Parafia św. Jakuba Apostoła w Warszawie (Ochota)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Świętego Jakuba Apostoła w Warszawie
Ilustracja
Kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa (Ochota)
Adres ul. Grójecka 38
02-314 Warszawa-Ochota
Data powołania 7 marca 1918
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warszawska
Dekanat ochocki
Kościół Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie
Proboszcz ks. prałat Henryk Bartuszek
Wezwanie Jakub Większy Apostoł
Wspomnienie liturgiczne 25 lipca
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Parafia Świętego Jakuba Apostoła w Warszawie
Parafia Świętego Jakuba Apostoła w Warszawie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Świętego Jakuba Apostoła w Warszawie
Parafia Świętego Jakuba Apostoła w Warszawie
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Parafia Świętego Jakuba Apostoła w Warszawie
Parafia Świętego Jakuba Apostoła w Warszawie
Ziemia52°13′11″N 20°59′01″E/52,219722 20,983611
Strona internetowa

Parafia św. Jakuba Apostoła w Warszawieparafia rzymskokatolicka w Warszawie (dekanat ochocki). Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się przy placu Narutowicza.

Obszar parafii[edytuj | edytuj kod]

Parafia obejmuje fragment Ochoty, mniej więcej od rogu ul. Żwirki i Wigury z ul. Banacha do rogu Alej Jerozolimskich z ul. M. Grzymały-Sokołowskiego, placu Zawiszy i rogu ul. Krzywickiego z ul. Filtrową. Od wschodu sąsiaduje z parafią św. Alojzego Orione (granica przez ul. Raszyńską i Stację Filtrów) i parafią Najświętszego Zbawiciela (granica przez ul. Krzywickiego), od południowego wschodu z parafią św. Andrzeja Boboli (granica przez ul. Wawelską i Żwirki i Wigury), od południa z parafią Opatrzności Bożej (granica przez ul. Banacha), od południowego zachodu z parafią NMP Królowej Świata (granica przez ul. Rokosowska i park Zachodni), od północnego zachodu z parafią św. Stanisława Biskupa (do której należeli mieszkańcy parafii św. Jakuba przed jej powołaniem) i parafią św. Klemensa (granica przez tory kolei średnicowej)[1].

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Parafia została erygowana 7 marca 1918 przez ks. abpa Aleksandra Kakowskiego przy budowanym wówczas od kilku lat kościele Niepokalanego Poczęcia NMP[2]. Do tego czasu mieszkańcy Ochoty i okolic uczęszczali do kościołów na Woli i Koszykach. Początkowo kościół-pomnik upamiętniający półwiecze ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny mający obsługiwać Ochotę i przyległe do niej wsie planowano postawić w pobliżu Śródmieścia, jednak mieszkańcy Ochoty i Nowoczystego wymogli lokalizację przy ul. Grójeckiej[3]. Kościół parafialny został wybudowany według projektu konkursowego architekta Oskara Sosnowskiego w latach 1911–1938. Został uszkodzony w czasie II wojny światowej i odbudowany w latach 1946–1960, a pewne elementy wystroju dodawano przez następne kilkadziesiąt lat[3]. Obok kościoła znajduje się również budynek kancelarii parafialnej oraz dwa budynki służące do spotkań wiernych – Sala św. Faustyny i budynek z salami św. Cecylii, Niepokalanej, ministrantów, Akcji Katolickiej i kawiarenką[4].

Pierwszym proboszczem został ks. Jakub Dąbrowski, który pełnił tę funkcję do śmierci podczas bombardowania kościoła[2]. Z parafią oprócz księży parafialnych na początku XXI w. związani byli rezydenci pełniący funkcje przy kurii metropolitalnej lub episkopacie, m.in. Zygfryd Landowski, Andrzej Łaguna, Władysław Jabłoński, ks. dr hab. Franciszek Longchamps de Bérier, Roman Trzciński, Tadeusz Bożełko. Na terenie parafii mieszka również ks. prof. Waldemar Chrostowski[5].

Z parafią św. Jakuba i kościołem wiąże się postać św. Faustyny, która postanowiwszy wstąpić do zakonu, przyjechała do Warszawy i trafiła do pierwszego zauważonego z dworca kościoła. Był to kościół Niepokalanego Poczęcia, a księdzem, który według jej wizji miał ją pokierować dalej był proboszcz parafii, Jakub Dąbrowski[6]. Wydarzenie to jest upamiętnione tablicą wiszącą w kościele[7].

Działalność parafii[edytuj | edytuj kod]

Przy parafii działa duszpasterstwo akademickie i związane z nim wspólnoty Ruchu Światło-Życie i ewangelizacyjna „Woda Życia”, nawiązująca do ruchów charyzmatycznych. Poza tym działają inne wspólnoty i ruchy katolickie, w tym młodzieżowa wspólnota Ruchu Światło-Życie (Oaza), grupa Akcji Katolickiej, „Totus Tuus”, „Ja Jestem”, grupa biblijna, zespół charytatywny, schola parafialna prowadzona przez Jakuba Szafrańskiego, oraz schola akademicka[8][9]). Podobnie jak inne parafie katolickie, parafia św. Jakuba prowadzi również nauczanie przedmałżeńskie i spotkania dla zakochanych, jak też różnego typu inne kursy katolickie (kurs Alfa, spotkania rodzinne itp.).

Na terenie parafii przebywają również Siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej (przy Grójeckiej 38 mieści się ich dom zakonny „Wspólnota Jana Pawła II”, a przy Grójeckiej 45 – „Wspólnota Opatrzności Bożej”[10]), Siostry Dominikanki Misjonarki Jezusa i Maryi (Grójecka 43[11]), Zgromadzenie Małe Dzieło Boskiej Opatrzności (prowadzące Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. ks. Franciszka Toporskiego sąsiadujący z terenem kościoła), a księża z parafii św. Jakuba są kapelanami w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie i Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej św. Anny[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Grzegorz Kalwarczyk: Przynależność ulic, alei, placów Warszawy do parafii rzymskokatolickich: rok 2006. Warszawa: Instytut Wydawniczy "Pax", 2006.. ISBN 83-211-1768-6.
 2. a b Krótka historia parafii Świętego Jakuba (pol.). Parafia św. Jakuba Apostoła w Warszawie. [dostęp 2015-10-28].
 3. a b Jarosław Zieliński. Z dziejów Ochoty. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. „Ochotnik”. 7 (3), s. 4-5, marzec 2005. Ośrodek Kultury Ochoty. ISSN 1734-5510 (pol.). 
 4. Ruch Światło-Życie w parafii św. Jakuba (pol.). [dostęp 2015-10-28].
 5. a b Parafia Św. Jakuba Apostoła na Ochocie (pol.). W: Struktura [on-line]. Archidiecezja Warszawska. [dostęp 2015-10-28].
 6. Historia Parafii. W: Parafia św. Jakuba Apostoła w Warszawie [on-line]. parafiajakuba.pl/historia-parafii/. [dostęp 2016-06-09].
 7. Irena Świerdzewska. Śladami s. Faustyny. „Idziemy”, 2007-04-15. Wydawnictwo Warszawsko-Praskie (pol.). 
 8. Schola akademicka św. Jakuba. [dostęp 2015-10-28].
 9. Strona oficjalna - Schola Parafialna. parafiajakuba.pl. [dostęp 2013-01-21].
 10. Domy zakonne w Polsce (pol.). Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej. [dostęp 2012-02-21].
 11. Zgromadzenie Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi (pol.). Zgromadzenie Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi. [dostęp 2015-10-28].