Pantherturm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pantherturm ze schronem
Inspekcja Pantherturm przez oficerów niemieckich latem 1944 we Włoszech

Pantherturm (pol. Wieża Pantery) – wieża z armatą kalibru 75 milimetrów niemieckiego czołgu średniego Panzerkampfwagen V Panther, wykorzystywana przez Niemców jako działo polowe przeciwko wojskom alianckim podczas II wojny światowej. Wieże pochodziły z bieżącej produkcji i egzemplarzy remontowanych; z czasem pojawiły się cięższe i zmodernizowane wersje ściśle forteczne.

Pantherturm montowano na żelbetonowych schronach, stalowych podstawach w formie prostopadłościanu lub osadzano na konstrukcji zbudowanej z drewnianych bali. Gotowe stanowisko ogniowe obsypywano ziemią w ten sposób, by nad powierzchnię wystawała jedynie niska wieża którą dodatkowo maskowano. Wewnątrz wieży zaopatrzonej w zasilanie elektryczne które umożliwiało wentylację i obrót wieży, znajdował się przedział bojowy i pomieszczenie mieszkalne. W celu utrudnienia zdobycia „wieży Pantery” zabezpieczano ją polem minowym.

W czasie II wojny światowej zbudowano co najmniej kilkaset Pantherturm, wykorzystując je między innymi na liniach Gotów i Gustawa we Włoszech.

Źródło[edytuj | edytuj kod]

  • Pantherturm. „Historia Do Rzeczy”, s. 95, listopad 2017. Warszawa: Orle Pióro sp. z o.o. ISSN 2299-9515.