Parafia Świętej Rodziny w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Świętej Rodziny
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Siedziba Lublin
Adres Ulica Jana Pawła II 11
20-535 Lublin
Data powołania 22 listopada 1984
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja lubelska
Dekanat Lublin – Zachód
Kościół Kościół Świętej Rodziny w Lublinie
Proboszcz ks. Tadeusz Pajurek
Wspomnienie liturgiczne I Niedziela po Bożym Narodzeniu
Położenie na mapie Lublina
Mapa lokalizacyjna Lublina
Parafia Świętej Rodziny
Parafia Świętej Rodziny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Świętej Rodziny
Parafia Świętej Rodziny
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Parafia Świętej Rodziny
Parafia Świętej Rodziny
Ziemia51°13′41,23″N 22°31′12,15″E/51,228119 22,520042
Strona internetowa

Parafia Świętej Rodziny w Lublinie – parafia rzymskokatolicka w Lublinie, należąca do archidiecezji lubelskiej i Dekanatu Lublin – Zachód. Została erygowana 22 listopada 1984 r. Obejmuje ulice: Dziewanny, Fantastyczna, Gościnna, Jana Pawła II, Jutrzenki, Matki Teresy z Kalkuty, Przedwiośnie, Przytulna, Radości, Romantyczna, Różana, Sasankowa, Stokrotki, Sympatyczna, Szczęśliwa, Szmaragdowa, Uśmiechu, Watykańska. Kościół parafialny wybudowany w latach 1986-1990. Mieści się przy ulicy Jana Pawła II.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1982 r. biskup Bolesław Pylak otrzymał przyrzeczenie od wojewody lubelskiego na budowę parafii na Czubach. Zadanie to otrzymał ks. Ryszard Jurak z księdzem pomocniczym Leszkiem Kuną. 13 grudnia 1982 r. wydzielono osobną Samodzielny Ośrodek Duszpasterski pod wezwaniem Świętej Rodziny. Parafię erygowano 22 listopada 1984 r. Od kwietnia 1984 r. przy parafii pracują siostry betanki.

Wtorek, 9 czerwca 1987 r. wpisał w sposób szczególny młodą parafię w historię Lublina. Tego dnia papież Jan Paweł II odwiedził Lublin. O godzinie 16.00 na teren parafii wjechała kolumna papieska. Wierni pozdrawiali „Niech żyje papież!”. Przed liturgią papież dokonał poświęcenia dzwonów, do nowo budującego się kościoła. Podczas pobytu Jan Paweł II wyświęcił na kapłanów 50 diakonów. Homilia dotyczyła kapłaństwa. Szacuje się, że zgromadzenie wiernych było największe w historii Lubelszczyzny i wynosiło od 800 tys. do 1,5 mln osób.

Dziś parafia prężnie się rozwija zarówno duchowo jak i kulturalnie. Co roku od lipca do października trwa Międzynarodowy Festiwal Organowy. Dnia 31 lipca 2011 r. do parafii przybyły relikwie krwi św. Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]