Pływanie na Mistrzostwach Świata w Pływaniu 2017 – 50 m stylem dowolnym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
50 m stylem dowolnym mężczyzn
Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2017
2015 2019
Miejsce  Węgry
Budapeszt
Termin 28 lipca 2017 (eliminacje i półfinały)
29 lipca 2017
(finał)
Liczba ekip 106
Liczba sportowców 120
Złoty medal Złoty medal Caeleb Dressel
 Stany Zjednoczone
Srebrny medal Srebrny medal Bruno Fratus
 Brazylia
Brązowy medal Brązowy medal Benjamin Proud
 Wielka Brytania
Mistrzostwa Świata w Pływaniu
Budapeszt 2017
Skoki do wody
Indywidualne
1 m mężczyźni kobiety
3 m mężczyźni kobiety
10 m mężczyźni kobiety
Synchronicznie
3 m mężczyźni kobiety
10 m mężczyźni kobiety
Mieszane 3 m 10 m
zespół
Skoki z klifów
Pływanie na otwartym akwenie
5 km mężczyźni kobiety
10 km mężczyźni kobiety
25 km mężczyźni kobiety
Zespół zespół
Pływanie
Styl dowolny
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m mężczyźni kobiety
1500 m mężczyźni kobiety
Styl grzbietowy
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
Sztafety mieszane
4 × 100 m styl dowolny styl zmienny
Pływanie synchroniczne
Solo technicznie dowolnie
Duety technicznie dowolnie
Zespół technicznie dowolnie
kombinacja
Duety mieszane technicznie dowolnie
Piłka wodna

mężczyźnikobiety

50 m stylem dowolnym mężczyzn – jedna z konkurencji, która odbyła się podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu 2017. Eliminacje i półfinały miały miejsce 28 lipca, a finał 29 lipca.

Mistrzem świata został Amerykanin Caeleb Dressel, który pobił rekord swojego kraju (21,15) i uzyskał jednocześnie najlepszy wynik w historii w stroju tekstylnym. Srebrny medal wywalczył Brazylijczyk Bruno Fratus (21,27). Brąz zdobył Brytyjczyk Benjamin Proud (21,43). Paweł Juraszek zajął piąte miejsce, poprawiając w finale czasem 21,47 własny rekord Polski.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekordy świata i mistrzostw wyglądały następująco[1]:

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata Brazylia César Cielo 20,91 Brazylia São Paulo 18 grudnia 2009
Rekord mistrzostw świata Brazylia César Cielo 21,08 Włochy Rzym 1 sierpnia 2009
Rekord świata juniorów Yu Hexin 22,00 Nankin 20 sierpnia 2014
Najlepszy wynik w stroju tekstylnym Francja Florent Manaudou 21,19 Rosja Kazań 8 sierpnia 2015 [2]

Liderzy światowego rankingu[edytuj | edytuj kod]

W tabeli umieszczono zawodników z najlepszymi rezultatami uzyskanymi w 2017 r. do dnia rozpoczęcia mistrzostw świata[3].

Poz. Zawodnik Państwo Czas Miasto Data
1. Proud, BenjaminBenjamin Proud  Wielka Brytania 21,32 Wielka Brytania Sheffield 22 kwietnia
2. Morozow, WładimirWładimir Morozow  Rosja 21,44 Rosja Moskwa 14 kwietnia
3. Dressel, CaelebCaeleb Dressel  Stany Zjednoczone 21,53 Stany Zjednoczone Indianapolis 1 lipca
4. McEvoy, CameronCameron McEvoy  Australia 21,55 Australia Brisbane 9 kwietnia
5. Liukkonen, Ari-PekkaAri-Pekka Liukkonen  Finlandia 21,58 Finlandia Tampere 7 lipca
6. Juraszek, PawełPaweł Juraszek  Polska 21,68 Polska Lublin 18 maja
7. Fratus, BrunoBruno Fratus  Brazylia 21,70 Brazylia Rio de Janeiro 6 maja
8. Siedow, JewgienijJewgienij Siedow  Rosja 21,74 Rosja Moskwa 14 kwietnia
9. Cielo, CésarCésar Cielo  Brazylia 21,79 Brazylia Rio de Janeiro 6 maja
10. Adrian, NathanNathan Adrian  Stany Zjednoczone 21,87 Stany Zjednoczone Indianapolis 1 lipca

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje rozpoczęły się 28 lipca o 9:30[1].

Miejsce Wyścig Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 12 3 Fratus, BrunoBruno Fratus  Brazylia 21,51 Q
2. 11 5 Dressel , CaelebCaeleb Dressel  Stany Zjednoczone 21,61 Q
3. 11 2 Gołomeew, KristianKristian Gołomeew  Grecja 21,69 Q, NR
4. 12 4 Morozow, WładimirWładimir Morozow  Rosja 21,72 Q
5. 13 3 Juraszek, PawełPaweł Juraszek  Polska 21,74 Q
6. 13 4 Proud, BenjaminBenjamin Proud  Wielka Brytania 21,93 Q
7. 11 4 McEvoy, CameronCameron McEvoy  Australia 21,95 Q
8. 12 2 Dotto, LucaLuca Dotto  Włochy 21,98 Q
9. 12 6 Cielo, CésarCésar Cielo  Brazylia 21,99 Q
12 5 Adrian, NathanNathan Adrian  Stany Zjednoczone Q
11. 11 6 Wierling, DamianDamian Wierling  Niemcy 22,00 Q
12. 13 5 Howorow, AndrijAndrij Howorow  Ukraina 22,05 Q
13. 13 7 Liukkonen , Ari-PekkaAri-Pekka Liukkonen  Finlandia 22,12 Q
14. 10 4 Szewcow, SerhijSerhij Szewcow  Ukraina 22,13 Q
15. 13 1 Shioura, ShinriShinri Shioura  Japonia 22,17 Q
16. 11 1 Takács, KrisztiánKrisztián Takács  Węgry 22,18 Q
17. 13 6 Siedow, JewgienijJewgienij Siedow  Rosja 22,20
18. 11 8 Lobanovskij, MaximMaxim Lobanovskij  Węgry 22,23
13 8 Khalafalla, AliAli Khalafalla  Egipt 22,23
20. 12 0 Sahnoune, OussamaOussama Sahnoune  Algieria 22,27
21. 13 2 Puts, JesseJesse Puts  Holandia 22,28
22. 12 7 Roberts, JamesJames Roberts  Australia 22,29
23. 11 7 Nakamura, KatsumiKatsumi Nakamura  Japonia 22,32
24. 12 1 Yu Hexin  Chiny 22,41
25. 13 9 Kisil, YuriYuri Kisil  Kanada 22,43
26. 13 0 Timmers, PieterPieter Timmers  Belgia 22,47
27. 10 2 Maczekin, ArtiomArtiom Maczekin  Białoruś 22,49
28. 10 6 Meladinis, OdysseusOdysseus Meladinis  Grecja 22,50
29. 11 3 Bilis, SimonasSimonas Bilis  Litwa 22,51
30. 9 4 Wu Chun-feng  Chińskie Tajpej 22,53 NR
31. 11 9 Erasmus, DouglasDouglas Erasmus  Południowa Afryka 22,56
32. 12 8 Wypych, FilipFilip Wypych  Polska 22,57
33. 9 7 Barna, AndrejAndrej Barna  Serbia 22,61
34. 9 5 Grabich, FedericoFederico Grabich  Argentyna 22,68
10 3 Shi Yang  Chiny
36. 10 7 Nascimento, MiguelMiguel Nascimento  Portugalia 22,69
37. 9 3 García, HanserHanser García  Kuba 22,70
38. 9 1 Sever, MislavMislav Sever  Chorwacja 22,71
10 5 Hunter, DanielDaniel Hunter  Nowa Zelandia
40. 8 6 Ryan, ShaneShane Ryan  Irlandia 22,79
41. 9 8 Cheruti, MeironMeiron Cheruti  Izrael 22,80
10 9 Curkin, JauhienJauhien Curkin  Białoruś
43. 7 8 Vincent, BradleyBradley Vincent  Mauritius 22,82 NR
44. 10 8 Flores, LuísLuís Flores  Portoryko 22,83
45. 10 0 Waddell, ZaneZane Waddell  Południowa Afryka 22,86
46. 9 0 Quintero, CristianCristian Quintero  Wenezuela 22,87
47. 9 2 Zaitsev, DanielDaniel Zaitsev  Estonia 22,88
12 9 Loginov, OleksandrOleksandr Loginov  Kanada
49. 8 4 Plaschka, JustinJustin Plaschka  Jamajka 22,93
9 6 Perry, SamSam Perry  Nowa Zelandia
10 1 Sakçı, Hüseyin EmreHüseyin Emre Sakçı  Turcja
52. 8 2 Henx, JulienJulien Henx  Luksemburg 22,98
53. 8 5 Sidiq, Triady FauziTriady Fauzi Sidiq  Indonezja 22,99
54. 7 0 Coste, AlinAlin Coste  Rumunia 23,04
55. 9 9 Yang Jae-hoon  Korea Południowa 23,05
56. 7 5 Nikolow, AleksandarAleksandar Nikolow  Bułgaria 23,08
57. 8 1 Ramírez, DanielDaniel Ramírez  Meksyk 23,19
58. 8 8 Izbisciuc, PavelPavel Izbisciuc  Mołdawia 23,23
59. 8 3 Romany, JoshuaJoshua Romany  Trynidad i Tobago 23,30
8 7 Martínez, EnzoEnzo Martínez  Urugwaj
61. 7 1 Elliot, OliverOliver Elliot  Chile 23,35
62. 8 9 Wetzlar, PeterPeter Wetzlar  Zimbabwe 23,37
8 0 Tarasenko, AlekseyAleksey Tarasenko  Uzbekistan
64. 7 6 Bjelajac, NikolaNikola Bjelajac  Bośnia i Hercegowina 23,42
65. 11 0 Tjon-A-Joe, RenzoRenzo Tjon-A-Joe  Surinam 23,51
66. 6 3 Zammit, MatthewMatthew Zammit  Malta 23,53
67. 7 4 Hoàng Quý Phước  Wietnam 23,56
68. 7 2 González, MarcoMarco González  Kolumbia 23,59
69. 3 6 Mohamed, IssaIssa Mohamed  Kenia 23,68
70. 6 7 Biganiszwili, GiorgiGiorgi Biganiszwili  Gruzja 23,72 NR
71. 6 4 Barbar, AnthonyAnthony Barbar  Liban 23,76
6 6 Zephir, Jean-Luc JoelJean-Luc Joel Zephir  Saint Lucia
7 3 Vallejos, WillianWillian Vallejos  Paragwaj
74. 6 2 Avila Soto, KevinKevin Avila Soto  Gwatemala 23,84
7 7 Mkhitaryan, VahanVahan Mkhitaryan  Armenia
76. 6 5 Niane, AbdoulAbdoul Niane  Senegal 23,92
77. 2 4 da Costa, DenílsonDenílson da Costa  Mozambik 23,93 NR
78. 3 0 Farhan, FarhanFarhan Farhan  Bahrajn 23,96 NR
79. 6 1 Hamouchane, SouhailSouhail Hamouchane  Maroko 24,14
80. 5 3 Bedour, MohammedMohammed Bedour  Jordania 24,15
6 9 Mitchell, StefanoStefano Mitchell  Antigua i Barbuda NR
82. 5 4 Rahman, Mohammad MahfizurMohammad Mahfizur Rahman  Bangladesz 24,16
83. 6 0 Stephens, JaggerJagger Stephens  Guam 24,18
84. 6 8 Hilal, Hilal HemedHilal Hemed Hilal  Tanzania 24,19
85. 2 5 Danho, Thibaut AmaniThibaut Amani Danho  Wybrzeże Kości Słoniowej 24,24
86. 5 1 Marten, SerginniSerginni Marten  Curaçao 24,27
5 5 Mena, MiguelMiguel Mena  Nikaragua
88. 3 5 Nmor, IfeakachukuIfeakachuku Nmor  Nigeria 24,31
89. 5 2 Radulović, BoškoBoško Radulović  Czarnogóra 24,42
90. 7 9 Quintanilla, José AlbertoJosé Alberto Quintanilla  Boliwia 24,43
91. 1 6 Myagmar, DelgerkhuuDelgerkhuu Myagmar  Mongolia 24,49 NR
1 2 Al-Dulaimi, BakrBakr Al-Dulaimi  Irak NR
93. 5 6 Nikles, ChristianChristian Nikles  Brunei 24,71
94. 5 8 Ollivierre, KerryKerry Ollivierre  Grenada 24,90
95. 5 7 Zhaveli, LumLum Zhaveli  Kosowo 24,92
96. 1 5 Strickland, TemaruataTemaruata Strickland  Wyspy Cooka 25,21 NR
97. 2 3 Al-Houti, KhaledKhaled Al-Houti Zawieszona Federacja Pływacka 25,24
98. 3 2 Moncherry, AdamAdam Moncherry  Seszele 25,27
99. 2 1 Ganira, Belly-CresusBelly-Cresus Ganira  Burundi 25,32 NR
100. 5 0 Kurbanow, OlimOlim Kurbanow  Tadżykistan 25,70 NR
101. 4 9 Hoare, MarkMark Hoare  Suazi 25,86 NR
102. 5 9 Chiabaut, TheoTheo Chiabaut  Monako 25,87
103. 1 3 Cheng Pirort  Kambodża 26,29
4 2 Juwaihan, LoiyLoiy Juwaihan  Palestyna
105. 4 5 Inthavong, SantisoukSantisouk Inthavong  Laos 26,36 NR
106. 2 6 Denobrega, JosephJoseph Denobrega  Gujana 26,57
107. 3 8 Villacrusis, ChristianChristian Villacrusis  Mariany Północne 26,61
108. 3 9 Lapuka, AndrewAndrew Lapuka  Tonga 26,72
109. 4 3 Mouctar, AlbarchirAlbarchir Mouctar  Niger 26,75
110. 4 4 Augustine, DionisioDionisio Augustine  Mikronezja 26,76
111. 4 6 Dingilius-Wallace, ShawnShawn Dingilius-Wallace  Palau 26,95
112. 2 9 Serunjoji, IsmahIsmah Serunjoji  Uganda 27,37
113. 2 8 Adnan, Ismail MuthasimIsmail Muthasim Adnan  Malediwy 27,72
114. 2 0 Dossous, PapyPapy Dossous  Haiti 27,98
115. 4 1 Kpanou, JeffersonJefferson Kpanou  Benin 28,29
116. 2 7 Gaber, HousseinHoussein Gaber  Dżibuti 28,86
117. 2 2 Zouetaba, RolandRoland Zouetaba  Burkina Faso 29,53
118. 3 3 Kinono, PhillipPhillip Kinono  Wyspy Marshalla 30,75
3 7 Jackson, KwesiKwesi Jackson  Ghana DNS
3 4 Niane, AdamaAdama Niane  Senegal DNS
3 1 Rajabi, Mohammad IbrahimMohammad Ibrahim Rajabi  Afganistan DNS
4 0 Aonzoudine, ChaoiliChaoili Aonzoudine  Komory DNS
4 7 Kamara, OsmanOsman Kamara  Sierra Leone DNS
4 8 Kaba, OumarOumar Kaba  Gwinea DNS
1 4 Halbich, CruzCruz Halbich  Saint Vincent i Grenadyny DSQ

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinały rozpoczęły się 28 lipca o 18:09[4].

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 4 Dressel, CaelebCaeleb Dressel  Stany Zjednoczone 21,29 Q, NR
2. 5 Morozow, WładimirWładimir Morozow  Rosja 21,45 Q
3. 3 Proud, BenjaminBenjamin Proud  Wielka Brytania 21,60 Q
4. 2 Adrian, NathanNathan Adrian  Stany Zjednoczone 21,83
5. 6 Dotto, LucaLuca Dotto  Włochy 21,92
6. 7 Howorow, AndrijAndrij Howorow  Ukraina 21,96
7. 8 Takács, KrisztiánKrisztián Takács  Węgry 22,05
8. 1 Szewcow, SerhijSerhij Szewcow  Ukraina 22,22

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 4 Fratus, BrunoBruno Fratus  Brazylia 21,60 Q
2. 1 Liukkonen, Ari-PekkaAri-Pekka Liukkonen  Finlandia 21,71 Q
5 Gołomeew, KristianKristian Gołomeew  Grecja Q
4. 3 Juraszek, PawełPaweł Juraszek  Polska 21,74 Q
5. 2 Cielo, CésarCésar Cielo  Brazylia 21,77 Q
6. 6 McEvoy, CameronCameron McEvoy  Australia 21,81
7. 7 Wierling, DamianDamian Wierling  Niemcy 21,93
8. 8 Shioura, ShinriShinri Shioura  Japonia 22,02

Finał[edytuj | edytuj kod]

Finał odbył się 29 lipca o 17:39[5].

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg 4 Dressel, CaelebCaeleb Dressel  Stany Zjednoczone 21,15 NR, TB
Silver medal icon.svg 3 Fratus, BrunoBruno Fratus  Brazylia 21,27
Bronze medal icon.svg 6 Proud, BenjaminBenjamin Proud  Wielka Brytania 21,43
4. 5 Morozow, WładimirWładimir Morozow  Rosja 21,46
5. 1 Juraszek, PawełPaweł Juraszek  Polska 21,47 NR
6. 7 Liukkonen, Ari-PekkaAri-Pekka Liukkonen  Finlandia 21,67
7. 2 Gołomeew, KristianKristian Gołomeew  Grecja 21,73
8. 8 Cielo, CésarCésar Cielo  Brazylia 21,83

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wyniki eliminacji (ang.). Omega Timing. [dostęp 2017-07-28].
  2. Textile Best Times (ang.). [dostęp 2017-07-17].
  3. Swimming World Ranking (ang.). FINA. [dostęp 2017-07-17].
  4. Wyniki półfinałów (ang.). Omega Timing. [dostęp 2017-07-28].
  5. Wyniki finału (ang.). Omega Timing. [dostęp 2017-07-29].