Palazzo Ferreria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Palazzo Ferreria
Ilustracja
Palazzo Ferreria widziany z Republic Street
Państwo  Malta
Miejscowość Valletta
Adres 310 Republic Street, Valletta, VLT
Typ budynku pałac
Styl architektoniczny gotyk wenecki[1]
Architekt Giuseppe Bonavia[2]
Ukończenie budowy 1876
Właściciel Rząd Malty
Położenie na mapie Malty
Mapa lokalizacyjna Malty
Palazzo Ferreria
Palazzo Ferreria
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa lokalizacyjna Morza Śródziemnego
Palazzo Ferreria
Palazzo Ferreria
Ziemia35°53′48,6″N 14°30′36,0″E/35,896833 14,510000

Palazzo Ferreria, oficjalnie Palazzo Buttiġieġ-Francia[3]pałac niedaleko bramy wejściowej do Valletty, stolicy Malty. Zbudowany pod koniec XIX wieku[4]. Projektantem obiektu był architekt Giuseppe Bonavia; był to pierwszy budynek na Malcie posiadający drewniane balkony. Zaliczony jest do zabytków narodowych klasy 1.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na parceli, na której stoi pałac, istniała gisernia Zakonu św. Jana, w której wykonywano uzbrojenie rycerzy-zakonników. Działka została kupiona od rządu przez Giuseppe Buttigiega i jego żonę Giovannę Camilleri. Później, pod koniec XIX wieku, postawili oni na tym miejscu Palazzo Ferreria. Zatrudnili najbardziej doświadczonych i solidnych wykonawców na wyspie. Na fasadzie budynku można zobaczyć tarcze herbowe rodzin Buttiegieg i Camilleri. Pałac otrzymała w posagu ich córka Teresa Buttigieg. Poślubiła ona pułkownika Johna Louisa Francia, od którego pałac wziął na jakiś czas nazwę. Francia był obywatelem hiszpańskim z brytyjskiej kolonii Gibraltar. Tych dwoje spotkało się, kiedy odbywał on na Malcie służbę w armii brytyjskiej. Palazzo Ferreria jest drugim pod względem wielkości, po Pałacu Wielkiego Mistrza, pałacem w Valletcie[4].

Podczas II wojny światowej wiele budynków w Valletcie poniosło szkody. Palazzo Ferreria (po lewej) został uszkodzony w niewielkim stopniu

Rodzina Francia mieszkała w pałacu do roku 1947. Podczas wojny wiele budynków w Valletcie zostało zburzonych lub uległo uszkodzeniu w różnym stopniu. Ponieważ pałac przetrwał działania wojenne z niewielkimi uszkodzeniami, rząd Partii Pracy, na czele z Domem Mintoffem, wynajął od rodziny Francia część budynku. Umieszczony tam został Departament Robót Publicznych, który odbudowywał i odnawiał Vallettę z wojennych zniszczeń. Rodzina zatrzymała niewielką część pałacu jako apartament. Aktualnie (kwiecień 2017) używany jest on jako biuro jednego z ministerstw[5]. W roku 1979 rodzina Francia sprzedała pałac rządowi, prowadzonemu po raz kolejny przez premiera Doma Mintoffa. W parterowej części pałacu mieszczą się sklepy[4].

Jedno z oryginalnych wejść do Palazzo Ferreria, dziś mieści sklep z odzieżą.

Architektura pałacu[edytuj | edytuj kod]

Projektantem Palazzo Ferreria jest Giuseppe Bonavia, którego pracami są również Lija Belvedere Tower i La Borsa[6]. Bonavia jest przedstawiany jako pierwszy architekt, który wprowadził drewniane balkony na fasadach domów, poczynając od Palazzo Ferreria. Miało to miejsce w 2. połowie XIX wieku, od tego czasu wielu architektów wzięło przykład z prekursora, jak również Maltańczycy jako ogół. Jest to rozpowszechnione do dzisiaj. Pałac jest uznany przez Malta Environment and Planning Authority (MEPA) jako zabytek narodowy klasy 1[7].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Statuy w głównym hallu Palazzo Ferreria

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lino Bugeja: Valletta – vibrant city of many styles (ang.). W: Times of Malta [on-line]. 2015-01-04. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  2. Lino Bugeja, Mario Buhagiar, Stanley Fiorini: Artistic, architectural and ecclesiastical aspects. Malta University Services, 1993, s. 454. ISBN 99909-44-02-4. (ang.)
  3. Brief history of Palazzo Ferreria (ang.). www.myguide.com.mt. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-26)].
  4. a b c Joseph Gauci: Brief history of Palazzo Ferreria (ang.). W: Times of Malta [on-line]. 2009-01-19. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-15)].
  5. Ministry of Education, Employment and the Family (ang.). malta.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-23)].
  6. Steve Sant Fournier: Villa Gourgion and the Lija Belvedere (ang.). user.orbit.net.mt. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-02)].
  7. One World - Protecting the most significant buildings, monuments and features of Valletta (68) Buttiġieġ-Francia Palace (ang.). W: Times of Malta [on-line]. 2009-01-06. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-25)].

Literatura[edytuj | edytuj kod]

 Wykaz literatury uzupełniającej: Palazzo Ferreria.