Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina

Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina (ros. Государственный институт русского языка имени А.С.Пушкина) - jedna z największych uczelni językowych w Rosji.

Instytut Języka Rosyjskiego im. Puszkina powołany został przez Radę Ministrów ZSRR 23 sierpnia 1973 w oparciu o funkcjonujące na Uniwersytecie Moskiewskim od 1966 Naukowo-Metodyczne Centrum Języka Rosyjskiego .

Od 1981 Instytut mieści się w nowym, specjalnie dla niego zbudowanym kompleksie budynków, na południowym zachodzie Moskwy przy ulicy akademika Wołgina 6.

Przez ponad 35 lat istnienia Instytut stał się głównym centrum nauczania spraw zagranicznych Rosji i nauk o rosyjskim społeczeństwie. Prowadzi także badania w zakresie języka rosyjskiego. Instytut wykształcił do dziś ponad 100 000 cudzoziemców z 91 krajów świata. Obecnie Instytut zatrudnia ponad 160 nauczycieli.

W okresie PRL instytut utrzymywał swoje przedstawicielstwo w Polsce, z siedzibą w Warszawie w budynku Domu Bankowego Wilhelma Landaua z 1906 przy ul. Senatorskiej 38 (-1990).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]