 4 Ryan Lochte  Stany Zjednoczone 1:45,83
5. 1 Sebastiaan Verschuren  Holandia 1:45,91
6. 6 Chad le Clos  Południowa Afryka 1:46,53
7. 8 Aleksandr Krasnych  Rosja 1:46,88
8. 3 Cameron McEvoy  Australia 1:47,26

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Men's 200m Freestyle - Start List (ang.). FINA. [dostęp 2015-08-15].
  2. a b Schedule and Results - August 4 (ang.). 16th FINA World Championships - Kazan 2015. [dostęp 2015-08-15].
  3. a b Schedule and Results - August 3 (ang.). 16th FINA World Championships - Kazan 2015. [dostęp 2015-08-15].
  4. Men's 200m Freestyle - London 2012 (ang.). archive.is. [dostęp 2015-08-15].
  5. Men's 200 m Freestyle (ang.). 15th FINA World Championships - Barcelona 2013. [dostęp 2015-08-15].
  6. Men's 200 m Freestyle (ang.). 12th FINA World Swimming Championships (25 m) - Doha 2014. [dostęp 2015-08-15].
  7. Swimming World Rankings (ang.). FINA. [dostęp 2015-08-15].
  8. Wyniki eliminacji (ang.). FINA. [dostęp 2015-08-15].
  9. Wyniki półfinałów (ang.). FINA. [dostęp 2015-08-15].
  10. Wyniki finału (ang.). FINA. [dostęp 2015-08-15].