Pandorum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pandorum
ilustracja
Gatunek horror
akcja
science-fiction
Data premiery 25 września 2009
Kraj produkcji  Niemcy
 Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 108 min
Reżyseria Christian Alvart
Scenariusz Christian Alvart
Travis Milloy
Główne role Ben Foster
Dennis Quaid
Muzyka Michl Britsch
Zdjęcia Wedigo von Schultzendorff
Scenografia Richard Bridgland
Kostiumy Ivana Milos
Montaż Philipp Stahl
Produkcja Paul W.S. Anderson
Jeremy Bolt
Martin Moszkowicz
Robert Kulzer
Wytwórnia Constantin Film Produktion
Impact Pictures
Deutsche Filmförderfonds
Dystrybucja Stany Zjednoczone Overture Films
Budżet 33 000 000 USD (szacowany)

Pandorumniemiecko-amerykański horror science-fiction z 2009 roku w reżyserii Christiana Alvarta, który jest jednocześnie współautorem scenariusza.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się na pokładzie statku kosmicznego przewożącego osadników z ziemi na inną planetę. Z hibernacji budzi się kapral Bower - inżynier pokładowy. Przebudzony jest też porucznik Payton, który ma dowodzić trzyosobową wachtą, lecz brakuje trzeciego członka grupy, ani nie ma śladu po ich poprzednikach. Obaj nic nie pamiętają. Porucznik Payton podejrzewa że ktoś z poprzedniej wachty doznał "pandorum" - załamania psychicznego spowodowanego długotrwałym odosobnieniem prowadzącego do obłędu.

Zauważają że statek ma problem z reaktorem, więc Bower wyrusza w jego kierunku. Spotyka innych członków załogi - Sheparda, genetyczkę Nadię i rolnika Manha, którzy też niewiele pamiętają, oraz polujących na nich "myśliwych", będących zmutowanymi ludźmi. Shepard wkrótce ginie z ich rąk. Zarówno załoga jak i osadnicy mieli podany środek mutagenny, aby ułatwić im przystosowanie się do warunków na nowej planecie.

Cała trójka wyrusza do reaktora. W tym czasie do porucznika dołącza kapral Gallo z poprzedniej wachty. Informuje porucznika Paytona, że oficerowie z poprzedniej wachty mieli "pandorum" i musiał ich zabić. Tymczasem Bower, Nadia i Manh dowiadują się, od spotkanego Lylanda, co wydarzyło się na statku. Okazuje się też, że mają mniej niż godzinę na zresetowanie reaktora.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]