Pan Samochodzik i templariusze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy książki Zbigniewa Nienackiego. Zobacz też: artykuł dotyczący ekranizacji serialowej.
Pan Samochodzik i templariusze
Autor Zbigniew Nienacki
Tematyka skarby templariuszy
Typ utworu powieść dla młodzieży
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Polska
Język polski
Data wydania 1966
Wydawca Nasza Księgarnia

Pan Samochodzik i templariuszepowieść dla młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego, wydana po raz pierwszy w 1966. Powieść wchodzi w skład cyklu Pan Samochodzik, opisującego przygody historyka sztuki - detektywa noszącego to przezwisko.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozgrywa się w Miłkokuku (Pojezierze Suwalskie), Malborku oraz Kortumowie (lokalizacja nieokreślona - z tekstu powieści nie wynika jednoznacznie, gdzie może mieścić się Kortumowo). Pan Samochodzik poszukuje ukrytych skarbów templariuszy. Dużą pomoc okazują mu zaprzyjaźnieni harcerze. Z powodu opublikowania w gazecie artykułu o skarbie, który, być może znajduje się w Polsce, Pan Samochodzik ma wielu konkurentów, między innymi państwa Petersenów, od których tajemniczy Malinowski wyłudził pieniądze i informacje o skarbie. Panu Samochodzikowi pomóc ma hasło "Tam skarb twój, gdzie serce twoje". Wkrótce wpada on na trop skarbu.

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

Powieść została zekranizowana jako serial telewizyjny w 1971 pod tytułem Samochodzik i templariusze. W tytułowej roli wystąpił Stanisław Mikulski.

Wydania[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]