Paleoastronautyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paleoastronautyka (z gr. πᾰλαιός „dawny”, ἀστήρgwiazda”, ναύτης „żeglarz”) – paranauka zajmująca się badaniem przeszłości ludzkiej cywilizacji w kontekście jej kontaktów z cywilizacjami pozaziemskimi. Jej główna hipoteza zakłada, że niegdyś lub wciąż istniejąca cywilizacja bądź cywilizacje pozaziemskie kontaktowały się w przeszłości z ludźmi, wywierając wpływ na ich rozwój i kulturę lub nawet sztucznie powołując gatunek ludzki do istnienia.

Malowidło naskalne z Val Camonica, z terenu obecnych Włoch, sprzed 10 000 r. p.n.e., które w środowisku paleoastronautycznym jest uważane za jeden z dowodów na wizyty kosmitów na Ziemi w przeszłości. Według teorii naukowych są to wizerunki bóstw czczonych w tamtych czasach.

Najbardziej znanymi popularyzatorami teorii paleoastronautycznych są Erich von Däniken i Zecharia Sitchin, których książki stały się światowymi bestsellerami. W Polsce tym tematem zajmowali się tacy autorzy jak: Lucjan Znicz, Andrzej Sarwa, Krzysztof Piechota oraz Arnold Mostowicz.

Istnieje międzynarodowe Stowarzyszenie Badawcze ds. Archeologii, Astronautyki i Poszukiwań Inteligencji Pozaziemskich (Archaeology, Astronautics and SETI Research Association, czyli A.A.S. R.A.), w krajach niemieckich organizujące międzynarodowe konferencje na temat Paleo-SETI.

Pokrewną dziedziną paleoastronautyki jest ufologia.

Paleoastronautyka w sztuce[edytuj | edytuj kod]

Elementy Paleo-SETI użyte zostały w filmie Gwiezdne wrota (1994).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]