Pływanie na Mistrzostwach Świata w Pływaniu 2019 – 200 m stylem dowolnym mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200 m stylem dowolnym mężczyzn
Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2019
2017 2022
Miejsce  Korea Południowa
Gwangju
Termin 22 lipca 2019 (eliminacje i półfinały)
23 lipca 2019
(finał)
Liczba ekip 58
Liczba sportowców 66
Złoty medal Złoty medal Sun Yang
 Chiny
Srebrny medal Srebrny medal Katsuhiro Matsumoto
 Japonia
Brązowy medal Brązowy medal Martin Malutin
 Rosja
Duncan Scott
 Wielka Brytania
Mistrzostwa Świata w Pływaniu
Gwangju 2019
Skoki do wody
Indywidualne
1 m mężczyźni kobiety
3 m mężczyźni kobiety
10 m mężczyźni kobiety
Synchronicznie
3 m mężczyźni kobiety
10 m mężczyźni kobiety
Mieszane 3 m 10 m
zespół
Skoki z klifów
Pływanie na otwartym akwenie
5 km mężczyźni kobiety
10 km mężczyźni kobiety
25 km mężczyźni kobiety
Zespół zespół
Pływanie
Styl dowolny
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m mężczyźni kobiety
1500 m mężczyźni kobiety
Styl grzbietowy
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
Sztafety mieszane
4 × 100 m styl dowolny styl zmienny
Pływanie synchroniczne
Solo technicznie dowolnie
Duety technicznie dowolnie
Zespół technicznie dowolnie
program
Kombinacja dowolnie
Duety mieszane technicznie dowolnie
Piłka wodna

mężczyźnikobiety

200 m stylem dowolnym mężczyzn – jedna z konkurencji, która odbyła się podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu 2019. Eliminacje i półfinały miały miejsce 22 lipca, a finał 23 lipca.

Tytuł mistrza świata obronił Chińczyk Sun Yang, który w finale uzyskał czas 1:44,93. Srebrny medal, czasem 1:45,22 poprawiając rekord swojego kraju, zdobył Japończyk Katsuhiro Matsumoto. Trzecie miejsce zajęli ex aequo Rosjanin Martin Malutin i Brytyjczyk Duncan Scott (1:45,63).

Litwin Danas Rapšys przypłynął pierwszy, ale ostatecznie został zdyskwalifikowany za falstart[1].

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekordy świata i mistrzostw wyglądały następująco[2]:

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata Niemcy Paul Biedermann 1:42,00 Włochy Rzym 28 lipca 2009
Rekord mistrzostw świata Niemcy Paul Biedermann 1:42,00 Włochy Rzym 28 lipca 2009
Rekord świata juniorów Rosja Iwan Giriew 1:46,40 Stany Zjednoczone Indianapolis 24 sierpnia 2017
Najlepszy wynik w stroju tekstylnym Francja Yannick Agnel 1:43,14 Wielka Brytania Londyn 30 lipca 2012 [3]

Liderzy światowego rankingu[edytuj | edytuj kod]

W tabeli umieszczono zawodników z najlepszymi rezultatami uzyskanymi w 2019 r. do dnia rozpoczęcia mistrzostw świata[4].

Poz. Zawodnik Państwo Czas Miasto Data
1. Malutin, MartinMartin Malutin  Rosja 1:45,46 Rosja Moskwa 12 kwietnia
2. Rapšys, DanasDanas Rapšys  Litwa 1:45,56 Stany Zjednoczone Indianapolis 31 maja
3. Matsumoto, KatsuhiroKatsuhiro Matsumoto  Japonia 1:45,63 Japonia Tokio 4 kwietnia
3. Scott, DuncanDuncan Scott  Wielka Brytania 1:45,63 Wielka Brytania Glasgow 21 kwietnia
5. Sun Yang  Chiny 1:45,73 Chińska Republika Ludowa Qingdao 26 marca
6. Chalmers, KyleKyle Chalmers  Australia 1:45,76 Australia Brisbane 10 czerwca
7. Kozma, DominikDominik Kozma  Węgry 1:45,77 Węgry Debreczyn 30 marca
8. Lewis, ClydeClyde Lewis  Australia 1:45,88 Australia Brisbane 10 czerwca
9. Dowgaljuk, MichaiłMichaił Dowgaljuk  Rosja 1:46,08 Rosja Moskwa 12 kwietnia
10. Graham, AlexanderAlexander Graham  Australia 1:46,14 Australia Brisbane 10 czerwca

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje rozpoczęły się 22 lipca o 10:57 czasu lokalnego[2].

Miejsce Wyścig Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 7 2 James Guy  Wielka Brytania 1:46,18 Q
2. 5 4 Sun Yang  Chiny 1:46,22 Q
3. 7 5 Martin Malutin  Rosja 1:46,29 Q
4. 5 5 Kyle Chalmers  Australia 1:46,36 Q
5. 6 4 Duncan Scott  Wielka Brytania 1:46,45 Q
6. 6 6 Fernando Scheffer  Brazylia 1:46,46 Q
7. 7 3 Katsuhiro Matsumoto  Japonia 1:46,51 Q
8. 5 3 Dominik Kozma  Węgry 1:46,55 Q
9. 7 4 Danas Rapšys  Litwa 1:46,60 Q
10. 6 2 Ji Xinjie  Chiny 1:46,62 Q
11. 5 6 Michaił Dowgaljuk  Rosja 1:46,72 Q
12. 6 3 Andrew Seliskar  Stany Zjednoczone 1:46,74 Q
13. 6 5 Townley Haas  Stany Zjednoczone 1:46,85 Q
14. 7 6 Clyde Lewis  Australia 1:46,93 Q
15. 7 7 Filippo Megli  Włochy 1:46,95 Q
16. 6 7 Maarten Brzoskowski  Holandia 1:47,06 Q
17. 5 7 Breno Correia  Brazylia 1:47,26
18. 6 1 Jacob Heidtmann  Niemcy 1:47,38
19. 5 1 Velimir Stjepanović  Serbia 1:47,40
20. 5 2 Naito Ehara  Japonia 1:47,46
21. 7 8 Poul Zellmann  Niemcy 1:47,65
22. 7 1 Khader Baqlah  Jordania 1:47,72
23. 6 8 Kacper Majchrzak  Polska 1:48,05
24. 4 9 Cristian Quintero  Wenezuela 1:48,10
25. 7 9 Nils Liess  Szwajcaria 1:48,29
26. 4 3 Kregor Zirk  Estonia 1:48,51
27. 2 3 Alexei Sancov  Mołdawia 1:48,60
7 0 Jordan Sloan  Irlandia
29. 5 8 Welson Sim  Malezja 1:48,61
30. 6 0 Denis Loktev  Izrael 1:48,76
31. 5 9 Lee Ho-joon  Korea Południowa 1:48,89
32. 4 2 Mikel Schreuders  Aruba 1:48,92
33. 3 4 Erge Gezmis  Turcja 1:49,35
34. 4 5 Matthew Stanley  Nowa Zelandia 1:49,36
35. 4 4 Alexander Pratt  Kanada 1:49,56
4 6 Darren Chua  Singapur
37. 6 9 Miguel Nascimento  Portugalia 1:49,71
38. 3 5 Pit Brandenburger  Luksemburg 1:50,10
39. 2 4 Mokhtar Al-Yamani  Jemen 1:50,18
40. 4 0 An Ting-yao  Chińskie Tajpej 1:50,48
41. 4 8 Ognjen Marić  Chorwacja 1:50,84
42. 2 5 Michael Gunning  Jamajka 1:51,14
43. 4 1 Wesley Roberts  Wyspy Cooka 1:51,25
44. 3 6 Eben Vorster  Południowa Afryka 1:51,70
45. 3 2 Marko Kovačić  Bośnia i Hercegowina 1:51,78
46. 3 9 Alex Sobers  Barbados 1:51,89
47. 3 1 Aflah Prawira  Indonezja 1:51,91
48. 3 8 Igor Mogne  Mozambik 1:52,19
49. 3 0 Cheuk Ming Ho  Hongkong 1:52,34
3 3 Sajan Prakash  Indie
51. 2 1 Omar Abbas  Syria 1:52,78
52. 3 7 Andrew Digby  Tajlandia 1:53,01
53. 2 2 Jorge Depassier  Chile 1:53,62
54. 2 9 Audai Hassouna  Libia 1:53,74
55. 1 5 Irakli Rewiszwili  Gruzja 1:54,00
56. 2 8 Noah Mascoll-Gomes  Antigua i Barbuda 1:54,20
57. 1 6 Kledi Kadiu  Albania 1:55,11
58. 2 6 Alireza Yavari  Iran 1:56,28
59. 1 3 Jordan Crooks  Kajmany 1:56,33
60. 1 1 Yacob Al-Khulaifi  Katar 1:56,57
61. 2 0 Lin Sizhuang  Makau 1:57,37
62. 1 4 Matt Galea  Malta 1:58,57
63. 1 2 Noel Keane  Palau 2:02,63
64. 1 7 Dren Ukimeraj  Kosowo 2:05,29
65. 1 8 Mubal Ibrahim  Malediwy 2:09,06
4 7 Marwan El-Kamash  Egipt DNS
5 0 Felix Auböck  Austria DNS
2 7 James Freeman  Botswana DSQ

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinały rozpoczęły się 22 lipca o 21:12 czasu lokalnego[5].

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 1 Clyde Lewis  Australia 1:44,90 Q
2. 4 Sun Yang  Chiny 1:45,31 Q
3. 6 Dominik Kozma  Węgry 1:45,57 Q
4. 3 Fernando Scheffer  Brazylia 1:45,83
5. 2 Ji Xinjie  Chiny 1:45,88
6. 5 Kyle Chalmers  Australia 1:46,21
7. 7 Andrew Seliskar  Stany Zjednoczone 1:46,83
8. 8 Maarten Brzoskowski  Holandia 1:47,13

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 2 Danas Rapšys  Litwa 1:45,44 Q
2. 3 Duncan Scott  Wielka Brytania 1:45,56 Q
3. 6 Katsuhiro Matsumoto  Japonia 1:45,56 Q
4. 5 Martin Malutin  Rosja 1:45,60 Q
5. 8 Filippo Megli  Włochy 1:45,76 Q, NR
6. 4 James Guy  Wielka Brytania 1:45,95
7. 7 Michaił Dowgaljuk  Rosja 1:46,20
8. 1 Townley Haas  Stany Zjednoczone 1:46,37

Finał[edytuj | edytuj kod]

Finał rozpoczął się 23 lipca o 20:02 czasu lokalnego[6].

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg 5 Sun Yang  Chiny 1:44,93
Silver medal icon.svg 2 Katsuhiro Matsumoto  Japonia 1:45,22 NR
Bronze medal icon.svg 1 Martin Malutin  Rosja 1:45,63
Bronze medal icon.svg 6 Duncan Scott  Wielka Brytania
5. 8 Filippo Megli  Włochy 1:45,67 NR
6. 4 Clyde Lewis  Australia 1:45,78
7. 7 Dominik Kozma  Węgry 1:45,90
3 Danas Rapšys  Litwa DSQ

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Danas Rapsys Shockingly DQd After Initially Winning Men's 200 Free (ang.). Swim Swam. [dostęp 2019-07-23].
  2. a b Wyniki eliminacji (ang.). Omega Timing. [dostęp 2019-07-22].
  3. Textile Best Times (ang.). [dostęp 2019-07-19].
  4. Swimming World Ranking (ang.). Światowa Federacja Pływacka. [dostęp 2019-07-19].
  5. Wyniki półfinałów (ang.). Omega Timing. [dostęp 2019-07-22].
  6. Wyniki finału (ang.). Omega Timing. [dostęp 2019-07-23].