Paluszki rybne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paluszki rybne

Paluszki rybne – półprodukt spożywczy w postaci niewielkich (około 30 gramów) bloków mrożonego mięsa rybiego w gotowej panierce.

Paluszki rybne znane są od około 1955 r. Pod marką Birds Eye Fish Fingers pojawiły się w Wielkiej Brytanii, jako próba ożywienia tamtejszego rynku ryb. Później rozpowszechniły się także w innych krajach i kształtach (np. rybek).

Dzięki łatwej do przygotowania formie gotowego produktu i efektownej postaci paluszki rybne są popularnym składnikiem domowego menu, szczególnie lubianym przez dzieci.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Paluszki produkuje się najczęściej z filetów białego mięsa ryb: dorsza, mintaja, morszczuka lub czarniaka. Produkcja rozpoczyna się jeszcze na trawlerze lub kutrze, gdzie ryby są patroszone, filetowane, skórowane i zamrażane. Następnie docierają do zakładów przetwórczych, w których są dalej obrabiane do postaci właściwych paluszków i panierowane w mące i bułce tartej z przyprawami. Tak przygotowany produkt jest krótko podsmażany w celu utwardzenia panierki i ponownie zamrażany.

Skład paluszków rybnych zależy od producenta. Tańsze wersje paluszków rybnych zawierają około 35% ryb (zmielonych)[1], droższe wersje zawierają około 55% filetów rybnych[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stephanie Bush, Urlich Noller: "Dom ciekawostek. Podróż po krainie pasjonujących informacji o świecie" tytuł oryginału: "Das Haus-Buch. Hier wohnt das Wissen der Welt" wersja polska: przetłumaczył Michał Antkowiak, Warszawa, 2009, ​ISBN 978-83-258-0070-3

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. tesco.pl: Tesco Value Paluszki rybne 250 g (pol.). [dostęp 2014-11-10].
  2. tesco.pl: Lisner Paluszki rybne panierowane 300 g (10 sztuk) (pol.). [dostęp 2014-11-10].