Pan Samochodzik i człowiek z UFO

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pan Samochodzik i człowiek z UFO
Autor Zbigniew Nienacki
Typ utworu powieść przygodowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Warszawa
Język polski
Data wydania 1985
Wydawca Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia”

Pan Samochodzik i człowiek z UFO (w późniejszych wydaniach Pan Samochodzik i Nieśmiertelny) – powieść dla młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego, wydana po raz pierwszy w roku 1985. Utwór wchodzi w skład cyklu Pan Samochodzik, opisującego przygody historyka sztuki - detektywa noszącego to przezwisko. Opowiada o poszukiwaniach złotych przedmiotów skradzionych z Muzeum Złota w Bogocie. Bohaterowi pomagają w tym przyjaciele, m.in. Ralf Dawson i Teresa van Hagen. Ta książka jest jedyną z serii Pan Samochodzik i... autorstwa Zbigniewa Nienackiego, której akcja toczy się poza Europą.

Powieść była początkowo opublikowana w odcinkach w Płomyku w 1983 roku, z ilustracjami Antoniego Chodorowskiego.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

W tej powieści Pan Samochodzik, wraz ze swoją nową sekretarką i dyrektorem Marczakiem, przybywa do Bogoty, by wygłosić referat na temat gangów złodziei sztuki, jednak większość zebranych nie popiera jego stanowiska. W tym czasie z Muzeum Złota skradziono cenne eksponaty. Pan Samochodzik musi współpracować ze swoją sekretarką, panną Florentyną, Ralfem Dawsonem, podającym się za przybysza z przyszłości, który dotarł do naszych czasów statkiem UFO i mającym tajemniczą moc, oraz jego przyjaciółmi.

Wydania[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Łopuszański: Pan Samochodzik i jego autor. O książkach Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży. Warszawa: Nowy Świat, 2009. ISBN 978-83-7386-329-3.