Pandaceae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pandaceae
Ilustracja
Panda oleosa
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd malpigiowce
Nazwa systematyczna
Pandaceae Engl. & Gilg
H.G.A. Engler Syllabus, ed. 7: 223. Oct 1912-Mar 1913[2]
Typ nomenklatoryczny
Panda Pierre (1896)[2]

Pandaceaerodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Obejmuje trzy rodzaje liczące 15 gatunków, z czego 10 należy do rodzaju Microdesmis[1]. Rośliny te występują w Azji południowo-wschodniej oraz w tropikalnej Afryce. Z nasion gatunku Panda oleosa lokalnie pozyskuje się olej stosowany do celów spożywczych. Twarde drewno drzew z rodzaju Microdesmis używane jest do wyrobu narzędzi (np. rękojeści)[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Zawsze zielone drzewa i krzewy. Liście są skrętoległe, niepodzielone, i wyrastają na cienkich długopędach, tak że wygląda to razem jak liść złożony. Liście są pierzasto użyłkowane, owłosione prostymi włoskami, u nasady zwykle asymetryczne, z blaszką na brzegu całą lub ząbkowaną. U nasady wyrastają nierówno osadzone przylistki (jeden wyżej od drugiego). Groniaste kwiatostany wyrastają na końcach pędów lub z pnia (kaulifloria). Przysadki są drobne. Kwiaty niewielkie, promieniste, jednopłciowe (rośliny są dwupienne). Kielich i korona pięciokrotna. Pręciki w liczbie 5 do 15 są wolne, czasem wyrastają w dwóch okółkach o różnej długości nitek. Górna zalążnia powstaje z 2 lub 5 owocolistków i odpowiednio do tego podzielona jest na jednozalążkowe komory. Szyjka słupka jest krótka i zakończona jest prostym lub dwudzielnym znamieniem. Owocem jest pestkowiec[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rośliny tu zaliczane były różnie umieszczane w systemach klasyfikacyjnych, zazwyczaj jednak jako plemię Galerieae w obrębie wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). W wyniku badań molekularnych wyodrębniane są jako rodzina w obrębie malpigiowców (Malpighiales)[3]. Taką też pozycję rodzina ta zajmuje w systemie APG III z 2009, APG IV z 2016 i według APweb[1].

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)


Ctenolophonaceae
ErythroxylaceaekrasnodrzewowateRhizophoraceaekorzeniarowate


IrvingiaceaeirwingiowatePandaceae

Ochnaceaeochnowate

ClusiaceaekluzjowateBonnetiaceae

Calophyllaceaegumiakowate
HypericaceaedziurawcowatePodostemaceaezasennikowatePodział[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-12-03].
  2. a b James Reveal: Indices Nominum Supragenericorum Plantarum Vascularium (ang.). [dostęp 2011-06-06].
  3. a b c Heywood V. H., Brummitt R. K., Culham A., Seberg O.: Flowering plant families of the world. Ontario: Firely Books, 2007, s. 240-241. ISBN 1-55407-206-9.
  4. Genera of Pandaceae (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2011-06-06].