Pałac w Ławicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac w Ławicy
Obiekt zabytkowy nr rej. A/4410/1418/WŁ z 30.11.1994[1]
Ilustracja
Pałac w Ławicy
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miejscowość Ławica
Adres Ławica 23
Typ budynku pałac
Styl architektoniczny eklektyzm
Rozpoczęcie budowy XVIII wiek
Ważniejsze przebudowy 1886
Położenie na mapie gminy wiejskiej Kłodzko
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Kłodzko
Pałac w Ławicy
Pałac w Ławicy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pałac w Ławicy
Pałac w Ławicy
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Pałac w Ławicy
Pałac w Ławicy
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kłodzkiego
Pałac w Ławicy
Pałac w Ławicy
Ziemia50°28′11,54″N 16°39′35,07″E/50,469872 16,659742

Pałac w Ławicypałac został wzniesiony w XVIII wieku, w 1886 roku został przebudowany.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pałac został wzniesiony w XVIII wieku[2], pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1830 roku[3]. W 1886 roku obiekt został przebudowany na zlecenie ówczesnego właściciela majątku Rudolpha Schöllera, o czym świadczy data umieszczona na fasadzie[3]. Od 1905 roku właścicielem pałacu był Caesar Schöller. Budowla była przeważnie zamieszkała był przez inspektorów i generalnych pełnomocników zarządzających folwarkiem[3].

Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 30 listopada 1994 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków[1]. Obecnie w Pałacu w Ławicy znajdują się apartamenty do wynajęcia, a w folwarku wystawy pokazujące historię obiektu.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Pałac w Ławicy to budowla eklektyczna, o cechach neorenesansowych i neobarokowych[2], murowana z kamienia i cegły, potynkowana, założona na planie prostokąta, podpiwniczona, dwu- i trzykondygnacyjna, nakryty dachem czterospadowym z lukarnami[3]. Fasada (elewacja północno-wschodnia) skierowana jest na dawny dziedziniec folwarczny. Na osi fasady znajduje się ryzalit mieszczący główne wejście i klatkę schodową[3]. Ryzalit wieńczy trójkątny przyczółek. W elewacji ogrodowej znajdują się kolejne ryzality, w trójkątnym przyczółku jednego z nich umieszczono datę przebudowy - 1886 rok[3]. Na osi elewacji tylnej umieszczono parterowy ganek podtrzymujący drewniany balkon, nakryty czworobocznym łamanym hełmem. W południowo-wschodnim narożniku budynku umieszczono dwukondygnacyjny wykusz, a w północno-wschodnim narożniku wzniesiono pięcioboczną wieżę, będącą dominantą obiektu[3]. Elewacje pałacu są częściowo ozdobione boniowaniem pasowym. Zachowały się liczne gzymsy (między kondygnacjami, wieńczący, nadokienne)[3]. Okna posiadają ozdobne obramowania. Wnętrza zabytku są niedostępne, w części pomieszczeń zachowała się oryginalna stolarka drzwiowa, sztukaterie i piec kaflowy[3].

Przy pałacu znajduje się folwark dworski - duże zabudowania gospodarcze, dziedziniec i pozostałości parku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 66. [dostęp 2 sierpnia 2012].
  2. a b c Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 12: Góry Bardzkie. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1993, s. 142. ISBN 83-85773-04-5.
  3. a b c d e f g h i Damian Dąbrowski: Ławica. W: www.palaceslaska.pl [on-line]. [dostęp 2017-07-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]