Pałac Rudolfa Kellera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Rudolfa Kellera
Obiekt zabytkowy nr rej. A/299 z 20.12.1983
Ilustracja
Pałac (widok z 2006 roku)
Państwo  Polska
Miejscowość Łódź
Adres ul. Gdańska 49/53
Styl architektoniczny neorenesans
Architekt Hilary Majewski
Rozpoczęcie budowy 1890
Ukończenie budowy 1892
Ważniejsze przebudowy 1907
Pierwszy właściciel Rudolf Keller
Kolejni właściciele Emil Eisert, „Spółka Akcyjna Emila Eisterta i Braci Schweikertów
Obecny właściciel Max Ryan
Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
Pałac Rudolfa Kellera
Pałac Rudolfa Kellera
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pałac Rudolfa Kellera
Pałac Rudolfa Kellera
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Pałac Rudolfa Kellera
Pałac Rudolfa Kellera
Ziemia51°46′13,79″N 19°26′54,71″E/51,770497 19,448531

Pałac Rudolfa Kellera z 1890 r. przy ul. Gdańskiej 49/53 (dawniej Długa) w Łodzi

Pałac (widok archiwalny)

Luksusowa willa wzniesiona została według projektu Hilarego Majewskiego, na zlecenie Rudolfa Kellera. Był to imigrant z terenów pruskich, który początkowo, w roku 1882, wzniósł na tej parceli zabudowania fabryki wstążek, tasiemek i koronek. W 1907 roku, wraz z przylegającą fabryką, pałac został sprzedany Emilowi Eisertowi, a od 1922 do wybuchu wojny był własnością „Spółki Akcyjnej Emila Eiserta i Braci Schweikertów”.

Budynek został zbudowany w stylu neorenesansu północnego z wpływem francuskiego przez firmę Otto Gehliga z Łodzi. Detal architektoniczny renesansowo-manierystyczny wzorowany był na przykładach francuskich i niderlandzkich. Sztukaterię i wnętrza wykonane przez N. Gunzela, ukończono w 1892 roku. W 1907 po zmianie właściciela nastąpiły również pewne zmiany w wystroju wnętrz i wówczas zamówiono w nieznanej wytwórni łódzkiej lub niemieckiej dwa witraże krajobrazowe o secesyjnej stylistyce do reprezentacyjnej klatki schodowej. Willa ta jest wolno stojąca, podpiwniczona z mansardowym poddaszem, na planie zbliżonym do kwadratu, w układzie trzytraktowym z reprezentacyjną klatką schodową w części południowo-zachodniej.

Elewacja frontowa jest najbardziej urozmaicona, w narożniku północno-zachodnim na parterze znajduje się murowana weranda z zejściem do ogrodu, a nad nią obszerny taras z kutą żelazną balustradą. Okna parteru zamknięte są łukiem odcinkowym, na piętrze zaś prostokątne ujęte w edykuły, flankowane półkolumnami. W narożniku północno-wschodnim znajduje się ukośnie dostawiona wieżyczka. Układ wnętrz jest amfiladowy z wielopoziomowym westybulem na parterze oraz obszernym korytarzem – hallem na pierwszym piętrze. We wnętrzach tych dominuje wystrój o motywach włoskiego renesansu i manieryzmu. Na szczególną uwagę zasługują unikalne na terenie Łodzi rozwiązania stropów sztukatorskich, występuje tzw. faseta podwinięta przysłaniająca częściowo strop, oraz zastosowanie łuku pięciolistnego pomiędzy pomieszczeniami w południowo-wschodniej części pierwszego piętra.

W okresie PRL przez wiele lat w pałacu mieścił się przyzakładowy żłobek Zakładów Przemysłu Pasmanteryjnego „Lenora” (d. fabryki Kellera). Po roku 1989 został zlikwidowany, a obiekt kupiła włoska spółka prawa handlowego. Na początku 2005 pałac wyceniany był na kwotę 400 tys. euro[1]. W 2008 obiekt nabył amerykański aktor Max Ryan z zamiarem przeprowadzenia kapitalnego remontu budowli i uruchomienia w niej pensjonatu. W nocy z 31 marca na 1 kwietnia 2010 w niszczejącym od lat zabytku wybuchł pożar, który pochłonął część dachu oraz uszkodził charakterystyczną wieżyczkę. Do listopada 2014 plany remontu nie zostały zrealizowane, a właściciel od połowy 2012 próbuje sprzedać zniszczony w coraz większym stopniu obiekt[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Willa Kellera na sprzedaż. W: Portal Nasze Miasto - Łódź. lodz.naszemiasto.pl [on-line]. Polskapresse Sp. z o.o., 2005-01-03. [dostęp 2014-11-11].
  2. Wiesław Pierzchała: Pałacyk Kellera znów na sprzedaż [ZDJĘCIA]. W: Portal „Dziennika Łódzkiego”. dzienniklodzki.pl > Aktualności [on-line]. Polskapresse Sp. z o.o., 2012-08-07. [dostęp 2014-11-11].
  3. Wiesław Pierzchała: Aktor Max Ryan kupił zabytkową willę Rudolfa Kellera i o niej zapomniał?. W: Portal „Dziennika Łódzkiego”. dzienniklodzki.pl > Aktualności [on-line]. Polskapresse Sp. z o.o., 2014-10-25. [dostęp 2014-11-11].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]