PKM Warszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
PKM Warszawa
Pełna nazwa Polski Klub Motocyklowy
Data założenia 1924
Debiut w najwyższej lidze 6 czerwca 1948
Państwo  Polska

PKM Warszawa (Polski Klub Motocyklowy) – nieistniejący polski sportowy klub motocyklowy, w tym żużlowy, z Warszawy. 1-krotny, a zarazem pierwszy, drużynowy mistrz Polski na żużlu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Polski Klub Motocyklowy został założony w 1924 roku w Warszawie, jednym z jego założycieli był Witold Rychter[1]. Jego członkowie brali udział w zawodach motocyklowych, a także samochodowych w okresie międzywojennym[1].

W roku 1948 zainaugurowano polską ligę żużlową. Polski Klub Motocyklowy zdobywając złoty medal w tych rozgrywkach został zatem pierwszym, historycznym drużynowym mistrzem Polski. Siła zespołu opierała się na powojennych reemigrantach, Janie Wąsikowskim i Mieczysławie Chlebiczu, a także na przewadze w sprzęcie i doświadczeniu nad pozostałymi ekipami. W związku z rozpadem mistrzowskiej kadry, drużynie nie udało się już obronić złota w następnym sezonie, ani nawet zdobyć jakiegokolwiek medalu. Po sezonie 1950, który pod nowym szyldem Ogniwo Warszawa zespół zakończył na przedostatnim miejscu w tabeli, w związku z reorganizacją rozgrywek ligowych w Ligę Centralnych Sekcji Żużlowych sekcja PKM uległa rozwiązaniu, zaś siedzibą CSŻ Ogniwo został Bytom. Stolicę Polski w lidze żużlowej od tej pory, aż do roku 1959 roku, reprezentowały już tylko dwie ekipy: CWKS i Budowlani.

Poszczególne sezony[edytuj | edytuj kod]

Sezon Liga Miejsce
1948 I liga 1.
1949 I liga 4.
1950 I liga 8.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Drużynowe mistrzostwa Polski

  • 1. miejsce (1): 1948

Indywidualne mistrzostwa Polski

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Witold Rychter: Moje dwa i cztery kółka. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 1985, s. 117. ISBN 83-206-0341-2.