Pachomiusz (Gačić)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pachomiusz
Pahomije
Tomislav Gačić
Biskup vrański
Kraj działania  Serbia
Data i miejsce urodzenia 17 października 1952
Čečavi
Biskup vrański
Okres sprawowania od 1992
Wyznanie prawosławne
Kościół Serbski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia vrańska
Śluby zakonne 1973
Diakonat 1973
Prezbiterat 1973
Nominacja biskupia 28 maja 1992
Chirotonia biskupia 23 sierpnia 1992
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 23 sierpnia 1992
Miejscowość Belgrad
Miejsce Sobór św. Michała Archanioła
Konsekrator Paweł

Pachomiusz, imię świeckie Tomislav Gačić (ur. 17 października 1952 w Čečavi) – serbski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po odbyciu nowicjatu w monasterach Ozren i Visoki Dečani w 1973 złożył w tym ostatnim klasztorze wieczyste śluby mnisze. Biskup raszko-prizreński Paweł (Stojčević) wyświęcił go na hierodiakona. Ukończył seminarium Świętych Cyryla i Metodego w Prizrenie, a następnie wydział teologiczny Uniwersytetu Ateńskiego (w 1980). Po powrocie do Serbii został wyświęcony na hieromnicha przez biskupa slawońskiego Emiliana, w monasterze Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni w Belgradzie. W ciągu kolejnych dwóch lat kontynuował studia teologiczne i przebywał w różnych klasztorach w Palestynie, Egipcie, na Synaju, górze Athos oraz w Japonii[1].

W 1982 został przełożonym monasteru Banje. Po trzech latach przeniesiony na analogiczną funkcję w monasterze Papraće. 28 maja 1992 otrzymał nominację na biskupa Vranje. 23 sierpnia 1992 miała miejsce jego chirotonia biskupa[1].

W 2003 został oskarżony o molestowanie seksualne czterech nastolatków, z których najmłodszy miał 13 lat. Nie przyznał się do winy, twierdząc, że padł ofiarą antyklerykalnego i antypatriotycznego spisku. Po czteroletnim procesie został uniewinniony; Sąd Najwyższy Serbii uznał jednak, iż wyrok ten był niezgodny z prawem, nie mogąc zarządzić ponownego rozpoczęcia procesu[2]. Nowe zarzuty przeciwko niemu, także o molestowanie nieletniego, powtarzające się przez dziewięć lat, zostały wysunięte w 2013[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Sawa (Andrić)
Biskup vrański
od 1992
Następca
Nadal sprawuje urząd