Paliwo syntetyczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paliwo syntetycznepaliwo otrzymane w drodze syntezy chemicznej mogące stanowić alternatywę dla benzyny lub oleju napędowego. W zależności od zastosowanego surowca wyróżnia się technologie:

Dotychczas najbardziej rozwinięte są dwie pierwsze technologie. Benzynę syntetyczną opartą na węglu stosowano podczas II wojny światowej, np. w Policach działała jedna z największych niemieckich fabryk benzyny syntetycznej, należąca do IG Farben. Fabryka ta popadła w ruinę po zakończeniu wojny[1]. Współcześnie jest powszechnie stosowana w RPA. Produkcja paliw syntetycznych opartych na biomasie jest w fazie eksperymentów, jednak może zdobyć dużą popularność dzięki promocji rozwiązań korzystnych dla środowiska naturalnego (biopaliwa są promowane w ramach walki z globalnym ociepleniem).

Podstawowym rodzajem syntezy zastosowanym przy produkcji paliw syntetycznych jest Synteza Fischera-Tropscha.

Do paliw syntetycznych należą:

Paliwa syntetyczne w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Rozważana jest produkcja paliw syntetycznych w Polsce w oparciu o duże zasoby węgla[2][3]. Trwają również prace nad rozpoczęciem w Polsce produkcji paliwa BTL[4].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zwykle niezaliczany do paliw syntetycznych, jednak najczęściej produkuje się go w drodze syntezy chemicznej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bombardowanie fabryki benzyny syntetycznej podczas II wojny światowej. www.fabryka.police.info.pl. [dostęp 2016-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-06-09)]. [za: Jan Matura, Historia Polic od czasów najstarszego osadnictwa do II wojny światowej, Police 2002]
  2. Kompania Węglowa pracuje nad benzyną z węgla. W: Teberia [on-line]. 2005-11-03. [dostęp 2016-03-26].
  3. Paliwo przyszłości - benzyna z węgla. W: Teberia [on-line]. 2006-09-18. [dostęp 2016-03-26].
  4. Ropa ze słomy: pierwsza taka instalacja na świecie (pol.). W: wyborcza [on-line]. 17 maja 2012. [dostęp 13 czerwca lipca 2012].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]