Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) – agencja rządowa powołana z dniem 1 lipca 1993 r. jako jednostka organizacyjna z siedzibą w Warszawie bezpośrednio podporządkowana Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej[1]. Od 1996 roku działa na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Wieloletnim dyrektorem Agencji był znany psycholog i działacz społeczny Jerzy Mellibruda, a następnie psycholog – Joanna Mikuła, szeroko znana w kręgach pracowników lecznictwa odwykowego (wcześniej kierowała działem lecznictwa odwykowego w PARPA). Do 2019 dyrektorem PARPA był Krzysztof Brzózka. Obecnie pełniącą obowiązki dyrektora agencji jest Katarzyna Łukowska.

Na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powstała w 1996 pierwsza ogólnopolska placówka zajmująca się pomocą ofiarom przemocy w rodzinie, Ogólnopolskie Pogotowie Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, prowadząca pierwszy ogólnopolski darmowy telefon dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia.

PARPA sprawuje też merytoryczny nadzór nad pracą gminnych i miejskich komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 czerwca 1993 r. w sprawie utworzenia Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 29 czerwca 1993.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]