Pantelejmon (Kutowoj)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pantelejmon
Пантелеимон
Nikołaj Kutowoj
Николай Кутовой
Metropolita krasnojarski i aczyński
Ilustracja
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 14 grudnia 1955
Gribany
Metropolita krasnojarski i aczyński
Okres sprawowania od 2011
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia krasnojarska
Śluby zakonne 1987
Prezbiterat 1985
Chirotonia biskupia 2 maja 1993
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 2 maja 1993
Miejscowość Smoleńsk
Miejsce Sobór Zaśnięcia Matki Bożej
Konsekrator Aleksy II

Pantelejmon, imię świeckie Nikołaj Kutowoj (ur. 14 grudnia 1955 w Gribanach) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył technikum rolnicze, po czym podjął pracę zawodową, równocześnie studiując zaocznie w Instytucie Rolniczym w Kubaniu. W 1980 wstąpił do seminarium duchownego w Leningradzie; po siedmiu latach i ukończeniu nauki w nim podjął wyższe studia teologiczne w Lenigradzkiej Akademii Duchownej. Uzyskał dyplom kandydata nauk teologicznych w 1993. Wcześniej, w 1985, przyjął święcenia kapłańskie, zaś w roku następnym został proboszczem parafii Trójcy Świętej we Wiaźmie oraz dziekanem dekanatu wiaziemskiego. W 1987 złożył wieczyste śluby mnisze; rok później został igumenem. W 1989 przeniesiony na stanowisko proboszcza parafii Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” w Diesnogorsku. Po dwóch latach został proboszczem parafii św. Mikołaja w Kaliningradzie. W 1993 podniesiony do godności archimandryty.

2 maja 1993 w soborze Zaśnięcia Matki Bożej w Smoleńsku miała miejsce jego chirotonia na biskupa pomocniczego eparchii smoleńskiej i kaliningradzkiej z tytułem biskupa bałtyjskiego. Od 28 grudnia 2000 był biskupem majkopskim i adygejskim. 27 maja 2009 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wyznaczył go do objęcia katedry orłowskiej i liwieńskiej z godnością arcybiskupa.

W 2011 przeniesiony na katedrę krasnojarską i aczyńską[1]. W tym samym roku otrzymał godność metropolity[2] w związku z powstaniem metropolii krasnojarskiej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]