Parafia św. Bartłomieja w Łopienniku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Świętego Bartłomieja
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Siedziba Łopiennik Nadrzeczny
Adres Łopiennik Nadrzeczny 106
22-351 Łopiennik
Data powołania 1430
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja lubelska
Dekanat Krasnystaw – Zachód
Kościół Kościół św. Bartłomieja w Łopienniku Nadrzecznym
Proboszcz Ks. kan. mgr Adam Brzyski
Wezwanie Świętego Bartłomieja
Wspomnienie liturgiczne św. Bartłomieja - niedziela po 24 sierpnia
Położenie na mapie gminy Łopiennik Górny
Mapa lokalizacyjna gminy Łopiennik Górny
Parafia Świętego Bartłomieja
Parafia Świętego Bartłomieja
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Świętego Bartłomieja
Parafia Świętego Bartłomieja
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Parafia Świętego Bartłomieja
Parafia Świętego Bartłomieja
Położenie na mapie powiatu krasnostawskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu krasnostawskiego
Parafia Świętego Bartłomieja
Parafia Świętego Bartłomieja
Ziemia51°02′41,7120″N 23°02′41,3160″E/51,044920 23,044810

Parafia Świętego Bartłomieja Apostoła w Łopienniku Nadrzecznymparafia rzymskokatolicka należąca do archidiecezji lubelskiej i Dekanatu Krasnystaw – Zachód, erygowana w 1430 roku, licząca obecnie 3200 wiernych.

Kościół

W latach 1909 – 1913 wybudowano obecny kościół w miejsce poprzedniego według projektu Architekta Józefa Dziekońskiego. Neogotyk, trzynawowy na planie krzyża łacińskiego. Obszerny mieszczący w sobie 500 osób. Kościół został wybudowany z ofiar Parafian staraniem księdza proboszcza Feliksa Szeleźniaka z cegły wypalanej w miejscowej cegielni.

Wyposażenie

Ołtarz główny wybudowany z drzewa  dębowego w roku 1925. Figury i inne rzeźby znajdujące się w ołtarzy wykonał rzeźbiarz Bogaczyk z Warszawy w ołtarzu znajduje się Figura Matki Bożej o raz ruchome obrazy Św. Józefa, Sw. Bartłomiej Apostoła patrona naszej Parafii, Św. Antoniego, Najświętszego Serca Jezusowego po bokach figury Św. Bartłomieja Ap i Łukasza Ewangelisty, na zwieńczeniu scena Ukrzyżowania.

Ołtarz w kaplicy bocznej z obrazem Św. Franciszka z Asyżu i Matki Bożej Anielskiej zastał wykonany razem z  amboną w roku 1926. Rzeźby Św. Stanisława Kostki i Św. Kazimierza z drzewa lipowego do ołtarza  wykonał rzeźbiarz Lisowski z Lublina. W roku 2012 w ołatrzu umieszczono obraz Bł. Jana Pawła II i Relikwie.

Ołtarz Św.  Jana Chrzciciela zbudowany w 1936 roku. Rzeźby Św. Jana i Św. Piotra wykonał rzeźbiarz Franciszek Stanuch ze wsi Janowek koło Zamoscia. W ołtarzu znajduje się obraz Św Walentego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Zabytkowe organy z 1938 roku

W 1938 roku dzięki staraniom księdza proboszcza Jana Kosiora do kościoła sprowadzono 26 głosowe organy o trakturze pneumatycznej. Instrument wybudowała firma Wacława Biernackiego z Warszawy. Organy posiadają 2 manuały oraz klawiaturę nożną, prospekt wybudowany w stylu neogotyckim przedstawiający front świątyni. Dyspozycja romantyczna imitująca brzmienie orkiestry. Piszczałki metalowe wykonane z cyny 75%, od  I” z cynku srebrzonego, labja stroiki denka i nogi z cyny 45%. Piszczałki drewniane wykonane z materiału doborowego, sosnowego i świerkowego, labja mocowane śrubami, wierzchnie dekle przy małych piszczałkach, z drewna dębowego i klonowego. Tulejki toczone z drzewa klonowego, wewnątrz malowane farbą klejową, zewnątrz zaciągane  pokostem dla zabezpieczenia przed wilgocią. Obecnie posługę organisty w parafii sprawuje mgr Paweł Suryś absolwent muzykologii KUL.

Dzwony

Początkowo świątynia posiadała 2 dzwony. Większy z 1911 roku jako dar Tadeusza Szpakowskiego z Dobryniowa oraz mniejszy jako dar młodzieży. Okres pierwszej wojny światowej sprawił, że zostały wywiezione w głąb Rosji a po okresie okupacji powróciły do kościoła. W 1922 roku zakupiono sygnaturke oraz w między czasie jeszcze jeden dzwon. Parafia mogła się szczycić czterema dzwonami niestety dosyć krótko ponieważ zostały zrabowane przez Niemców w 1941 roku i nigdy już nie wróciły. Nowe dzwony zostały zakupione w 1947 roku i służą do dziś. Parafia może poszczycić się 2 dzwonami i sygnaturka które dzwonią codziennie i w czasie uroczystości.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]